Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Canon R sistem özelinde Geniş Açı Lens Seçimleri

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

HakanGunes Geziyor, çekiyor, yazıyor... Hayata yorumu bu... Find out more about HakanGunes
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Canon R sistem özelinde Geniş Açı Lens Seçimleri

Arkadaşlar, kafamı meşgul eden bazı tercihler var. Ben kafamda oturtturup bazı şeyleri, fırsat olunca 'Just do it' taktiği ile operasyonu gerçekleştiririm.
    Malum, bundan sonraki dönemimde, Canon R sistemle yoluma devam edeceğim. Lens ve kamera alacağım, zamana yaygın.
    Doğa ve manzara fotoğrafçısı olarak kendimi tanımladığım için, buna uygun lensleri çantama koymak zorundayım.
    Manzara fotoğraflarımın önemli bir kısmında ND filtre kullanarak uzun pozlama var. Ve bende eksik olan, Güçlü bir obje arkasında, samanyolu fotoğrafları çekmeyi çok arzuluyorum.
    Bu ne demek: Geniş açı lensim olmalı, buna filtre takılabilmeli, uzun yıldız pozlamada koma etkisinden kurtulabilmek için, 10saniyeden fazla pozlamamaya çalışmak ( max15 sn) gerekmekte.

Konu yıldız ise 14-16mm aralığında 1.8 ve 2.0 lensler var. Ama bunlara önden filtre takabilmek mümkün değil. Ya jel filtre kullanacaksın, yada EF-RF sistemlere özel filtreli adaptör alacaksın. Hadi bunu aştık, üstelik lensler hantal, yani seyyah lensi değil.

SORU 1 : Buraya kadar yaklaşımlarımın neticesinde, sizce bu lenslerin peşine mi düşmeliyim, Mesela Sigma 1.8'i az daha 6500 TL'ye alabiliyordum, kaçtı gitti. Yoksa vaz mı geçmeliyim?

SORU 2 : 16-35 2.8 lensler hesaplı ve filtre takılabilir de... Tamam 2.8, 1.8'e göre az karanlık ama oldukça da açık... Üstelik, tüm mevcut 82mm ND ve Polarize filtrelerime de uygun... (Ben cam filtre kullanamıyorum, vidalı filtre kullanabiliyorum doğada ve elimde bolca da mevcut...) Bu konuda ne düşünürsünüz?

SORU 3 : Ben geniş açı doğa-manzara fotoğrafını arzularken, belli bir kaliteyi de tutturmak istiyorum... Canon EF 16-35 2.8 mk3 ve Canon RF 15-30 2.8 lensleri hayal ediyorum... EF>RF Adaptörle kullanmak kaydıyla, 10000 TL'ye ikinci el 16-35 mk3 bulunabilir gibi, müthiş fiyat, son seri lens (kaplamalar önemli kalite için)... Yine 2. el 18000'e (böyle bir param yok bu arada...) RF 15-35 2022'de bulunabilir belki, diye hayal/plan yaparsak: Sorum da geliyor haliyle, 10000 TL'ye EF bir lens mi, 18000 TL'ye RF bir lens mi?

Hadi bakalım, siz olsaydınız ne yapardınız?

canon-16-35-mm-f-2-8l-iii-usm-z.jpg

canon_rf_15-35mm_performance.jpg

HakanGunes tarafından düzenlendi. 27-03-2021, 12:13 PM.
    Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

Tabii ki 15-35 f/2.8... Başkasına bakma bile...
    www.ruhiodev.com
    Nikon D750 , Nikon 24-120mm f/4, Nikon 14- 24mm f/2.8, Nikon 35mm f/1.8G, Nikon 85mm f/1.8G, Nikon 105mm f/2.8G IF-ED VR Macro , Sigma 70-300 f/3.5-5.6 ve bir sürü ıvır zıvır...
    Sony A6000, Sony 16-50, Helios 37 f/2.8, Helios 58 f/2

ELEŞTİR

• HakanGunes
      HakanGunes
      Yorumu düzenle
      Ruhi Abi, 10.000 TL bir bütçem vardı, Ödemiş'de bir erik bahçesine kâr ortağı olarak girdim, hasat zamanı 1'e 2 kazanırsın dediler, yani Ağustos gibi 20000 TL param olacak, onunla RF 15-35 alırım diyorum... Nasıl mantıklı bir iş yapmış mıyım?

