Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Çocuk portresi kaç mm lensle nasıl çekilmeli?

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

Alev Abla Hayatla barışık,ailesine yapışık,eşi kolunda, canon makinası boynunda, gezip gördükçe fotoğraflayıp ,altına bir iki satır karalayıp paylaşmayı seven,bir lokma bir hırka felsefesinde emekli Diş hekimiyim. Find out more about Alev Abla
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Çocuk portresi kaç mm lensle nasıl çekilmeli?

Bu fotoğraf üzerinden de konuşabilirsiniz.
    Bu fotoğrafın exif bilgileri;
    Canon EOS 6D
    ƒ/1.8
    lens;50.0 mm
    1/125 sn.
    Iso; 800

ALINTIDIR. by antitiger2000, on Flickr
    Alev Abla tarafından düzenlendi. 18-01-2019, 03:47 PM.
    Dostlukların Pastacıbaşısı.
    Keyfimin kahyasıyla istediğim yere...

bu ara çok moda olan bie furya bu. 10 sene sonra tüm insanların cocukluk fotoğrafları aynı olacak. 5-10 farklı setup dan bi kaçı çekilip ona göre fotoğraflandırılıyor. bu tarzın dışına çıkacak olursak en iyi şu mm ile çekilir demek bence biraz zor. her bireyin farklı bir tarzı var. benim favoririlerim 35mm ve 85mm mesela.

benim de çektiğim bir kaç cocuk fotoğrafı ama şuan flckrda bulamadım. ben daha çok duyguyu yansıtmaya çalışıyorum hazır pozlardan ziyade.
    Işık yoksa, yanında götüreceksin

www.serdarmaras.com

ELEŞTİR

Bir zamanlar benim de Canon 85 mm lensim vardı İlker sevdirmişti sağolsun.Bir de halen elimde satmaya kıyamadığım ama kullanmadığım Zeiss 35 mm var. Ben gezi yazılarıma başlayınca 85 mm yi sattım yerine 24-70 aldım.
      O zamanlar İlker'den öğrendiğim diyaframı 1.8 f- 125 veya daha hızlı ,kapalı alansa ISO 400 açık alanda ISO 100 en iyi demişti. Portreye yoğunlaşmadığımdan bilgim bu kadar . yazın bakalım.
      Alev Abla tarafından düzenlendi. 18-01-2019, 05:14 PM.

ELEŞTİR

Alev abla selamlar.

Şimdi öncelikle çocuklar da aynen büyükler gibiler.. yalnızca daha ufaklar..:)

Eğer ki ortamla birlikte alacaksanız, 35mm'den başlamak üzere.. ama daha ufak oldukları için biraz daha yakından çekmek zorunda kalabilirsiniz tabii..:) kadrajda kaybolmamaları için..

sonrasında 200mm'ye kadar.. hatta 300mm'ye kadar diyeyim.. çıkabilirsiniz..

ben 200mm'yi çok seviyorum, en az deformasyon bu açıda oluyor bence.. (ama bilgi olması amacıyla.. tabii ki lensin kalitesine bağlı olaraktan bir 85mm'de de deformasyon azdır.. macro lensleri mesela bayağı azdır.. ama macro lenslerinin de verdiği keskinliği sevmiyorum..)

bu fotoğrafta.. 50mm lens kullanmışsınız.. evet olur tabii. ama kadrajın ortasına koyarak deformasyon olmasını engellemişsiniz..

fakat bu sefer de fotoğraf daha sıradan bir hal alıyor.. kadrajın tam ortasına koymaktan kaçınmalı çoğu durumda.. (tabii ki bu demek değildir ki konmaz.. konabilir.. fotoğraftaki nesnelere göre..)
        ...
        netlik demiştiniz.. ama netlikte bence sorun yok.. zaten o kadar net olmasına da gerek yok..:) gayet iyi bu görünen..

çok çok net olmasındansa kadraja ve çocuğun duruşuna dikkat edin..;) bunlar çok daha önemli..

ayrıca çekim açısı.. evet aynı seviyeden çekmişsiniz çocukla ama arka duvarda duran kırmızı şey tam kafanın üstüne gelmiş mesela.. kırmızı olduğundan çok da dikkat çekiyor..

diğer yandan fotoğrafın altında biraz daha boşluk olmalıydı.. çok sıkışmış aşağıya doğru..

ufak tefek eksikler var evet.. ayağın tam görünmemesi gibi..
        ama bence çok iyi bir deneme.. gayet güzel...

bu fotoğrafı bir de güzel bir ışıkla çekseniz..:) bakın o zaman harika olurdu.. bence iyi kötü bir ışık alıp denemeler yapın Alev abla..:)
        bakın godox sistemleri çok iyi.. fiyatları da makul..

ad400 ile başlayabilirsiniz mesela..

evet ekstra masraf ama alacağınız kalite inanın bana yüzde 1500 artacak..:) değecek yani almış olmanıza.. özellikle bu şekilde evde çekim yaparken bir ışık sistemi olması size ekstradan birşeyler taşımanızı da gerektirmez.. zaten evdesiniz..:)
        .......

