Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Fujifilm x100v

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

HakanGunes Geziyor, çekiyor, yazıyor... Hayata yorumu bu... Find out more about HakanGunes
X
 
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Fujifilm x100v

  x100v_son.jpg


  Fujifilm, sadece iki yıl sonra X100V ile aynı yolda devam ediyor. Şimdi, adlandırma kurallarına mana veremiyorsanız, bir özet geçelim:

  X100 (ilk olarak); X100S (saniye için "S"); X100T (üçüncü olarak "T"); X100F (dördüncü için "F"); ve şimdi X100V ("F" zaten alınmış olduğundan, Romen rakamı beş için "V").

  Kameranın, muazzam popülaritesi göz önüne alındığında, ilginç adlandırma kuralında kesinlikle kendince bir mantık var. Ama bizce, sadece genel çizginin ilginç cazibesine katkıda bulunan bir isimlendirmeden ibaret, yani pazarlama stratejisi...  Fujifilm X100V: Yenilikler Neler?  cwelch_200130_3891_0026.jpg


  • Hava Şartlarına Dayanıklılık


  Buradaki iyi haberle başlayalım ... Hava yalıtımı Evet, bu model nihayet Fuji'nin sağlam hava direncine sahip oldu.

  Ama bir sorun var. Küçük de olsa. İsteğe bağlı AR-X100 adaptör halkasını takmanız ve tam hava koşullarına dayanıklılık paketini elde etmek için lensin üzerinde koruyucu bir filtre kullanmanız gerekiyor. Sağlam kamera gövdesinin kendisi iyi bir şekilde kapatılmış gibi görünüyor, ancak lensin toz ve nemi gerçekten dışarıda tutmak için bir filtreyle biraz desteklenmesi gerekiyor. Söylediğimiz gibi, ek lens korumasından bahsetmemek için filtre adaptörü ile ek çekim çok yönlülüğü kazandığınız için bu pek ters gibi gelmiyor.
  ZPR-fuji-x100v-front-600.jpg


  • Yeni sensör, yeni işlemci ve güncellenmiş 23mm ana lens


  Fujifilm, 23 mm (35 mm eşdeğer) f / 2 sabit lensi koruyarak akıllıca bir tercih yapılmış, ancak birkaç önemli alanda ek görüntü kalitesi yükseltmeleri sağlamak için lensin yeniden tasarladığı da bildirildi. Öte yandan bu kaliteli lensi desteklemek ve tam uyum adına, yüksek çözünürlüklü 26MP X-Trans CMOS 4 yongasından ve en son X-İşlemci 4'ten (X- Örneğin T3 ve X-Pro3) gibi bir sensör-işlemci ikilisi...

  Ayrıca, lensin önceki X100 serisi lenslerde daha düşük bozulma sağladığı bildiriliyor.

  Ve yerleşik ND (nötr yoğunluk) filtresi artık X100F'de 3 duraktan 4 duraklı bir azalmaya sahip ve bu da daha parlak günlerde f / 2'de kalmak için kullanışlık yaratıyor.


  ZPR-fuji-x100v-LCD-600.jpg


  • Yeni tasarlanmış, iki yönlü eğilebilir LCD


  X100V'nin arkasına aynı hizada oturmak, ne dokunma işlevselliği ne de herhangi bir artikülasyon sunmadığı için önceki modellerin LCD ekranlarına göre güzel bir kullanılabilirlik yükseltmesi olan yeni bir iki yönlü eğilebilir dokunmatik LCD'dir. X100V'nin arka ekranı, düşük veya yüksek açılardan daha kolay çekim yapılmasını sağlayan iki yönlü basit bir yatırma tasarımına sahiptir. Bununla birlikte, gizlenmiş bir arka ekranı "kapalı konumunda" olan yeni X-Pro3 gibi değil - yine de kameraya yassı yerleştirildiğinde ekranı kullanabilirsiniz. Ayrıca, ekran X-T3'teki gibi dikey yönde bir eğim konumu sunmaz.

  X100V'deki arka ekran, 1062K noktalarda (X100F'nin 1036K nokta noktalarından yukarı) önceki modele göre daha yüksek çözünürlüklü bir ekran sunan 3 inç LCD dokunmatik paneli var.


  ZPR-fuji-x100v-InHand3-600.jpg  • 4K dahil genişletilmiş video özellikleri!