• Ruhi Ödev
      Ruhi Ödev
      Yorumu düzenle
      Az önce bahçeden geldim. Perşembe akşamı olan soğuk çiçeklere zarar vermiş. Rekolte düşük idi, daha daa düşer böyle olunca. Pek de akıllıca olmuş diyemeyeceğim... :((

• Tapis106
      Tapis106
      Yorumu düzenle
      Yau Başgan, bu aralarda Ruhi aabi, memleketinden kar manzaraları koyup duruyor buralara, daha oradan çiçeğe dayalı tarıma girilir mi bu ara?... Tabii bunu yaptıysan... Ankara'da bile, kayısılar bile, Aralık sonunda açabilirdi bazen... Beklediler, beklediler, Mart başında açtılar çoğu nihayet... Ahan da arkasından kar-buz bi vurdu, hepsi gitti şimdi açanların... Allahtan buralarda ticari miktarda kayısı yapılmıyor, bu olanlar, ya kaldırımlarda, ya açık alanlarda, ya da bizim sitenin bahçeleri gibi bahçelerde münferid olanlar hep...

Laowa 15mm f2.0 RF Zero D. Valla ben olsam laowa nin cikardigi lenslerden sonra ister leica kalitesinde olsun ister zeiss.. zero d olmayan hic bir lensi almam.

ELEŞTİR

• tioph
      tioph
      Yorumu düzenle
      Kare filtreleri kullanmak yuvarlak filtrelere gore daha cok emek ve zaman istiyor. Ek olarak kucukte bir tasima cantasi gerekiyor. Filtre tutucu ile birlikte 20x15 xm civarinda kucuk tasima cantalari mevcut. Sonuc olarak ozellikle gnd filtre kullaniminda gercekten kaliteli sonuclar aliniyor. Yuvarlak filtreleri kullanmak cok daha pratik ama gnd olmadigi icin tam efektif olmuyor.

• Kızılmaske
      Kızılmaske
      Yorumu düzenle
      Kare filtre leri tasimanin yuvarlak filtreleri tasimaktan tek farki tutucu da tasiman.. o da bir filtre buyuklugunde.. Yuvarlak filtrenin saklama case i ile kare filtrenin saklama case leri ayni buyuklukte..farklari yok..bende 20 ye yakin yuvarlak filtre var, hepsi en iyilerinden, pahali olduklarindan case leride cok iyi.. butun filtrelerimi bir pelikan cantada tasiyorum.. ha diyeceksinki sadece birkac nd filtre kullanacagim. yine ayni hesap tasima zorlugu ayni..ayni yuk.. ayrica tutucuyu bir filtre gibi takiyorsun..kare filtreleri hemen degistirip, sunu taksam nasil olur bunu taksam nasil sonuc alirim diye dusundugunde fitreyi takip cikarmak 1 sn lik is.. yuvarlak filtrede ise dondur dondur hatta bazen s.ikistiginda tripod dan sok bi daha tak..cok daha zaman kaybi..kare filtreleri yukari sagi indirip cikarabiliyorsun.. yuvarlak filtrede bunu yapamiyorsun.. filtre kullanan insanlarin yuzde 99 u yari yariya filtreler kullanir..yuvarlak filtrede cekecegin manzaraya gore filtreyi ayarlayamazsin, kare filtrede istedigin ayari yaparsin..nerden baksan kare filtreler cok cok kullanisli.. gercek anlamda profesyonel cekimler icin..

• HakanGunes
      HakanGunes
      Yorumu düzenle
      Ben kendimi biliyorum, kare filtre ile yapamam, mümkün değil... Elimde de 77/82 mm filtreler de var, yoluma yuvarlar filtrelerde mis gibi devam ederim.
      Önce bi kamera alayım hele, lensi de nasılsa düşürürüm, tabii bir düşeş çıkmazsa... 2023'den önce RF 15-35mm lens alma durumum olmaz... Laowa yada EF 16-35'ler bir tanesini ben çantama koyarım, mantıklısı budur.

Hakan abi laowa 15 f2 kullandım. Filtre takılıyor. Ben bulursam tekrar almayı düşünüyorum. Bence bir araştır.
    https://500px.com/cakkoyunlu

ELEŞTİR

• HakanGunes
      HakanGunes
      Yorumu düzenle
      Caner, RF'sini getirmemişler henüz, sadece gördüğüm E bayonet var... 77mm filtre ölçüsüyle iyi seçenek, evet...
Lütfen bekleyin...
X