Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Pentax'cıyız ezelden, vazgeçmeyiz DSLR'dan.

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

kokoro Find out more about kokoro
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Pentax'cıyız ezelden, vazgeçmeyiz DSLR'dan.

bu konuda objektif davranmam imkansız.
    fotoğrafa başladığım Pentax.
    aylarca para biriktirip aldıktan sonra gene aylarca sıkıntı çektiğim K200D'm için bana fotokritik'te bana "kime sorundun da Pentax aldın?" diyen birisi yüzünden daha çok bağlandığım Pentax.
    daha focus peaking'in esamesi okunmazken dedem yaşında lenslerle manuel çalıştığım Pentax. (kuş bile çekerdim)
    "artık hava kararıyor, makinanı çantana koy ehe ehe" diyenlere inat sağanak yağmurda çekim yaptığım, inadına çamura düşürdüğüm Pentax.
    uğuruna forum sitesi kurdurup Alex, Dursun abi, jimijib, Serkan gibi bir sürü dost kazandıran Pentax.

belki de son pazarlama kurşununu atmış. ama gene de tüylerimi diken diken etti. muhtemelen yeni bir şeyler açıklanacak. şöyle bir site yapmışlar.
    http://www.ricoh-imaging.co.jp/engli...pentax/vision/

kısaca şöyle diyor: biz DSLR'nin, OVF'nin arkasında durmaya devam edeceğiz. fotoğrafçıyla fotoğrafı arasına daha az gireceğiz. sayılarla ölçülemeyecek şeylerin peşinden koşmaya devam edeceğiz.
    biliyorum ki karşılığını alamayacak. kocaman sensörlerin, acayip çözünürlüklerin, şimşek hızında AF'lerin altında ezilecek. gene alay konusu olacak.
    ama olsun be. yağmasan gürle be koçum.
    çaban belki beyhude ama ben de kokoroysam bunu karşılıksız bırakmam.

https://youtu.be/-tOfTmF7ahs

kokoro tarafından düzenlendi. 20-07-2020, 11:35 PM.

Alper usta sana bir K1 mi acaba?
    all is one, one is all

ELEŞTİR

• kokoro
      kokoro
      Yorumu düzenle
      :) du bakalım

Pentax a bak sen ağlattı be , hiç bir marka bu hissiyatı vermez leica bile veremez bence bu ayrı bi aşk hikayesi , hala k10 duruyor bende ve MZ-S tabi bebeklerim en içten sıcak fotoğraflarım bu ikisi ile olmuş sanırım bunun sebebi de bizim diğer popi markalara sizin teknolojiniz varsa bizim de ruhumuz var demekle oldu :))

ELEŞTİR

• kokoro
      kokoro
      Yorumu düzenle
      benim de biradere aldığım K10D onda duruyor. kullanmıyor da. onu alayım da bir bakım yaptırayım. bir de A 50 f1.7
      mis

ELEŞTİR

Vallaa, özelliklerine bir baktım her iki makinanın da, her ikisine de kese atabilirsin hamamda, arap sabunu ve tahta fırçasıyla temizleyebilirsin de . Ama K10D, Nikon'un D80'i gibi bişi, iso'su bi fırt daha bile az... K1'e laf yok... Bizim, burada üyemiz, ama balkonda takılan Selçuk Taylaner ağabeyim, Pentax'ları Nikon F bayonet lenslerle de kullanıyor, lensler sadece ters tarafa kilitleniyormuş Pentax'da, o böyle de kullanıyor.

ELEŞTİR

Alper gecen hafta 3 günlük dresden gezimde anladimki manzarada pentax dostluklarda pentax

ELEŞTİR

Pentax candır. Kurduğu dostluklar da bakidir. Eskiden beri bile pentax kullanan kaç kişi var ki. herkes birbirini mutlaka bir şekilde bir yerden pentaxçı olarak duymuştur, görmüştür. canikoncu öyle mi ya, sokağa çıksan geçilmez.
          Geçenlerde (pandemiden önce) sitede asansöre üst katlarda oturan bir genç bindi, eşiyle. Omuzunda nikon çantası aramızda geçen konuşma özetle:
          -çekimden galiba hem de nikoncuyuz
          -evet çekiyorum işte birşeyler
          -ben de çekiyorum, bir ara tanışalım. Beraber çıkarız.
          -Siz de ne var.
          -Pentax var ben de dedim. K5IIs
          -Ooo siz profesyonelsiniz dir o zaman...