ELEŞTİR

• HakanGunes
          HakanGunes
          Yorumu düzenle
          Bildiğimiz İlker... İnsanı hemen yeni bir şeyler almaya motive ediyor... :) Bende AD200 yanına, AD400 mü yakışır diyorsu yani şimdi?

• dadanagast
          dadanagast
          Yorumu düzenle
          Hakan, ad400'ün ağırlığı 2 kilo, ad600 ile ad200 arasında tam.. boyut olarak da bayağı portatif..:)
          Özellikleri de mükemmel ad400'ün.. profoto ile broncolor'a kafa tutuyor hatta..:)
          evet yakışır..;)

• HakanGunes
          HakanGunes
          Yorumu düzenle
          Helal işte bu... Biliyorsun, motivasyon şart... Bi daha mı gelcez dünyaya :)

85 daha iyi Alev abla.. 24-70 ile de çekebilirsiniz ama yakından çekecek olursanız hemen bozulma oluyor..
        85 veya 135 veya 70-200 alın derim..
        en ucuzu 85mm f/1.8 olur..
        mükemmel bir lenstir..

canon 85mm f/1.8 hem ucuz hem de kaliteli.. daha fazla verebilirim derseniz.. sigma 85 art.. daha da verebilirim derseniz canon 85 f/1.4 IS..
        ama size tavsiyem..

canon 85 f/1.8 alın. yanına da godox ad400 gibi bir ışık ekleyin..;)

ELEŞTİR

Öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim İlker.
          Harika bir yol gösterici yazı olmuş.
          Ben çok net fotoğraflardan hoşlanıyorum sanırım görüşümü portre konusunda değiştirmem gerekecek.
          Ben denemelerimi ev içide 100 mm macro ile yaptığımda evet extra ışık gerekti. Ama bu yaz inşallah dış çekim yaparım.
          Torun ayaklandı zira..

ELEŞTİR

• dadanagast
            dadanagast
            Yorumu düzenle
            dış çekimde de gerekiyor ışık Alev abla..:) taşınabilir bir ışık sistemi alırsanız eğer..
            ad200 mesela bayağı ufak.. tepe flash'ı gibi aynı.. bir de beauty dish alın üstüne. katlanabiliyor o da.. bir çantanın içine rahatlıkla koyarsınız..:)
            bir de öyle deneyin, o zaman görün kaliteyi.. o zaman görün keskinliği..;)

Alev abla selamlar benim malum biri 4 aylık diğerinde 6 yaşında 2 kızım var şu ana kadarki en verimli kullandığım lens 24-70 oldu bu Aralık'taki prime larda olur sanırım ama 85 mm üstü bebekler evde çekileceği için sanırım mümkün değil kullanmak ben 70-200 ü hiç kullanamadım ama size bir tavsiyem olacaksa en açık diyaframa pek inmeyiniz çok haraketli oldukları için net alan bolca kayıyor isoyu biraz yüksek tutmak ve pencere ışığından faydalanmak en güzel çözüm gibi :)
          Ramiz Aksoy tarafından düzenlendi. 18-01-2019, 10:28 PM.
          Pinhole

ELEŞTİR

Selam Ramiz güzel kızlarını Allah bağışlasın. Evet ben de 24-70 evde kullandım ama çok iyi ışık gerekti ve Kuzey o zaman 3 aylıktı. Şimdi durdurmanın imkanı yok pire gibi.
            Haklısın yani. 100 mm makro ile komşu çocuklarını çekmiştim yazın çok güzeldi hatta büyüttüler bile. Yani ev içinde ben çekemiyorum. Önerilerini dikkate alacağım.

ELEŞTİR

Benim elimde 50 - 70 - 100 mm ler var. 70 mm ile rahat ettigimi anladim.