  X100 hattı tarihsel olarak bir fotoğrafçının video kaydetmeye çalışırken en çok tercih ettiği kamera olmasa da azımsanacak özellikleri de yok değil. Sonunda X100V, 30 fps'ye kadar kaydederek hem UHD hem de DCI Cinema 4K 4K, fotoğraf makineleri için modern video standartlarını barındırmış. Ayrıca, etkili ağır çekim video olanağı sağlayan 1080 (FHD) çözünürlükte 120p çekim imkanı da sunuyor.

  Buna ek olarak, X100V, 10 bit 4: 2: 2'yi HDMI bağlantı noktası üzerinden harici olarak kaydedebilir; bu, özellikle video merkezli "Eterna" Film Simülasyonu ile birlikte kullanıldığında bu modeli kullanan ileri teknoloji içerik oluşturuculara biraz esneklik katar. Bu model Fuji X-H1 gibi bir video güç merkezi değil, ancak sınıfındaki en son ve en yüksek hıza ayak uydurmak için benzer fiyat aralıklarında diğer benzer kameralarla birlikte bakabiliriz denebilir.


  ZPR-fuji-x100v-InHand2-600.jpg  Görüntü kalitesi


  Daha önce de belirtildiği gibi, Fuji X100V, serisi için tamamen yeni bir görüntüleme hattı üretiyor ve 26MP X-Trans CMOS 4 APS-C boyutlu sensörü ve X-T3, X-Pro3'te görülen hızlı X-İşlemci 4 yongasını getiriyor. X-T30. Güncellenmiş görüntü çözünürlüğünün yanı sıra X100V, ISO 80'e ve 25.600 ve 51.200'e kadar genişletilmiş ISO'larla yeni bir yerel ISO 160-12800 ürün yelpazesine sahiptir. Deklanşör mekanizması da biraz yükseltilir ve 900 saniyeye (15 dakika) kadar uzun pozlama süreleri sunar. Mekanik deklanşör 1 / 4000s'de ve elektronik deklanşör daha hızlı 1 / 32000s sunarken, daha yüksek hızlar selefte olduğu gibi kalır. Ve elbette X100V, Acros ve Eterna dahil olmak üzere popüler Fujifilm Film Simülasyonlarının tam bir seçimini sunuyor.

  Önceki modelde olduğu gibi, X100V sabit görüntüleri RAW ve JPEG formatlarında üretiyordu, RAW dosyaları 14 bittir ve kayıpsız sıkıştırılmış veya sıkıştırılmamış çeşitlerde kaydedilebilmekte.


  ZPR-fuji-x100v-top-600.jpg  Otomatik Netleme ve Performans


  Öncekine çok benzeyen X100V, hem kontrast algılama hem de sensör üzerinde faz algılama pikselleri içeren hibrit bir otomatik odaklama sistemi kullanıyor. Yeni 26MP sensör ile X100V, X-T3'e benzer bir genel AF sistemi sunar. En küçük AF noktası boyutunu kullanarak, kullanıcı tarafından seçilebilen AF noktası sayısı, bu yeni modelde X100F'deki 325'ten 425'e atlar. 425 noktalı sayı, sağlanan en küçük AF noktası boyutuyla ilgilidir, ancak varsayılan olarak, 13 x 9 dizisinde 117 AF noktası arasından seçim yapabilirsiniz. Düşük ışıklı odaklama da iyileştirilmiş olup, AF sistemi -5EV olarak derecelendirilmiştir. Ayrıca, yeni görüntü işlemcisi ve güncellenmiş AF algoritması sayesinde, X100V'nin yüz ve göz algılama odaklama performansının iyileştirildiği ve daha hassas olduğu söyleniyor.

  Selefi 8 fps ile karşılaştırıldığında 11 fps'ye kadar sürekli çekim de geliştirildi. Bu en yüksek patlama hızında, X100V'nin JPEG modlu 38 kareyi veya kayıpsız sıkıştırılmış veya sıkıştırılmamış RAW formatlı 17 kareyi yakaladığı belirtilir. Fujifilm'in özelliklerine göre RAW arabelleği yalnızca 18 kareye yükselirken, seri çekim hızını 8 fps'ye düşürmek, 76 JPEG görüntülerle tampon kapasitesini artırır. Sürekli çekim hızını daha da azaltmak, arabellek kapasitesini artıracak ve JPEG görüntülerinde neredeyse sınırsız arabellek kapasitesine sahip 4 fps ve 3 fps'lik en düşük çekim hızları olacak.

