Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Alınık nikon ff gövde

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

Tufan ERKUL Find out more about Tufan ERKUL
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Alınık nikon ff gövde

Tek beklentim hesaplı olması shutter sayısı önemli değil

Hayırdır Tufan kardeşim, Nikon'culuğun mu var?... Elinde Nikkor veya Nikon uyumlu lensler mi var?... Yoksa, "Yau fish-eye'dan 600-800mm'e kadar en makul fiyata kesintisiz lens bulurum..." mu diyorsun?... Bak şunu söyleyeyim, D600'ü bile satarım diyemiyorum. Çünkü "value for money"si fiyatının üzerinde... Haa bir gün acil bir ihtiyaç için satılabilir, o ayrı... Ama bu "value for money" lafımı unutma 😁.

ELEŞTİR

• Tufan ERKUL
      Tufan ERKUL
      Yorumu düzenle
      Gfx ile kullanırım diye 80-200 f2.8 ve 50mm almıştım abi
      Herşeyi satınca elde nex7 den başka gövde kalmadı :)

• Tapis106
      Tapis106
      Yorumu düzenle
      Tufan kardeşim, benim D600 ve 24-85 VR-G ile gece vakti yağmur altında İslamabad'da çektiğim kareleri, forumda benim Nikonian sayfamda görebilirsin, senin 80-200 de internetten baktığım kadarıyla, bu VR'lerden bir önceki, filmli dönemin son dönem ve çok keskin lenslerinden. Ben bu sınıftan 35-70 AF ve 70-210 AF kullandım, weatherproof değil ve VR'si yok diye 24-85VR-G ve 70-300 VR-G'ye geçtim, 70-210 AF lensim haala Ankara Medya 2.El fotoda konsinye duruyor, neredeyse geri alıcaaam bak. Ama şu anki lenslerimden de "value for money" bakımından çok memnunum, hele de iki tane x1,4 convertor'ım var ki, o 70-300'le 830mm'i vuruyorum (Nikon FF'leri DX de kullanabiliyorsun, ondan). Git bir D600-D610 al, şimdi yağmur, karda lens yüzünden kullanamayabilirsin ama, yarın-öbürgün gerek duyarsan bir lensle o da olur. Haaa benim 70210 AF ile çektiğim kareler de Nikonian sayfamda var, senin o zoom telenin karakteri hakkında bilgi verebilir, vallaa çok keskindi, x1,4 convertor'la bile.

hocam hesaplı bir tek D700 var. 2500TL civarı bulunuyor. sahibinden çok hareketsiz bu aralar. mecbur gidip hayyam'a bakmak gerek. ben haftaiçi belki giderim. gidersem bakarım sana da.

ELEŞTİR

• Tufan ERKUL
      Tufan ERKUL
      Yorumu düzenle
      Teşekkür ederim abi.
      2500tl d700 için çok değilmi her ne kadar ff de olsa eski gövde

• Tapis106
      Tapis106
      Yorumu düzenle
      Uyuyorsun Tufan kardeyim uyuyorsun... Benim D600 muadilleri daha yakına kadar (35.000-40.000 shutter) 3.000 liraydı. Şimdi 3800-3900. 24-85VR ile (ful weatherproof oluyor) 4.000'e var, ama 235.000 shutter'da. Bu fiyata D3S de var. 2009 model tabii D3S'ler ve 12mp. Ama sensör de Nikon sensör ve bence bu yenilerin Sony sensörlerine basar renk derinliği falan bakımından. Tabii pro-body olduğu için auto-focus şimşek gibidir ve kare kaçırmaz, ayrıca yüksek iso başarısı yüksektir. Ama sırf body 1.250 gramdır, taşa düştü mü taşı kırar. Hakan kardeşim, youtube'daki torture test'ini seyredince "Yuh, yahni yapaydın baari..." demişti, bu sayfalarda. Yalnız sahibinden.com'dakilere çakma olarak 15.000 ve 27.000 shutter falan diyorlar, onlar benim fotolardan anladığıma göre (bir D3s'ci olarak) 150-200 binlerde. Ama milyonlarca gider bunların shutter'ları. Orada 6.000 dedikleri bir makina var, o seni de gömer, çocuklarını da, torunlarını da :=))). Autofocus'u şimşek gibidir, kare kaçırmaz, yüksek iso başarısı yüksektir falan. Benim makina 260km'yle iniş yapan uçağın camından, yanda gözüken yolun direk lambalarına otofocus yapar falan. Ama pro-body'yi seven kullanır işte...