ELEŞTİR

• Kızılmaske
                Kızılmaske
                Yorumu düzenle
                70 mm sigma nin en begenilen portre macro su. (aslinda macro dan portre olmaz ama elimizde bu var)

• Kızılmaske
                Kızılmaske
                Yorumu düzenle
                Ben aci olarak yasmak istedim. 100 le yakalanmiyor istedigin kadraj pek tutmuyor. 50 genis kaciyor.. arasi olmasi lazim.. Ama 200 mm - 300 mm de cok nefis portre cikariyor.

• Ramiz Aksoy
                Ramiz Aksoy
                Yorumu düzenle
                Konu evde bebek çocuk çekimi işe 85 mm üstü tamamen hayal kırıklığı olur.

ELEŞTİR

• HakanGunes
                HakanGunes
                Yorumu düzenle
                Evet, özellikle çocuk fotoğraflarında cilt tonlarını iyi vermiş. Bir de pürüzsüz ciltlerde sanırım makro lensler daha başarılı... Malum, kırışıklıkları çok gösterir makro lensler, büyüklerde pek tercih edilmemeli... :)

• dadanagast
                dadanagast
                Yorumu düzenle
                cilt pürüzsüz olunca doğru, macro da olsa oluyor..:)

çocuk portresi derken Alev abla, koşarken kovalanacak çocuk çekmekten mi bahsediyoruz burada yoksa duran çocuk mu?..:)
              ...
              bence evin için hareket ederlerken yakalandığında, bir yere kadar olur ancak çekilecek fotoğraflar..:)

Alev abla mesela siz sandalyeye oturtmuşsunuz..:) poz verdirmişsiniz.. dolayısıyla burada lensin açısı değil, kullanacağınız shutter speed önemli ayrıca doğru anda fotoğrafı yakalayabilmek tabii ki.. çünkü evet çocuklar sabit duramıyorlar..
              Siz düşünün evin içinde sabit tuttuktan sonra çekiyorsunuz mesela ben bunu dışarıda yaptım.. hem de 200mm, 300mm lenslerle yaptım..:)))

çocuğu sabitleyip, pozu verdirip koşar adımlarla uzaklaşıp fotoğraf çekmek bayağı yorucu oluyor ama aynı zamanda güzel de oluyor..:)

.....

Alev abla.. ışık alın..:))) tekrar yazayım durun..:))) ışık alın..;)

Işık alırsanız, bakış açınız çok değişecek inanın..:)

ayrıca pencere ışığı az, diyaframı da kısamıyorum gibi şeylere çok takılmayacaksınız..:)

pencere ışığı her zaman doğru açıda gelmez maalesef.. ayrıca her saatte pencereden ışık da gelmez..:)

fotoğrafçı, kendi ışığını yanında götürmelidir.. ışık yoksa ışığı yaratmalıdır..:)

İstediği açıda, istediği miktarda..:)
              .............

evet ışık kullanmak korkutucu gelebiliyor.. ekstradan öğrenilmesi gereken bir cihaz.. hem de bu sefer pozlama için sadece kamera değil, ışığı da düşünmek gerekiyor.. işler daha komplike oluyor bir anlamda..

ama hiç korkmayın..:) yavaş yavaş öğrenin.. ayrıca bir profesyonel gibi kullanmanız da gerekmiyor..

artık TTL de var üstelik flash'larda.. (hayır TTL iyi bişey değil normalde.. ama yeni başlayan biri için, veya çok fazla öğrenmesine gerek olmayan biri için, bulunmaz bir nimet..:)

alın TTL'e Alev abla.. bakın en basit anlatımıyla, nasıl kullanabilirsiniz onu anlatacağım..:)

diyaframınızı mesela f/5.6 yapın.. (kullanacağınız lense, neyi çektiğinize, ne kadarlık alan derinliği istediğinize göre değişecek tabii.. ben misal olarak diyorum..:)

iso'yu 100-800 aralığında bişey seçin.. iç ortamdaysanız, 800.. dışarıdaysanız 100.. gibi.. çok basit değil mi?

hangi kamerayı kullanıyorsunuz? canon 5d mark 4 mesela.. 1/200 yapın shutter hızını da..:)

tamam.. işte bu kadar..:)

sonra fotoğrafı çekin..

isoyu arttırın veya flash pozlama telafisi yapın eğer ki daha aydınlık olsun istiyorsanız..

