Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Ev'de Çekilebilecek Fotoğraflar!

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

HakanGunes Geziyor, çekiyor, yazıyor... Hayata yorumu bu... Find out more about HakanGunes
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Ev'de Çekilebilecek Fotoğraflar!

Çoğumuz evde kaldı. Fotoğraf makinelerimiz, objektiflerimiz bize bakıp duruyor. Acaba ev'de fotoğraf üretebilir miyiz? Gelin hep birlikte neler yapabileceğimize bir bakalım.
    1. Kahve Zamanı

Oldukça yaratıcı yerleştirmeler mümkün. Biraz hayal gücünüzü kullanın. Ha bu arada 'çay' konseptini de atlamayın... Bisküviler, poğaçalar...

2. Bardağa Biraz Boya akıttık...

Zor değil değil mi? Boyayı nereden bulacağız, sonra bardağı kim yıkayacak demeyin... Biraz çaba, biraz sabır, çok şey mümkün.

3. Su Damlası

Bir başka harika fotoğraf, su damlalarının hareketini kim sevmez. İnternette ipuca vs. çok, biraz araştırın... Bir tavsiye, gliserini, damlalıkla damlatmak biraz daha enteresan damla yaratmaya çok yarıyor. (Nereden mi bulacaksınız,eczaneden tabii. Hiç mi çiçek üzerinde su damlası fotoğrafı nasıl çekilir merak etmediniz... Yani... )

4.Duman

E tabii, her görürüz dumanla yapılan çekimleri. Heves ederiz, ancak bir türlü zaman ayıramayız. İşte tam zamanı şimdi... Hele bir de hasbelkader
    elektronik sigaralarınız var ise... Biraz ışık, siyah arka fon... Yaratıcılık için çok şeye ihtiyaç yok.

4. Refraksiyon

Su ile herhangi bir şeffaf kabın arkasına yerleştirdiğinizde ilginç desen bozulmaları ortaya çıkabilir. Bu yüzden, bir dahaki sefere ev fotoğraf fikirlerine takıldığınızda, sadece bir bardak su ve birkaç desenli arka plan alın, kameranızı bir tripoda yerleştirin ve denemeye başlayın. İstediğiniz efekti yakalamak için arka planı veya camı hareket ettirebilirsiniz.

5. Evde Kompozisyonlar

Evinizde o kadar enterasan kompozisyonlar vardır ki. En azından, basit düzenlemelerle sizler yaratabilirsiniz.
    Kompozisyon kurmakta zorlanıyorsanız, alfabemeden yardım alın. Z'ler, F'ler, A'lar, O'lar... Basit değil mi? Gözünüzde canlandırın hele bir, gerisi gelir.

6. Su ve yağ

Nefis iki yardımcı. Saydam bir kap, biraz ışık... Makro objektifiniz de var ise... Vay ki vaaay!

7. Şişeler ve Işık Oyunları

Başka bir eğlenceli çalışma... Önce yakışıklı bir şişe bulun, Işıklandırın onu, spotlar altında gibi olsun... Sonra, elinizdeki ışık malzemesine göre,
    arkada ışıkla ne yapabileceğinize bakın. Işıkla mı boyarsınız, yılbaşı ışıklarından mı yararlanırsınız, size kalmış. Işıkla boyama nasıl yapılır konusu
    anlatmayayım, uzuuuuun, uzuuuuun pozlayıp, bulursunuz kendiniz.

8. Küçük İnsanlar

Küçük İnsanlar, umarım elinizde vardır... Murat Reis'imiz vardı bir zamanlar, forumumuzun teknik alt yapısını birlikte kurmuştuk. O whatsapp'ye transfer oldu.
    Neyse, onun sayesinde çok sevmiştik bu küçük dünyayı... Oldukça zevklidir, bu küçük insanları internetten bile sipariş edebilirsiniz, benden söylemesi.

9. Buz Dünyası

BuzDünyası.JPG

Hoşunuza giden bir şeyleri, akşamdan su dolu kaba koyuyorsunuz, doğru buzluğa.
    Hocalarımızdan Orhan Cem Çetin'in harika işleri vardır bu yorumla... Deneyin...

10. Motion Blur'u deneyin

MotionBlur.JPG

Enstantaneyi düşür ve dene... Bir çok video örnekleri de var. Evde bir balerininiz de var ise
    hele ki 23 Nisan gösteri hayalleri suya düşen ufaklıklar var ise modeliniz de hazır.

11.
    Yemek Fotoğrafçılığı

Dondurma_Kaymak.JPG

Kolaya kaçıp da, hanımın pişirdiği yemeğe çökmeden önce cep telefonuyla fotoğrafı çekip, tamamdır oldu, yemek fotoğrafı işi tamamdır
    demeyin... Marketlere gitmek henüz serbest... Daha dar dolaplarda, kova şeklinde dondurmalar satılıyor. Hah, onlar biraz şekil dondurmalardır.
    Frenk üzümü benzeri havalı meyvelerimiz de var şükür... Kasımpatı'yı da yengeme teşekkür için alıp, bir kaç kırık saptakini de yoldunuz mu
    iş tamam... Azcık uğraşın, azcık para harcayın... Nasılsa dondurmayı da yiyeceksiniz iş sonunda...