• Tufan ERKUL
      Tufan ERKUL
      Yorumu düzenle
      Böyle prof bir gövde alıp dünyanın en yavaş lensi 80-200 ü kullanmak hamallık olmazmı:)

Alper, D600 de, hem de baştaki sensör yağlanması şikayeti üzerine sensörü değişmiş olanı da 3200 falan sahibinden.com'da, ama görmeden alınması lazım. Manisa'da makina. 42.000 shutter'da diyor, sol ve sağdaki lastiklerindeki aşınma benim 36.000 shutter'daki D600 kadar hemen hemen, boyası da kabartmalı, yani orijinal gibi gözüküyor. 3200 istiyorlar.

ELEŞTİR

• Tapis106
      Tapis106
      Yorumu düzenle
      Alpeeeer, bak bu da adamın hemen altında Rusca anlattığının İngilizcesi: Random crash test of the Nikon d7000 with an AF-S 18-105mm lens, my SLR camera, on which I shoot all my videos. The camera fell from the side of a clay quarry (former brick factory) about 10 meters high. This crash test he

Yaani adam bir tuğla fabrikası toprak ocağına 10 metrelik yardan uçurmuş makinayı, body'yi anladım da ne 18-105 miş beah!...

• kokoro
      kokoro
      Yorumu düzenle
      iyi de abi bunlar nikon'a özel şeyler değil ki. biz 2009'da pentax'ın giriş seviyesi makinalarını leğende yıkardık.
      benim bahsettiğim içi. hep bir kalite kontrol hatası, sensör kararsızlığı var. D7000 iyi, D7200 çok iyi. D7100 bir acayip, D7500 daha bir acayip.
      Pro gövdeler D4'e kadar efsane, sonra bir tartışmalar gene. D810 ve D850 şahanelik de onlar da bana fazla.

• Tapis106
      Tapis106
      Yorumu düzenle
      Ben D600'ün de sensöründen memnunum, ama Sony sensörü kullanmaya alışman laazım, bence daha ziyade biraz eksi poz vermek lazım normal ışıkta. Benim o İslamabad karelerindeki yağmurlu gecede kebapçılar arastası karelerindeki gibi az ışıkta, normal pozla gayet iyi. Yoksa biraz fazla aydınlık oluyor sanki. O da renk aralığını azaltıyor, ama sensörü tanıyıp eksi poz verince, Hakan kardeşimin taabiriyle "missss...". Ama 5-6 bin iso'nun üstünde isteyen gece karelerinde D850'nin veya pro-body'lerin başarısını beklemeyeceksin tabii.

3199 diyor Tufan kardeşim, ama D600'cü de olarak alıcı gözle baktım, benim makina 36.000'deyse bu makina 40.000 değil, 100.000 gibi. Ya da hor kullanılmış. Hele de görmeden alacaksın (Manisa'da değilsen). İstanbul'dan ya da hadi Ankara'dan al, hiç olmazsa Ankara'dakini ben görürüm. Bak D3S alabilirsin her yerden, ölüsü milyonlarca shutter çalışır normalde... Sen gene 3.199 yazan o makinaya, büyük foto konumunda, her kareye bak, makinanın lastiklerinin aşınma durumuna bak, yan, o fişlerin, prizlerin lastiklerinin oynamasına bak, benimkiler 36.000'de "intact" duruyor, anlatabildim mi?

