Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Fotoğraf-Görsel ayrımı (Tartışma Konusu)

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

rebula Find out more about rebula
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Fotoğraf-Görsel ayrımı (Tartışma Konusu)

Merhaba, size göre bir karenin fotoğraf sayılabilmesi için gerekli olan kriterler nelerdir ? Görsel - Fotoğraf ayrımı neye göre olmalıdır. Somutlaştırabilmek adına; çektiğimiz videodan alacağımız bir ekran görüntüsü için fotoğraf diyebilir miyiz? Sorunun cevabı neden evet veya hayır olmalıdır? Görselin fotoğraf olabilmesi için fotoğraf makinesiyle çekilmiş olması gerektiğini sanmıyorum. Çünkü cep telefonu, drone hatta kibrit kutusuyla bile fotoğraf çekmek mümkün. Örnekteki sıkıntı anın mekandan bağımsız dondurulması diyebilir miyiz? Picture - Image - Photo üzerine bir kaç yazı okudum ancak tam aradığımı bulamadım.

Aşağıdaki ekran görüntüleri goproyu selfi çubuğuna bağlayarak çekildi. Ancak ben hala bunların fotoğraf olup olmadığı konusunda emin değilim :)

ben bunu şu fotoğrafın altında tartışmak istedim ama daha girişte sopayı yiyince vazgeçtiydim. ama audere est facere diye bir mottom var. cenk edavatımı kuşandım geldim.

daha üst perdeden tartışalım.

şimdi sizin örneklerle bunun ne farkı var bakalım;
    1. ekipman kalitesi
    2. teknik
    3. estetik

ben başka fark göremiyorum.
    yani gopro vs gfx50s
    selfi çubuğu vs üçayak, ayarlar vb.
    su altının bize sunduğu ham görüntü vs uzun pozlama, rüzgar, bulutlar ve ışıkların renk cümbüşü.

şimdi fotoğrafı yazıya çeviriyorum;
    - su altında zemine yakın gezinen bir renkli balık ve arka planında kayalar
    - boğaz kıyısına yerleştirilmiş suni kayalar ve arka planda 3. köprünün gece ışıklandırılmış hali

aslında ikisi de estetik kaygıda. yani görece.
    ben ilk fotoğrafa beğenmedim desem diyeceksiniz ki ya ben gopro aldım, çubuğa bağlayıp daldırdım.
    nitekim ikinciye daha bunu demeden sert poyrazdan nasibimizi aldık, devam etmeye cesaret edemedik.

sizin sorunuzun cevabı yok ama hiç bitmeyecek güzel bir muhabbeti var.

kendi fikrimi söyliyeyim;

ben iki fotoğrafa da tek cümle kurabiliyorum ve ikisinde de tek değişken var. ikiden fazla değişken ya da birden fazla cümle kurabildiğim anda benim için fotoğraf başlıyor. geriye kalan "bence" görsel.
    ha çok güzel renkler vardır, acayip stok satışı yapar, dergilerde çıkar, bir ekipmanı yüceltmek için örnek teşkil eder vs. o fotoğrafçının pazarlama başarısı. beni pek ilgilendirmiyor.

günümüzde kahve makinaları bile fotoğraf çekebiliyorken, en basit cep telefonu uygulaması bile benim photoshop bilgime kafa tutabiliyorken, kısaca iş bu kadar -afedersiniz- ayağa düşmüşken "aa ne güzel renkler, wow alan derinliğine bak hele, amanıııın böcüğün kılları sayılıyor" vs işleri bana bir şey ifade etmemeye başladı.

burada kısa bir ara vereyim, gene devam ederim.

ELEŞTİR

Aslında fotoğraf nedir'in bir cevabı var. Sanat'ın bir cevabı var. Lakin, o cevapları kabul etmeyenler de var. Ki, buradaki bazı dostlar bana küstüler bu nedenle. Hatta bırakıp gittiler. Kendileri paradoksa girdiklerinin farkına varmadan gitmeleri de ayrı bir paradokstu. Yapabileceğim bir şey yok. Yol, kendi yolları.