12. Şık Yerleştirmeler

Gülvearkadaşları.JPG

Gaza gelip, kasımpatı yerine gül mü aldınız... E tamam o zaman, daha şık bir yerleştirme için o gülleri vazoya konmadan ödünç alabilirsiniz.
    Nasılsa yengemiz güllerin hatırına, bazı mücevherleri, kapları,incik boncuğu, renkli çanta, bez, eşarp benzeri şeyleri kullanmanıza izin verecektir.

13. Çiçek Bahçeniz

içekBahçesi.JPG

Evde saksı çiçekleriniz mi var... Onları güzel bir köşeye yerleştirin. Farklı kompinasyonlarda, ışık koşullarında çekin. Hem hatıra kalır
    hem bazı fotoğraf yaklaşımlarına eliniz alışır.

14. Koleksiyonlarınızı fotoğraflayın

Koleksiyon.JPG

Bir şeyin koleksiyonunu mu yapıyorsunuz. E işte onları fotoğraflamak için tam zamanı. Güzel bir şekilde yerleştirin, desenler oluşturun.
    Nefis fotoğraflar çıktığı gibi emek verdiğiniz, zaman ayardığınız bu güzellikleri de fotoğraflamış olursunuz.

15. Serkan Şentürk Fotoğrafçılığı

SerkanŞentürkFotoğrafçılığı.JPG

Bir çok isim verilebilirdi... Ama, bu tip çekimleri bize sevdiren Serkan'ın ismini veriyorum ben... Zaten fotoğraf ne yapılması gerektiğini anlatıyor.

16. Rutinlerimiz

Rutinlerimiz.JPG

Aslında, hatıra biriktirmek için harika bir motto. Her zaman yaptığınız (ailece) rutinlerinizi fotoğraflayın... Harika ve doğal anı fotoğraflarınız olsun.

17. Gölgeler

Gölgeler.JPG

Güneş hâlen daha yatay ışık vermekte... Bu hafta da güneş bol... Gölge fotoğrafı için imkân çok yani... Hadi bakalım.

18- Portreler

Portreler.JPG

Güzel bir makyaj, şık bir giysi, küçük aksesuvarlar. Eminim evde model bulabilirsiniz.

19. Still life ve Bokeh

StilLifeveBokeh.JPG

Küçük objeler, biraz ışıklandırma, açık diyafram... Neler olur neler... Yine bir Serkan Şentürk Fotoğrafı...

20. Silüetler

Silüetler.JPG

Makyaj yapmaya, güzel giyinmeye ikna edemezseniz modelinizi, silüet çekimle ikna edin... Fotoğrafta çare tükenmez.

Yazılar: Hakan Güneş

Kaynak ve Fotoğraflar: (telif için lütfen tıklayınız)

https://fixthephoto.com/photography-ideas-at-home.html

​​​​​​​Tapis106
    Orhan Abimizin "Evde 20 fotoğraf tüyosu" emrini yerine getiriyoruz, hürmetler...
    Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

Helaaaal Hakan Kardeşim... Teşekkürler... Biz rica ettik... Sen de "ricalar emir telakki edilir" düsturuna uydun herhalde asker veya Devlet Memuru gibi .

ELEŞTİR

Haaaah.... İşte, sen de iki gün evde kaldın...

ELEŞTİR

Yapalım bir Smoke... Orhan Abimize ithafla... (Tabii PS)

OrhanAbi_Smoke.jpg

ELEŞTİR

RuhiAbi_KahveKeyfi.jpg

ELEŞTİR

from the breakfast-1 by Tapis Oztaskin, on Flickr

HakanGunes tarafından düzenlendi. 11-04-2020, 10:42 PM.

ELEŞTİR

Aşağıya evde yeni çektiğim bikaç kare koyayım, elimde çok var. Daha da evde ve evden çekilecek binlerce kare var. Ama alayını bi günde koyamam ya :

from the breakfast-1 by Tapis Oztaskin, on Flickr

from the winter garden-2 by Tapis Oztaskin, on Flickr

from the winter garden-1 by Tapis Oztaskin, on Flickr

ELEŞTİR

Hakan Kardeşim,
                Sen buharlı fincan karesini koyunca, ben de 2018'de bizim kış bahçesinde (arka bahçeye bakan balkonun altını kapatmıştık ya, ahan da orası, fiyakalı adına bakma) çektiğim bir kısa videoyu koyayım... Devamında Görüntü Yönetmeni Selçuk Taylaner ağabeyimizden ne fırça yemiştim ama. E ben videodan hiç anlamam ki...

https://www.youtube.com/watch?v=S0Mg...ature=youtu.be

Forum, linki yapıştırınca arada ... atıp, açılamamasına neden oluyor ya, ikiye bölüp yapıştırdım. Burdan tıklayınca değil, alıp normal vaziyette google'da yapıştırınca açılıyor.