ELEŞTİR

Tufan kardeşim, D600 konusunda: Bak sahibinden.com'da, Ankara'da bir hanımdan senin 50mm 1,8'le dörtbine var, o lens sahibinden de 530 TL, bu, onu Ankara'da bizim Engin'e (Medya foto 2. el) 300 ila 400 liraya konsinye bırakabileceğini gösterir. O body, 44.800 shutter diyor ve o doğru gibi gözüküyor. Bence o hanıma yazıp, Ankara'daki bir arkadaşım görecek deyip, lensi de Sıhhiye Ankaralılar Pasajında Medya 2.el'e bırakabilirmişsiniz de. 3500 teklif et, 3.600, 3.700'e kadar değer sanki. Tabii daha görmedim, fotolardan expertise'im bu. Tamamdır dersem, parayı gönderirsin, makinayı gönderir. Tabii bunu almayı düşünürsen.
      D3S konusuna gelince, dünyanın en yavaş lensini, böyle bir pro-body'de kullanmak diyorsun ya, auto-focus'ü mü yavaş?... D3S'in kendisi hızlıdır. Bak ben 70-300 VR'yi sırf D600'le kullanırken, ışıklılığı az geldiği için 70-200 f: 2,8'i de düşünüyordum, 24-70 f: 2,8'i de, D3S'i alınca: "so what?" oldum. Tam bir ne gereği var?... Su böreği var... oldu. Haa onlar biraz daha keskin, o ayrı, ama o fazla ışıklılık "baaadem" oldu 🌰🥜 (badem bulamadım, fındık ve yer fıstığı ile idare et). 📸

ELEŞTİR

peki bütçeyi biraz daha arttırıp d800 alsam nasıl olur d600 e göre daha başarılı diyebilirmiyiz
        internette araştırdığım kadarıyla d800 ciddi sorunlu bir gövde gibi duruyo

ELEŞTİR

Tufan kardeşim, ben D800 kullanmadığım için, az önce internet'e girdim ve "what are the problems of Nikon D800?" diye yazdım ve düşük shutter'da temiz bir D800 aldım diyen biri, dpreview'a sormuş: "Used D800, what issues should I be checking for?" diye, hep kullananlar cevap vermiş: "Yıllardır kullanıyorum, hayırlı olsun, uzun yıllar kullanırsın..." diye. Düşürüp bir kere arıza verdirme haricinde, 36.500 shutter'dır ben D600'ü, 2013 Nisan'ından beri, Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, İran ve Pakistan'da, kar, yağmur vs. altında kullandım. Forumumuza da üye, ama balkondan izleyen benim mektepten (Galatasaray Lisesi) arkadaşım Firuz Soyuer, benden az sonra Nikon D5100'den önce D800'e, sonra D800E'ye geçti (D5100 de duruyor), Türkiye, Fransa, İsviçre ve sair Avrupa ülkeleri, Hindistan, Pakistan, Tayland, İran vs.de bu D800'ü 24-70 VR ve 70-200VR ve birkaç prime'la takır takır kullanıyor. GSL mezunlarının bir orkestrası vardır, orada kontrbas da çalar, kendi orkestralarını konserlerde çok çeker, tabii flaşsız, birilerine verip kendini de çektirir. Ağabeyiyle birlikte sıkı bir şirketleri vardır, maddiyata pek bakmaz, memnun olmasa kırk kere değiştirirdi. Forumdan Levon kardeşimde de D810 vardı, profesyoneldir, genelde konser ve spor aktivitelerini falan çeker. Her aktivitede asgari 1000 kare çekiyordu, ikiyüzbin shutter'a yaklaştığı için yenilemek üzere body'yi sattı. Ben az önce bir saatlik bir yürüyüş yaptım, D600, üzerinde 24-85VR ile tabii ki yanımdaydı, çantanın ön gözünde de x1,4 convertor vardı, ama onu kullanmadım ve de ancak D850 alırken elden çıkartırım, başka şeye de değmez diyorum.