Şu sorunun cevapları aranmalı öncelikle... Fotoğraf bir an'ın tespiti mi, biricikliğinden mütevellit bir sanat mı? Sanat ise, beynin kabullerinin şekillenmesiyle oluşan, klasik sanat ve üzerine zırt-pırt değişen akımlardan bir tanesine uyduğu için mi sanat yoksa, bir sanatçı yapmış, birileri de, 'beğendim bu sanattır' dediği için mi sanat?...

Fotoğraf üzerinden gidelim... Deniz altı fotoğraflarının sonuncusu sanat. Çünkü büyük boy bastırırsan birileri bunu alıp duvarına asar ve bu sanattır diyebilir. Diyebilir, çünkü renk geçişleri kurallara uygun ve hoş. Balıkların cinsinin ne olduğu, hangi deniz olduğu, hangi aletle çekildiğinin hiç bir önemi yok. Renkler güzel, geçişler hoş...

Sondan ikincisi modern sanat. Bunu da beğenen olur. Ama önce adını duyurman lazım. Ve biraz modern edebiyattan anlaman ve fotoğrafını isimlendirmen lazım. Örneğin: İşlevsizliğin kaybolmuşluğundaki çaresizlik gibi...

Son fotoğrafta, Pop Art sanat olabilirmiş, Mustafa Birincioğlu'nun dediği gibi, Pavyon gibi köprüyü, daha bir pavyon gibi, kırmızısını mavisini abartarak gösterseymiş... Klasik fotoğraf olarak işi zor, leke dengesinde, taşlar fazla yer kaplamış. Daha bize göre sağdan, iyi bir açıyla çekseymiş...

Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

ELEŞTİR

fotoğraf bir belgedir. niyet fotoğraf çekmek ise ortaya fotoğraf çıkar. bu iyidir kötüdür tartışılır ama elde edilen görüntü bir belge bir fotoğraftır. GoPro , pinhole ,leica m4 , ı phone x , dji mavic hepsi fotoğraf çekiyor , hepsi birer araç.

bu işin diğer kısmı b fotoğraf sanat mıdır değil midir konusu.. oda çok uzuuuun bir geyik. lafı gelmişken yanlış oldugunu düşündüğüm bir deyişten de bahsedeyim. arada sırada duyuyorum '' fotoğraf sanatçısı , heykel sanatçısı , ses sanatçısı gibi. doğrusu fotoğrafçı , heykeltraş şarkıcı v, tiyatrocu gibi uzayıp gider.
        Işık yoksa, yanında götüreceksin

www.serdarmaras.com

ELEŞTİR

Hakan senin için tuvalette çıkardığını beğendiysen sanat oluyor, bu mudur paradoks ?
          Sanat olması için gereken öğrenme, değerlendirme ve üretme süreci, senin için sadece üretme süreci başka bir şey değil. Çünkü diğerleri çana gerektiriyor oysa fotoğraf öylemi tek bir tuşa basıp sanat üretiyrosun, hepimiz sanaçıyız yaşasın.

Fotoğrafı Serdar açıklamış daha ötesi değil. Fotoğrafları göremediğim için konuya giremiyorum.ama kabaca el ile oluşturulmamış her türülü sabit görüntü fotoğraftır video ise arka arkaya gelen fotoğraflarlardan oluşur.

ELEŞTİR

Film-video'nun ana ham maddesi fotoğraftır. Günümüz izlenme standartında saniyede 25 tane fotoğraf video ve sinema için yeterlidir. Dolayısıyla bir videoyu fotoğrafa dönüştürürseniz elde ettiğiniz kareler de fotoğraftır. Estetik kaygılar açısından sinema ve fotoğraf hemen hemen aynı kurallara tabidir.
            *Fotoğrafda; çizginin altında kalanı değil, üstündekileri severim.
            *Taklitte tok olan hakikatte aç olur.

ELEŞTİR

denizaltı kareleri güzel, sanırım emek verilmiş ve çekilmiş. fotoğrafa çok az müdahale ederseniz bir sorun yok video zaten karelerin hareketinden oluşur .aslında belli yaşa gelmiş insanlar birikimlerini kullanarak neyin sanat neyin manipülasyon olduğunu hissedebilir, eşik çok yüksek yada düşükte olabilir önemli olan verilen emektir diye düşünüyorum.köprüde çok manipülasyon var gibi duruyor çekenler açıklarsa sevinirim.
              dakota57 tarafından düzenlendi. 08-10-2018, 01:27 PM.