ELEŞTİR

Hakan Kardeşim, Foruuum,
                  Evde çekilen bikaç kareyle devam edeyim. Bu arada, Hakan Kardeşim, bi yukarda senin süt fincanına atıfla çektiğim bir videoyu koymuştum, e bi laf bile atmadın.
                  25285763437_772a52034a_o by Tapis Oztaskin, on Flickr

40184991341_0edd9e75ac_o by Tapis Oztaskin, on Flickr

25312955827_31089a04dd_o (1) by Tapis Oztaskin, on Flickr

ELEŞTİR

E bu da yeni değil, ama evde çekildi:
                    meatballs on the oven by Tapis Oztaskin, on Flickr

ELEŞTİR

Tapis106 adlı kullanıcıdan alıntı: Mesajı Gör
                      Hakan Kardeşim,
                      Sen buharlı fincan karesini koyunca, ben de 2018'de bizim kış bahçesinde (arka bahçeye bakan balkonun altını kapatmıştık ya, ahan da orası, fiyakalı adına bakma) çektiğim bir kısa videoyu koyayım... Devamında Görüntü Yönetmeni Selçuk Taylaner ağabeyimizden ne fırça yemiştim ama. E ben videodan hiç anlamam ki...

https://www.youtube.com/watch?v=S0Mg...ature=youtu.be

Forum, linki yapıştırınca arada ... atıp, açılamamasına neden oluyor ya, ikiye bölüp yapıştırdım. Burdan tıklayınca değil, alıp normal vaziyette google'da yapıştırınca açılıyor.
                      Orhan Abi, ben de ilk video'mu, test çekimlerimden tamamlamakla meşguldüm çünkü...
                      Amma da hata yapmışım, lakin tek seferde ne çok şey öğrendim.

Buyrunuz, bu da benim ilk videom...

ELEŞTİR

Hakan Kardeşim, sen bayağı kurgu falan yapmışsın. Ben çekmeye başladım ve bitirdim. Hiiiiç uğraşmadım, öööle kurgu falan. Selçuk ağabeye göre, zaaten 20 saniyeden uzun sekans çekmek vatan hainliği falandır. Ben zaten çeksem çeksem belgesel çekerim, elimde de kocca bir, "Directing a Documentary" diye bir kitap var. Ama kimi projede 2, kimi projede 5 kişi falan gerekiyor. Makinayı benim Doğan kılıklı Şahin'e takıp, ne yapılabilirse uygulamalı çalışmak laazım yaani .

ELEŞTİR

• HakanGunes
                          HakanGunes
                          Yorumu düzenle
                          XT-3 ile ilk 4K çekimimdi. Önce renk benzetimlerinin ne işe yaradığını anlamaya çalıştım. LUT atmayı öğrenene kadar, önerilen ETERNA'yı yapmamaya karar verdim. Çünkü standart çekim, oldukça iyi sonuç veriyor... Sonuçta, bir çok mekanda farklı çekimler yapıp birleştirmeyeceğim.
                          Manuel modda ve manuel fokusta çekmeliymişim, halt etmişim, bu da ikinci hata... Üçüncü hatam, çantada Rode mikrofon olmasına rağmen, rüzgarın sesini, kamera mikrofonuyla kaydetmişim... Alttaki ses orijinal değil, üzerine ben ekledim.
                          Dördüncüsü, 4K çekimleri işlemek için benim ekran kartım yeterli değilmiş, ekran kartı aldım, aslında ucuza maloldu... Lakin, üzerine 4K ekran da alınca, kayış koptu...
                          Sistemi 4K yaptım lakin, 23mm F:2 lens alacaktım video için onun bütçesini yedim...

Eylemlerim sürecek...

• Tapis106
                          Tapis106
                          Yorumu düzenle
                          Ha bak Hakan Kardeşim, Selçuk aabi, balkonda olmasa, bu manuel focus kullanmama durumundan zılgıtı yerdin işte. Ben, o süt fincanı çekimimde, G1 X'de manuel focus çok zor diye autofocus'de yaptım ama. Baştan biliyordum manuel focus olması gerektiğini. D600'le çektiğim başka birkaç denemede manuel çekim yapmıştım.

Çekeli, on günü geçmiş ama, gene evdeydik yaani... Aslında bandırılan ekmeği de çekmek laazımdı ama, olmadı :

pea with meat_00001 by Tapis Oztaskin, on Flickr

ELEŞTİR

öffff be abi... hani derler ya: "yeme de yanında yat" tam ondan olmuş...

ELEŞTİR

• Tapis106
                            Tapis106
                            Yorumu düzenle
                            Önümüzdeki yarışmada isteyeyim mi bi Etli Bezelye, Dursun Kardeşim 😊?

• Dursun
                            Dursun
                            Yorumu düzenle
                            sen bilirsin abi... belki vesile ile yemiş oluruz.
                        Lütfen bekleyin...
                        X