ELEŞTİR

Tufan kardeşim, benim Forumumuzdaki Nikonian sayfamda, D600'le çekilmiş bir "nocturnal" kare var, ona bir bak fikir almak için bence...

ELEŞTİR

heh. Tufan da yakalandı örümcek ağına. D850 bakmaya başlamadan kurtarayım.
              lafı çok uzatmadan sonuç paragrafımı yazayım hocam.

D700 için 2500TL çok mu bilemiyorum. çıktığı zamanki rakibi 5D Mark2 de aynı fiyat yaklaşık. şunu kabul etmek lazım, D700'ün günceli D810, Mark2'ninki MarkIV. fiayatları ona göre düşünmek gerek. şimdi Orhan abi kızacak ama D600ler, 6Dler falan farklı segment. tabiri caizse oyuncak kalıyorlar D700 yanında. gövde sağlamlığı için demiyorum. kullanım, fonksiyon, güvenirlik vs çok üst düzeyde onlara göre. Orhan abi D3s için pro gövde diyor haklı olarak, D700'ü de bir yere koymak gerekiyorsa yeri D600'ün değil D3s'in yanı.
              Nikon'da bazı modeller var. benzeri yok. o yüzden fiyatı sabit kalıyor uzun süre. D3s böyle misal. D90 da böyleydi. hatta hala böyle galiba. Benim sana tavsiyem D800'den uzak dur. birincisi 36mp. Sonra lens peşine düşmen gerekecek. ikincisi D800 ile AF hataları var. orta noktayı ağırlıklı kullananlar farkında olmayabiliyor. ki ben sorunlu ikinci ellerin ucuz yoldan Türkiye'ye geldiğinden eminim. sonra bir de satması var onu.
              eğer D700 f/p olarak işine gelmiyor ve biraz bütçeyi yükseltmek istiyorum diyorsan D750 de bakabilirsin. 24MP olduğu için D serisi lensler bile gayet güzel oluyor. istersen Thom Hogan'ın sayfalarına bir bak. (bythom.com) gerçi D750 ile de bazı problemler vardı ama o daha barizdi sanırım. bir araştırırsın onu. en azından alırken belli eder kendini. ya da kafam rahat etsin dersen de D610 kovalayabilirsin denk gelirse. ama kullanım alışkanlıkların açısından da değerlendir, sadece kağıt üstü özellikleriyle değil.
              Orhan abinin yazacaklarını bildiğim için şunu da ekliyeyim, ben 2009'da ilk D700'ü aldığımda ulan Pentax yağmura dayanıklıysa bu da öyledir diye düşündüm, hiç korumadım. bişeycik de olmadı.

ELEŞTİR

Alper, D600'ün çıkışını takip edip bekledim, vaktiyle... Niye biliyor musun?... Burada hiç bahsetmediğin bir makina daha var ki, esasen D3S'den pahalıydı, nedense?... O da bir pro body: D3X... Hah, işte bu D3X'in aynı teknik özellikleriyle, daha ucuz versiyonu, daha kolay erişilebilecek bir FX olarak çıktı. O yüzden ful metal body değildi, o yüzden o koca bataryası yoktu, o yüzden o kadar ağır değildi falan. D700 de, aslında pro-body D3'ün daha ucuz versiyonudur aynı şekilde. D3S ise D3'le aynı mp'de olmasına rağmen, onun alenen "çıldırmış" halidir. O yüzden zaten, D4 çıktığında yazılan kritikler, D4'ün D3S'le rekabet edebilmek için artı 4mp'inin ve hafiiiiiif yüksek iso başarısının kurtarmadığını, Nikon'un o yüzden wi-fi bağlantısı gibi ilave şeker vermek zorunda kaldığını yazmışlardı.
                D700'ün weatherproof'luğuna gelince, bir fırt daha az olduğunu Nikon kendi belirtiyor. Burada Yeşilçam'ı veren Selçuk Taylaner ağabeyin, oğlunun kullandığı bir D700'ü vardır (kendi Pentax'cıdır), onunla İnönü stadında bir maç boyu sıkı yağmur yemiş, makina tam bloke olmuştu. Selçuk ağabey, dünyanını masrafını edip, toplatmıştı makinayı. Ben D600'le yağmurdan kardan görüntünün alınamadığı şartlarda gezdim, ben daaaldım ona bi fok olmadı... Zaten youtube'daki videolarda da duş altında tanıtıyorlar...

