Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Mekanik ve Elektronik Perde

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

s r d r m r s Filmin kötü adamı, sıkı sporcu, oğlak burcu. Find out more about s r d r m r s
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Mekanik ve Elektronik Perde

  Film kameraları çağında mekanik kapaklı tek bir tür perde vardı. Dijital kameralarla iki yeni tür perde geldi: eski perdenin yerini alacak olan hibrit perdeler ve tamamen elektronik perdeler. Bunların nasıl çalıştığını ve her sistemin avantaj ve dezavantajları neler görelim.

  Hızlı bir pozlama sırasında fotoğraflanan bir Canon fotoğraf makinesinin mekanik kapağı. Gördüğünüz gibi, üst perde ilk perde henüz tamamen açılmasa bile kapanmaya başlamış durumda.  Mekanik Perde

  Birçok mekanik perde türü olmasına rağmen, modern kameralarda kullanılanlar, sensörü hızlı bir şekilde açığa çıkaran veya gizleyen ince perdelerden oluşur. Maruz kalma iki farklı şekilde olabilir:

  1) İlk perde açılır ve tüm sensörü açığa çıkarır, daha sonra ikinci perde kapanır ve pozu sonlandırır. Bu yalnızca daha yavaş obtüratör hızlarında mümkündür: Kameranın bu şekilde çalışmasını sağlayan en hızlı deklanşör hızı "sincro-X" veya "sincro-flash" hızdır ve genellikle 1/250 saniyedir. Perde bu şekilde çalıştığında, tamamen elektronik perde ile global perde karşılaştırılabilir.

  2) Hızlı perde hızlarında, ilk perde tam olarak açılmadığı sürece ikinci perde kapatmaya başlar: sonuç, tüm çerçevenin aynı anda maruz kalmadığı, ancak hafifçe farklı anlarda ışık ile ulaşıldığıdır. Çok küçük kesirlerden bahsediyoruz!). perde bu şekilde çalıştığı zaman, tamamen elektronik perdelerin sarmal kapısı ile karşılaştırılabilir. Sizi şaşırtabilir, çünkü genellikle sarmıfl obtüratör eserleriyle dijital kameralar ilişkilendiririz, ancak aslında tüm film kameraları 1/250'nin üstünde çekilen fotoğraflar için (mekanik, tabii ki) sarmal kapıyı kullanıyor!

  Peki neden mekanik perdeli sarmalı perde problemleri görmedik? Mekanik perde çoğu tüketici fotoğraf makinesinde kullanılan elektronik sarmal panjurdan çok daha hızlıdır, dolayısı ile gözle görülebilir birşey değildir.

  Elektronik perde
  Elektronik perde , mekanik perdeye kıyasla birkaç avantaja sahiptir:

  1) daha sağlam ve güvenilir, çünkü hareketli parça yok.

  2) tamamen sessiz: eğer bazı yaban hayatı fotoğrafları, tiyatrolar, sokak ve röportajlar gibi deklanşör sesinin bir problem olabileceği durumlarda çekim yapıyorsanız, elektronik perde sizi gizleyebilir.

  3) perde titreşimleriyle oluşturulan yavaş perde hızlarında görüntü bulanması riskini ortadan kaldırır. Ayna titreşimleri bulanıklığın tek nedeni değildir: perde hareketleri de netsiz fotoğraf yaratabilir.
  4) çok hızlı deklanşör hızlarına izin verir: çoğu mekanik kepenk 1/8000'de baş ederken, elektronik kepenkler çok ötesine geçebilir.

  5) hareket eden perdeler olmadığı için pil ömrünü artırır.

  6) ayna içermeyen kameralarda otomatik netleme hızını ve izlemeyi geliştirir, çünkü AF sensörleri (doğrudan ana görüntü sensörüne yerleştirilir) ışığa maruz kalırlar.

  Peki, neden elektronik perde her kamerada standart değil? Aslında, 2006'dan üretilen kameraların çoğunda zaten elektronik perde var: eğer kameranızda live view varsa , elektronik perde de var, ancak ... elektronik perde sadece canlı görüntü ve video için kullanırken, hareketsiz fotoğraflarda mekanik perde kullanılır. Nedenini anlamak için, farklı elektronik perdelerin nasıl çalıştığını görelim.