Acab adiyorum insanlar da pentax a karşı böyle bir yaklaşım da mı olabilir..

Neyse Alper seviyoruz seni...
          Sahi bu arada Pentax kullanan kaç kişi kaldık. Bu gidişle tek kalacağım galiba, tek pentaxian ...

ELEŞTİR

• Tapis106
            Tapis106
            Yorumu düzenle
            Alper kardeşim, Serkan kardeşim, Pentax'ın kalitesinden şüphem yok da, hele de 50'lerden beri fotoğraf çeken Selçuk Taylaner ağabeyim halen Pentax kullanıyorsa (Pentax K-30'la sürekli kare gönderiyor Galatasaray Lisesi fotoğraf grubuna, K1'i de var diye biliyorum, ama bunu kullanıyor), objektif bolluğu ve erişilebilirliği bakımından tereddüt ediliyor sanki. Nikon ve Canon'da bu her türlü lens ve aksesuara erişebilme imkanları çok fazla. Pentax bu ikisine karşı o bakımdan kaybediyor sanki.

• rast
            rast
            Yorumu düzenle
            Dursun yanliz birakirmiyiz seni geliyoruz az kaldi

• Tapis106
            Tapis106
            Yorumu düzenle
            Doğrudur Turgay kardeşim. Ama bak bir 70-200, 70-300, ornitocular için 150-500, 150-600, macrolar, teleconvertor'lar, tilt-shift'ler yok ortada. Benim kasteddiğim bu kadar geniş bir aralık. Bak bende Leica M8 var. CCD sensör ve sensör üstü filtresiz olduğu için "IR cut" filtre ister lenslerin üstüne, en azından güneşli havalarda. Yoksa yeşilleri sarı gösterir, siyahları morumsu. Gene de bu aralarda M9'dan fazla tutuluyor, zira onlarda bedava sensör değişimine neden olan sensör oksitlenmesi varmış (lekeler yapıyor). Bende bir VL 15mm super wide Helliar'da bu ir cut filtre var, bir de Leitz 9cm (90mm yani) Elmar'da. Makina x1,33 crop'lu olduğu için sen buna 20mm ve 120mm de. Diğer 3,5 santim Leitz Elmar, 50mm f: 1,5 jupiter ve 135mm Jupiter'de yok. Bak, sınırlandım kaldım işte. Bu makina sırf body, onbin liranın üzerinde, bu VL 3500-4000 TL en azından, o Elmar da öyle. Yani bu iki lensle bile toplam onaltı-onyebin TL bu haliyle. Ama işte, limitli kalıyorsun. Ama o 15mm VL var ya, 1250 iso'ya bile ancak photoshop 2019'la noise temizleyerek çıkabildiğin bu, hem de hiçbir şekilde titreşim engelleyicisi olmayan makinada, elde 8, hattaa 6 enstantaneye düşebiliyorsun. Ha ben de sizin Pentax'a tiryaki olmanız gibi, ben de bu lensle bu makinaya müdavim oldum. Ama gene sınırlı, gene sınırlı...

Orhan abi, Pentax’ın efsane lensi 50-135 F:2,8 şu anda sahibinden sitesinden 1250 TL ye satılıyor. 16-50 F:2,8 Star serisi lens 700-800 TL ye satıldı. Halen ikinci el de olsa 15mm Limited lens var aynı sitede. Hadi K1 alan satan yok ama mesela K5II-S temizinden bir gövde bulunsa tadından yenmez. Şöööle hesaplı Bir K1 bulsam (bir ara bizim sitenin müdavimi Kato altıbinden satmıştı) 31,43,77 limited lensleri dizer başka birşeye bakmazdım. Ama, K10D, K20D, K7 de alınası gövdeler doğrusu

ELEŞTİR

• rast
            rast
            Yorumu düzenle
            Ben K1 ve 15,70 limitet almak icin burda ilanlara bakiyorum olmassa kp alacagim

K-01 ile Pentax'a devam :) sonuna kadar.
          Fotoğraf Kaynakları: Pentax K-01/OnePlus 6

ELEŞTİR

Pentax’ın manzaradaki renklerini hep sevmişimdir, umarım piyasadan çekilmezler.
            Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

ELEŞTİR

bugün hayyam'a gittim. kimse sensör temizliği yapmaya bile tenezzül etmedi K10D için. Hüseyin abi (yıldız) sağolsun temizledi. çay da ikram etti.
              bir iki lens de buldum, haftaya alırım.