ELEŞTİR

• HakanGunes
                HakanGunes
                Yorumu düzenle
                Aslında hemen hemen hiç manüpülasyon yok. Sevgili Mustafa Birincioğlu'nun tanımlamasıyla, 'Pavyon Gibi Köprü' Denize ve bulutlu gökyüzüne vuran ışıklar bir cümbüş yaratıyor. Ve tabii Fujifilm Velvia benzetimi biraz renkleri abartıyor. Belki biraz da kontrast vermişimdir, o kadar.

köprü fotoğrafını ben çekmedim ama normal şartlarda çok fazla manipülasyon oldugunu düşünmüyorum. Uzun pozlama+ kelvin ayarı veya uzun pozlama+ fujinin renk efektlerinden biri.
              Işık yoksa, yanında götüreceksin

www.serdarmaras.com

ELEŞTİR

Goruntu cahildir.. Fotograf bilgilidir..karakterli dir farkli dir.

Video goruntusu fotograf degildir.. suru fotografidir.. suru insani gibi cahildir.. perde hizi yoktur, akilsiz dir..ama suru den iyi gorunumlu koyun lar cikar..

ELEŞTİR

• kokoro
                  kokoro
                  Yorumu düzenle
                  anaa ne güzel lafmış ya.

sayın kızılmaske sözlerinize çoğunlukla katılıyorum ama raslantısal anlamı içeren görüşleriniz; işin arka planında var olan 'şans sadece hazırlıklı olanın karşısına çıkar' söz ya da prensibiyle biraz zayıflıyor. ilk yorumumda baskı almaktan bahsetmemiştim zaten hakan bey bahsetmiş 2-5 nolu karelerden baskı alınıp duvara asılabilir diye düşünüyorum hatta köprü fotoğrafı dahi alınabilir, bir renk cümbüşü oluşmuş ve de doğal yollardan oluşmuş

ELEŞTİR

• Kızılmaske
                  Kızılmaske
                  Yorumu düzenle
                  O gopro kareleri arkasinda ruh olmayan makina kolesi goruntuler..tamamen cop..1 yil sonar pana nin 8K kamerasi cikacak.. bikinili modelleri kumlarin uzerinde yuvarlayip en guzel an larine fotograf diye sunacaklar.. burada bir secme giriyor devreye.. makina kolesi an lardan secme..yine kamera arkasi bakis-kurgu giriyor ama bu bile fotograf olmayacak.
                  s r d r m r s tarafından düzenlendi. 10-10-2018, 09:24 AM.

sayın kızılmaske bikinili kadın örneği ticari fotoğrafçılık için uygulanabilir, zaten tek ürün için birçok kare çekiliyor , bununla birlikte fotoğrafın etkileyici olmasıyla bir hissi vermesi, anlatması farklı şeyler yılanlı vadiden kaçan kertenkeleyi izledinizmi bilmiyorum eğer 8 k ile çekilseydi ortaya muhteşem dramatik anlar çıkardı. ve bir soru çoşkun aral' a ya da diğer fotoğraf emektarlarına ,sanatçılarına riskli bölgelerde bahsettiğiniz cihazlardan verilseydi itiraz ederlermiydi sizce . tabiki kişisel tatmin olarak enstantaneyi tek karede almak en güzelidir.

ELEŞTİR

burda çok emek sarfetmişsiniz kareden belli burda kablumbağayı çekerken aniden farklı bir canlıyıda çekebilirdiniz bu tesadüf olurdu örneğin denizatı yahut denizanası olabilirdi ama siz yayınladığınız takdirde bu tesadüften çıkıp görselin kalitesine göre değerlendirilirdi. emek, zaman , para bu karede tesadüflerle karşılaşmak için herşey var saygılar.
                  not; emek ifadesini özellikle başa aldım

ELEŞTİR

• Kızılmaske
                    Kızılmaske
                    Yorumu düzenle
                    Emek var emek var ama.. O kertenkele leri cekenlerin emegi mi on planda profesyonellikleri mi ..cikan sonuca gore degerlendiriliyor..
                Lütfen bekleyin...
                X