ELEŞTİR

Bu arada, hiç kusura bakmasın D850, ben bir şekilde alabilsem, zaaten sermayeyi kediye yüklemiş olurum, elim mahkum, aaalasa da, zırlasa da, 24-85VR ve 70-300 VR ile kullanacaaam, 47 mp de olsa, 147 mp de olsa... Hani, Temel'e benzine zam geldi, naapıcan diye sormuşlar. O da: "Fark etmez, ben hep beş liralık alıyorum..." demiş ya...

ELEŞTİR

Yardımlarınız için teşekkür ederim abiler. d600 ile anlaştım ama hesaplı bulursam d700 de alıcam çünkü incelediğim örnek fotoğraflara göre nikonun kullandığı sony sensörlere göre d700 ün fotoğraftaki dokusu daha güzel geldi bana
                    yarın almaya gidiyorum kısmetse, sensörü görebilmem için ne yapmam lazım :)

ELEŞTİR

• kokoro
                      kokoro
                      Yorumu düzenle
                      D700'de mirror up vardı galiba.

Bu, D600'de son derece kolay, objektifi ya da gövde kapağını çıkar, makinayı sol taraftaki mod seçiminden "M"e (manuel) al, body'nin arka (monitörün olduğu taraf) tarafındaki sağ üstteki tekerlek, enstantane tekerleğidir, deklanşöre sanki net yaparmış gibi hafifçe dokunarak enstantane ve diyaframı makinanın sağ üstündeki ekranda gör, o enstantane tekerleğini sola doğru çevirerek, enstantaneyi küçülterek "bulb" a kadar in, basılı tuttuğun müddetçe ayna ve shutter açık kalır. Ben şimdi tekrar uygulamasını yaptım, sana öyle yazıyorum.
                    D700'ün sensörü ne yapısıdır bilmem ama, D600'ün sensörü, Sony'nin 24mp'lik sensörüdür. Nikon'un Sony'ye kendi isteklerine göre yaptırdığı söylenir. Ama ben senin Nex 7'nin renklerini D600'ün renklerine çok benzetiyorum mesela. D3S ise 12mp'dir ve sensörü Nikon yapısıdır. Ben onun renklerini (Dynamic Range olarak) D600'e göre daha fazla beğeniyorum. D700 de 12mp'dir. Aynı sensörse, o yüksek iso başarısını D3S'e sensör değil başka şeyler veriyorsa, bence de Dynamic Range'i daha iyi olabilir. Ama ben o iyi ışıkta -0,7 kadar az poz vermeyi bulunca, D600'den de çok iyi Dynamic Range aldım. O da ayrı. D700'ün sensörünün ne üretimi olduğunu bulursam yazacağım Tufan kardeşim.

ELEŞTİR

Tufan Kardeşim, şimdi internetten baktım, Nikon D700 sensörü, Nikon D3S sensöründen farklı, ama Nikon D3 sensörüyle aynı ve Nikon yapısı, Sony sensöründen farklı renk karakterine sahip olması da bundan, aynen D3S'in farklı karaktere sahip olması gibi. D700'ü kullanmadığım için, sensörü nasıl görebileceğini bilmiyorum ama gene bulb'a veya ne biliim 10 saniyeye falan inip görebilirsin işte.

ELEŞTİR

Lütfen bekleyin...
                      X