  1) Rolling shutter, mekanik shuttera çok benzer: her seferinde fotoğrafı yakalamak yerine sensörü yukarıdan aşağıya tarar. Hızlı hareket eden bir şeyin fotoğrafını çekerseniz, sensörün üst ve alt alanları onu biraz farklı zamanlarda kaydeder ve sonuç, çarpık veya eğik görünüşüdür. Elektronik perdeler çerçeveyi taramak için mekanik perdeler kadar hızlı hale gelirse bu sorun elimine edilebilir ancak maalesef şu an burada değiliz:

  2) Global Shutter tek bir anda fotoğrafın tamamını çeker; mekanik deklanşör yalnızca yavaş perde hızında yapar; Bunun yerine, global shutter her deklanşör hızında bunu yapabilir! mekanik shutter yerinde de geçebilir ancak iki dezavantajı vardır: yapmak daha zor ve pahalıdır ve her bir fotoitte ("piksel") daha fazla devre gerektirir Sensör sayesinde, ışık toplama alanını azaltarak görüntülerin biraz daha gürültülü (noise) ve daha az dinamik aralığı vardır.

  Sensör teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak mikronizörler olarak görüntü kalitesinde düşüş önemli ölçüde azaltılabilir, ancak günümüzde (2014) elektronik küresel çekim yapan kameraların fiyatları hala yüksek: Sony F55, örneğin, 30.000 ABD Doları .

  hibrid perde
  Halen piyasada bulunan birçok tüketici kamerası, isteğe bağlı olarak veya isteğe bağlı olarak etkinleştirilebilen, karma bir perde kullanmaktadır. Örneğin, Canon fotoğraf makinelerinde 'elektronik ilk perde' olarak da adlandırılan hibrit perde , 'sessiz çekim' modunu etkinleştirirken kullanılır.

  Hibrid perde elektronik perdeyi kullanarak pozlamayı başlatır, ancak mekanik obtüratör ile sonlandırır. Tam mekanik perdeye göre daha sessiz olmanın avantajına sahiptir, titreşimlerin çoğunu ortadan kaldırmış ve sarkan obtüratör eserleri bulunmamaktadır. Dezavantajı mekanik bir perdeyi bulundurmayı gerektiriyor.


  1) orjinal fotoğraf 2)mekanik perde 3) hibrid perde elektronik 1.perde 4) rolling perde
  Kavram yanılgıları ve merak
  1) CCD vs CMOS: Yalnızca CCD'nin global perde kullandıgı doğru değildir. Aslında hem CCD hem de CMOSglobal perde kullanabilir ancak çoğu CCD için standarttır, CMOS için ise daha pahalıdır ve karmaşıktır. Zaten bahsedilen Sony F55'in sensörü olarak, global kapaklı CMOS zaten var.

  2) Perde Hızı Karşı ve Sensör Okuma: Rolling shuttera sahip bir fotoğraf çekerken, saniyenin 1 / 4000'i, fotoğrafınızda aslında 1 / 4000'lerin dondurulduğu anlamına gelmez; Genellikle çok daha fazla sürdüğü için, 1 / 4000'li pozlamanız aslında 1 / 100s kadar sürer. Bu nasıl mümkün olaiblir?

  perde hızını, fotoğraf makinenize bağlı olarak, her pikselin ışığı kaydettiği zamanı, ancak sensör okuma zamanını değil, süreyi seçebilirsiniz. Okuma zamanı, sensörün üstten alta doğru 'okunması' için gereken zamandır.

  Başka bir deyişle, 1/4000 enstantane hızı seçerseniz ve sensörünüzün en hızlı sensör okuması 1/10 olduğunda, her piksel ışığı yalnızca 1/4000 saniyelik bir süreyle kaydeder ancak sensörün altındaki pikseller 1/4000 pozlamasını tepedeki pikselden yaklaşık 0.1 saniye sonra yapın. Rolling shutter eserlerinin nedeni de budur.

  3) Sensör okuma süresi ve şu an piyasada olan bazı kameralar: Panasonic GH3 0.100s (1 / 10s) alır; Yeni Panasonic GH4 0.050 saniyeye yükseltti; Nikon 1 V3 mükemmel (fiyat için) 0,012 saniyeye; RED epicin 0.005 saniyelik bir zamanı vardır.

  Günümüzde kim için?
  Şu anda hareketsiz fotoğraflar için bile tam elektronik perde kullanma seçeneği sunan az sayıdaki DSLR ve aynasız kamera var: Sony A7s, Nikon 1 kameralar, Panasonic GH4 ve daha pek çok şey. Tüm bu kameralar elektronik rolling perdeye ve CMOS sensöre sahiptir.

  Bunlardan birine sahipseniz ve peyzaj, makro, portre ve diğer hareketli veya yavaş hareketsiz nesneleri çektiğinizde tam elektronik perdeyi açabilir ve avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bunun yerine, spor, vahşi yaşam ve diğer hızlı hareket eden konuların fotoğraflarını çekerseniz, mekanik kullanmanızı tercih ederim. global electronic shutters ve çok hızlı rolling shutters biraz daha gelişmesi gerekiyor.
  s r d r m r s tarafından düzenlendi. 23-06-2017, 05:08 PM.
  Işık yoksa, yanında götüreceksin

  www.serdarmaras.com
Lütfen bekleyin...
X