isoyu azaltın veya flash pozlama telafisi yapın eğer ki daha karanlık olsun istiyorsanız..:)

hepsi bu.. (diyaframı açıp kapama da olur ama bu sefer alan derinliği değişir değil mi..;)

flash'ınızı da olabildiğince yakında tutun, tabii ki istediğiniz bölgenin aydınlanıp aydınlanmadığına da bakın bu sırada..;)

yakın tutarsanız, daha soft olur ışık.. uzak tutarsanız, daha sert..

olay bu kadar..:)
              ...........

bakın.. senelerdir fotoğraf çekiyorsunuz..:)

çok güzel lensler çok güzel kameralar aldınız..

ama ışık olursa ancak bu kameralar bu lensler size çok iyi kalite verdiler..:)

eğer ki ışık iyi değilse, yani artık ne çıkarsa bahtıma deyip de çekim yaptıysanız, o zaman ancak ışık kalitesi oranında kalite alabilirsiniz..:)

o yüzden bu duruma artık bir dur deyin!!!!..:))

hemen.. hatta yürüyerek de değil.. koşarak..:))) tüm varlığınızı, gerekirse birşeyleri ipotek ettirip :)))))) gidin ve flash alın kendinize..;)

.....
              siz alacağım deyin, bana telefon açın hatta.. ben size hepsini sayarım hangisinin ne artısı var ne eksisi..;)

kameralar lensler hepsi bir yere kadar..:) inanın.. eğer ki ışık iyi değilse, hepsi bir yere kadar iyi sonuç verecektir..

ama ışığı en iyi hale getirin, yani ışığınızı yanınızda götürmeniz gereken durumlarda götürün ve ışığı şekillendirin *** işte sonrasında bakın fotoğraflarınız ne hale gelecekler..;)

....

*** ışığı şekillendirmek demek, softbox gibi mesela yardımcı aksesuarlar kullanarak ışığı, isteklerimiz doğrultusunda vermemiz demek kısaca.. tabii birçok değişken var..:) bu da uzun bir konu..;)

ELEŞTİR

• Kızılmaske
                Kızılmaske
                Yorumu düzenle
                80 lerin basindan beri TTL cameralarda ve flash larda var. Benim 90 larda kullandigim SB105 ler ilk TTL flash larimdi. Ama kendi makinasi gerekiyordu. Ucuncu parti strobe lar icin TTL convertor ler kullaniliyordu ve hala kullaniliyor. Yada sadece camerana gore canon yada Nikon ttl leri destekleyen modeli aliyordun. Son zamanlarda ise strobe lara her makinanin ttl sinyal protokolunu saglayan secenekler ler built in geliyor.
                TTL cok iyi birseydir. Ozellikle ileri seviye profesyoneller icin. Internette yuzlerce TTL teknigini anlatan model fotografciligina ait sayfalar bulabilirsin.
                TTL oncelikle diyafram kullanabilme ozgurlugudur. Manuel de diyaframi kullanamazsin yada verimsiz kullanirsin. TTL le manuel le yapmak istedigin herseyi (+/-) guc ayari ile yapabilirsin. Manule de gol yersin, TTL de yemezsin. TTL de elinde birsuru cekimin olur arasindan en iyisini secersin, bilgisayar basinda ayarlar ile fazla zaman harcamazsin. Manuel de amele gibi ugrasirsin, cogu zaman tutmaz, tuttugunu zannedersin (ezbere bildigin studyo ortamin haric)(her tenin isigida farklidir). Manuel de hic bir zaman dogru renkleri alamazsin aldigini zannedersin.
                Kızılmaske tarafından düzenlendi. 01-02-2019, 09:23 PM.

Işık konusuna katılıyorum , aşağıdaki örnekler tavana AD200 sektirme sağ duvara da SB 700 sektirilerek çekildi malum 6 aydan küçük bebekler flaş ile direkt çekilemiyor hepsi 24-70 ile çekildi kaliteleri wp üzerinden alındığı için düşüktür.
              Ekteki Dosyalar
              Pinhole

ELEŞTİR

Çok teşekkür ederim bir konu ancak bu kadar güzel anlatılırdı.
                Boşuna İlker nerdesin demedim.
                IŞIK lazım ben de biliyorum ama aldığım tripodu bile taşımak zor gelirken bir de ışık taşıyamam hem biliyorsun Önder abinin fotoğrafa ilgisi yok.
                Olsa harika olurdu herşey. Hatta ben birara doğum fotoğrafçılığı bile düşündüm de yok yol arkadaşının da konuya ilgisi gerek.
                Verdiğin emek için tekrar teşekkür ederim. Varol.

ELEŞTİR

Lütfen bekleyin...
                X