Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

sensör boyutunun fotoğrafa etkisi

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

Tufan ERKUL Find out more about Tufan ERKUL
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• sensör boyutunun fotoğrafa etkisi

sensör boyutlarının fotoğrafa etkisini merak ettiğim için elimdeki ekipmanlar ile amatörce bir test yapmaya çalıştım
    fotoğraflar aynı noktadan aynı lens ile çekildi
    gövde olarak fuji 50r, sony a7r2, nex3 lens olarak ise tamron 24mm f2.5 kullandım
    fotoğrafları az pozlayıp photoshopta aynı müdahaleler ile sensörlerin etkisini de görmeye çalıştım

birtane orjinal fotoğraf paylaşıyorum ki öncesi sonrası farkı görülebilsin

50r orjinal
    DSCF0189or by Tufan ERKUL, on Flickr

50r
    50rd by Tufan ERKUL, on Flickr

r2
    r2d by Tufan ERKUL, on Flickr

nex3
    nex3 by Tufan ERKUL, on Flickr

Beni en çok şaşırtan makinelerin renk yorumu oldu. Üç fotoğraftada sıcaklık ve renk tonları farklı (yıllardır sony gövdelerde beyaz ayarının başarılı olmadığını anlatmaya çalışıyodum bu test kanıt niteliğinde oldu). sıcaklık ve renk tonllarında oynama yoktur. 50r deki sıcaklık ve renk tonunu r2 de uygulayınca fotoğraf kendinden geçti :)

1 by Tufan ERKUL, on Flickr

merak edilen başka konular varsada yardımcı olabilirim :)

Tufan'cım, öncelikle emeklerine sağlık, bence nefis bir karşılaştırma yapmışsın... Her birimizin arzu ettiği, ancak üşendiği bir karşılaştırmayı yapmışsın, ne diyeyim ellerin dert görmesin.

Ben WB tespitine katılmakla birlikte, başka bir şeye daha fazla takıldım... Net alan derinliği:

Her üç fotoğrafa da baktığımda, netliğin başladığı yerin lensin hemen önündeki 'budak' ile başladığını görüyorum. Sensörlerin etkilerinin 'daha fazla' olduğunu düşünürdüm, ancak bariz bir fark göremedim. Şimdi flickr'da büyüterek bakacağım. Senin bu konudaki yorumunu, öncelikle merak ediyorum.
    Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

ELEŞTİR

NEX3

Nex3.JPG

a7r2
      a7r2.JPG

GFX50r

gfx50r.JPG
      Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

ELEŞTİR

teşekkür ederim Hakan abi
        hep aynı noktadan çektiğim için alan derinliği değişmez. Bilgisayarda kesme ile sensör küçültmenin hiçbir farklı yok
        Zaten dikkat edersen paylaştığın görsellerde lens boyutları aynı değil abi
        bu testi bel hizasından portre çekerek yapsaydım ya model sabit kalıcaktı sensör ufaldıkça ben geriye gitmek zorunda kalıcaktım yada model geriye gidecekti
        orta format sensörünün uzun kenarı 43.8mm apsc ise 23.6 neredeyse iki katı yani benim orta format ile fotoğraf çekerken model ile aramda olan mesafenin apsc ile fotoğraf çekerken iki katı olması lazımdı
        bu durumun 2 sonucu var
        1 alan derinliği : mesafe uzadıkça alan derinliği azalır yani apsc de alan derinliği azalır
        2 tele etkisi: özellikle gövde sabit kalıp model geriye giderse arka planda aynı oranda daralır

ELEŞTİR

• HakanGunes
          HakanGunes
          Yorumu düzenle
          Ben daha çok, sensör büyüklüğü ile Toplayıcı optik arasındaki mesafe değişkeniyle birlikte, sensörün büyüklüğününün bir katkısı olup-olmadığına kafa yormuştum.
      Lütfen bekleyin...
      X