  X-T3 gibi, elektronik obtüratörü kullanarak seri çekim hızını 30 fps'ye kadar önemli ölçüde artırmanızı sağlayan 1.25x Kırpma modu var. (1.25x kırpma modunda 20 fps, 10 fps ve 8 fps seçenekleri de vardır.)


  ZPR-fuji-x100v-InHand4-600.jpg  Pil, Depolama ve Bağlantı


  Önceki model gibi, Fuji X100V de SD depolama ortamı kullanıyor, ancak X-Pro3 veya X-T3'ün aksine hala sadece tek bir kart yuvası var. X100V'nin SD kart yuvası yalnızca UHS-I uyumlu....

  Dahili Wi-Fi bağlantısına ek olarak, X100V artık cihazları hızlı eşleştirmeye yardımcı olmak ve daha kolay medya aktarımı ve paylaşımı için düşük güç bağlantısını sürdürmek için Bluetooth 4.2 Düşük Enerji sunuyor. Ayrıca, FUJIFILM Camera Remote akıllı telefon uygulamasıyla uzaktan çekim yapmak da mümkündür.

  Fotoğraf makinesinde bir mikro HDMI (D Tipi) konektör bulunur ve ayrıca güncellenmiş bir USB bağlantı noktası sunar: daha yüksek USB3.1 Gen1 hızlarına sahip bir USB C Tipi konektör. Kamerada kulaklık girişi olmasa da, X100V harici bir mikrofon jakı sunuyor, ancak 3,5 mm yerine daha az yaygın olan 2,5 mm boyutunda kalıyor. Fotoğraf makinesi flaş, mikrofon veya diğer aksesuarlar için hotshoe'ı en üstte tutar.

  Güç için X100V, önceki ve diğer yeni Fujifilm X Serisi kameralarla aynı daha büyük NP-W126S şarj edilebilir lityum-iyon pili kullanır. Fujifilm'in özelliklerine göre, Normal modda X100V, EVF ile şarj başına 350 çekim veya optik vizör ile 420 çekim / şarj için derecelendirilmiştir.
  Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik


  Fujifilm X100V, hem siyah hem de gümüş olarak satışa sunulacak ve üreticinin önerdiği perakende satış fiyatı $ 1.399.95 USD Haliyle, Türkiye'de de bu fiyatların benzerini bulmamız mümkün.


  Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

 • #2
  type C olmaması bir eksi. suya dayanıklı mı? onun dışında çok güzel duruyor.
  Işık yoksa, yanında götüreceksin

  www.serdarmaras.com

  ELEŞTİR


  • HakanGunes
   HakanGunes
   Yorumu düzenle
   Hava yalıtımı diyor... Ki, lens için önüne zamazingo takıyorlar ya, onunla proof diyor... Yani, ıslatmamak lazım...

 • #3
  Keşke ibis olsaydı diyorum ama xpro3'de olmayan bir özellik bunda da olmaz herhalde. Bir de çıkış fiyatı daha öncekilerden 100$ daha pahalı, neden? Firmaların yeni ürünlerini daha pahalı satmalarını anlayamıyorum.

  ELEŞTİR


  • #4
   T3 ile aynı fiyat ve video özellikleri onun gerisinde. Fiyatı 1000 dolar altı olmalıydı.

   ELEŞTİR


   • #5
    Bence cihaz güzel, optikleri yenilemişler daha iyi olmuş ama keşke fiyat daha uygun olabilseydi

    ELEŞTİR


    • #6
     https://www.dpreview.com/opinion/924...traffic_source

     Dpreview eleştirmiş ki haklı olduğu pek çok nokta var.

     ELEŞTİR


     • #7
      İso kabileyeti önemli , X100Fi sırf iso ve hareketsiz ekran sebebi ile satmıştım. Bu da 3200 ve 5600 arasında çamur olacaksa almaya gerek yok. Gün ışığında tüm makineler canavar da hava hafif kararınca çekilen fotoğrafların raw dosyaları LR de çamur oluyor... Gelsin fuji shopa da kendi kartımla bir kaç çekim yapacağım :)

      ELEŞTİR

      Lütfen bekleyin...
      X