ELEŞTİR

Aslanım Alper kardeşim, sen onun üstündeki lensle bir başla karelere. O lensleri de alınca devam edersin. Bu arada ben şimdi Ankara'dan Medya 2. el, Engin'in sahibinden com'daki listesine baktım, Pentax uyumlu lensleri var ama (2 tane Ricoh mesela), Pentax yok. İstersen Medya 2. el Pentax diye yaz, bir bak, işine gelen varsa, orda yazandan da uygun alırım. Gene arkadaşım Dijital Ekrem'de ise yok.

ELEŞTİR

benimde hayatımda pentax ın önemli bir yeri var :)
                  fotoğrafa hiç ilgim yokken tesadüf eseri pentax k10d aldım
                  k10d yi aldığım arkadaşın ilk söylediği şey sen k10d ile fotoğraf çekemezsin oldu :)
                  bana manuel 50mm f1.7 aldırdı ve her hafta fotoğrafa çıkıp fotoğraf eğitimi verdi
                  3 ayın sonunda manuel modda manuel odakla fotoğraf çekiyodum
                  ve çok yakın arkadaş olduk şu anda ailecek görüşüyoruz ve aynı zamanda nikah şahidimdir kendisi

hala pentax renklerini çok başarılı bulurum özellikle ccd sensörlerin

ELEŞTİR

bugüne kadar çektiğim en detaylı makro fotoğrafımıda pentax kr ve kit lens ile çektin
                    sinekpscrop by Tufan ERKUL, on Flickr

ELEŞTİR

• HakanGunes
                      HakanGunes
                      Yorumu düzenle
                      vaaaaaaaaaaay! çoooook iyi!

• Tufan ERKUL
                      Tufan ERKUL
                      Yorumu düzenle
                      teşekkür ederim Hakan abi
                      kit lensle göre bencede iyi :)

netfotograf sitesinde "karasinek" nikli bir üye vardı.
                    Sanırım K100D Süper ile buna benzer bir fotoğraf çekip profil resmi yapmıştı.
                    Ben o günlerde sony F707 kullanıyordum ve bayağıda para vermiştim bu makineye.
                    Ama Pentax sayfalarında çıkan fotoğraflara baktığımda dibim düşüyordu. Sonra, elimde bulunan bir minolta lensi dikkate alarak Sony A100 aldım, oysa aklım hep K10D gövde almaktan yanaydı.
                    Sonra bu tercihin etkisi ile sony üzerinden gittim ama aklım hep Pentax'ta kaldı.
                    Çok sonraları Pentax K10D GP gövde ve limited lenslerin tamamına sahip oldu ama fokus problemleri beni bezdirdi. Hatta Pentaxturk sitesinde menüsünde micro AF ayarı olmayan pentax gövdeleri "debug" menüsünü açarak fokus telafisi gerçekleştirme konusunda bir sürü yazı yazdım.
                    Sonra PK tethering programını keşfettim ama baktım ki ömrüm her lens için ayrı ayrı "pil testi" (bir masa üzerdine dizilmiş kalem pillerle yaptığım fokus testi) geçiyor, yol yakınken aynasız sisteme geçeyim dedim. Ama bu arada son bir ümit, ana menüsünde micro AF ayarı olan K20D, K7 ve K5IIS gövdeleri de denedim ama, özellikle zoom lenslerde micro AF ayarının çok işe yaramadığını, her mm için ayrı ayra yapmak gerektiğini ve bu imkanın da pentax'ta olmadığını gördüm ve (hala pişmanım) bütün limited lensleri elimden çıkardım. Sonradan sattıklarımdan geri dönen bir 43 mm kaldı elimde...
                    Pentax (özellikle Tufan Beyin dediği gibi CCD sensörlü gövdelerde) ilginç ve cazip bir renk karakteri sunuyor. Hatta sonraki CMOS gövdelerde bile bu karakter belirgin biçimde muhafaza edilmiş.. Ben halen K5IIS gövdesinin performansını beğeniyorum.

ELEŞTİR

Lütfen bekleyin...
                    X