Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

PİKSEL KAYDIRMA - (Pixel Shift)

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

HakanGunes Geziyor, çekiyor, yazıyor... Hayata yorumu bu... Find out more about HakanGunes
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• PİKSEL KAYDIRMA - (Pixel Shift)

PİKSEL KAYDIRMA

K-1 titreşim azaltma özelliğini kullanarak bir kerede 4 fotoğraf çekiyor, bu her 4 fotoğrafta algılayıcıyı 1 piksel kaydırıyor. 4 çekim sonunda algılayıcı sola yukarı sağa ve aşağı olmak üzere birer piksel geziyor. Bunun avantajı şu: Bayer algılayıcılar renkleri ancak “tahmin” ediyorlar, algılayıcının gördüğü şey aslında grinin tonları. Pentax algılayıcıyı 4 kere gezdirerek her pikseli 4 kere okuyor.

Ya da biraz şekille anlatayım. Aşağıda Bayer algılayıcı var:

bayer.jpg

Yukarıda her gördüğünüz renk bir piksel. Mesela K-1’de o kutulardan 36,3 milyon tane var. Dikkat ederseniz aslında bir piksel sadece tek bir rengi görebiliyor! Peki sahnedeki doğru renkler nasıl işleniyor fotoğrafa? Her firma kendine göre bir algoritma geliştirmiş, bir pikseldeki gerçek rengi komşu pikselleri de okuyarak hesaplıyorlar.

Peki yukarıdaki algılayıcıyı her 4 yöne birer piksel kaydırırsanız ne olur? Her piksele mavi, yeşil ve kırmızı denk gelmez mi? 4 çekimde her piksele farklı renkler gelecek, ve sonuçta elimizde her bir piksel için her rengin bilgisi olacak.

Pentax’ta bu özellik K-3 II ile başladı, şimdi K-1’de de var. Olympus da benzer bir sistem kullanıyor ama Olympus algılayıcıyı yarım piksel 8 defa kaydırıyor, ve elinizde sonuç olarak daha fazla piksel oluyor. 16MP’lik EM5II yaklaşık 64MP veri üretiyor ama bunları 40MP JPEG’e indirgiyor çünkü 64MP’lik bilgi aslında biraz dağınık (ama 64MP RAW veriyor size). 20MPlik Olympuslar (PenF mesela) size 80MP RAW ve 50MP JPEG veriyor. Pentax piksel sayısını arttırmıyor ama renk bilgisi ve detay neredeyse mükemmel hale geliyor (çünkü Bayer algoritması kullanmaya gerek olmuyor)

YAZININ TAMAMI VE ÜRETENE SAYGI İÇİN Sevgili dostumuz Ertan'ın sayfasına ulaşmanız gerekmekte.

http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=5556

Pentax Pixel Shift

Pentax Pixel Shift

Pentax Pixel Shift

Pentax Pixel Shift

Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

Yeni Sony a7R III Pixel Shift olarak adlandırılan yeni bir fonksiyona sahip. Bu işlev, görüntülerin çözünürlüğünü temel olarak 4 kat artırır. Kısaca: kamera 4 fotoğraf çeker ve sensör 1 pikselini arasında kaydırır. Bu görüntüleri daha sonra birleştirerek (kameranın kendisi bunu yapmaz) normal bir ham görüntünün (4 x 42 megapiksel) 4 kat çözünürlüğüne sahip bir görüntü elde edersiniz.

Çekilen 4 adet görüntü, Sony Imaging Edge yazılımı ile birleştirilir.

Bu, dosyanızın aniden 168 Megapiksel olduğu anlamına gelmez. Aldığınız dosyalar hala 42 megapikseldir, ancak daha fazla ayrıntı içerirler, özellikle% 100'ü büyüttüğünüzde fark edilir.

Peki bu tam olarak nasıl çalışıyor? Sensörü her yönde 1 piksel değiştirerek, sensör her piksel için tam kare RGB verilerini oluşturur.

Sony, aşağıdaki videoda bu olayı açıklanmaktadır:

Bu işlevin avantajları, takma ve hareli kaldırma, artan renk doğruluğu ve en önemlisi keskinlikte büyük bir artış. Elbette, bunu kendim test etmek zorunda kaldım. Test amaçlı olarak, içinde bazı ayrıntılı nesneler bulunan bir kare aldık.

Bir sahneyi ve küçük ayrıntıları içeren bazı nesneleri test sahnesiyle inceliyoruz. Test:

Fotoğraf makinesinin C3 düğmesindeki Piksel Kaydırma işlevini kurdum, böylece hızlı bir şekilde açıp kapatabileceğim. Bu işlevi hızlı bir şekilde etkinleştirmek istediğimde bu alanda yararlı olabilir. Düğmeye bastıktan sonra, fotoğrafların çekilmesini istediğiniz aralığı seçebilirsiniz. Bu varsayılan olarak 1 saniyeye ayarlanmıştır ve bunu daha düşük, sadece daha uzun ayarlayamazsınız. Örneğin, flaşlarla çalışıyorsanız ve yeniden şarj etmek için beklemeniz gerekiyorsa daha uzun bir aralık istersiniz.

Piksel Kaydırmayı etkinleştirdikten sonra, deklanşöre basmak ve kameranın bitmesini beklemek önemlidir. Tüm çekimler, titreşim olmadığından emin olmanızı sağlayan elektronik obtüratör ile Sessiz modda çekilir - kaymanın sadece 1 piksel olması nedeniyle hareket olmaması çok önemlidir. Bu işlevi kullanmadan önce bir uzaktan kumanda kullanmanız veya kameradaki zamanlayıcıyı açmanız önerilir. Kamera sessiz deklanşörü kullandığından, bazı işlevler kullanılamaz. Örneğin, 100'den daha düşük bir ISO değerine erişemezsiniz ve basamaklama kullanılamaz (ki bu kesindir).

Fotoğraf makinesi bittiğinde, 4 fotoğrafla sonuçlanırsınız. Fotoğraf makinenizi sıkıştırılmış sürgünler çekecek şekilde ayarlamanıza rağmen, bunların sıkıştırılmamış 4 ham dosya olduğunu unutmayın.

Pixel Shift işleviyle fotoğraf çekmeye ilişkin bir video:

To combine the 4 images, use Sony’s new Imaging Edge Software that can be downloaded here.

Viewer yazılımını açın, resimlerinizi seçin, sağ tıklayın ve Oluştur ve Px, Shift Multi Shoot ve Bileşik Görüntü Ayarla'yı seçin. Yazılım şimdi 4 görüntüyü birleştirir ve .ARQ uzantılı yeni bir dosya oluşturur. Artık bu son dosyayı dışarı aktarabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Peki son dosya nasıl görünüyor? Yakınlaştırıldığında detay artar. Bu gerçekten "açılır" ve bu 3 boyutlu görünüme sahip. Çözünürlük artışını kolayca fark edebilirsiniz. İşte 2 ürün karşılaştırması:

Piksel Kaydırma bulunmayan test örneğimiz yukarıda

Piksel Kaydırması sonucu. Resim dokusunu çok yakından kontrol edin ve daha fazla 3D görünün.
    Yakından bakalım. No pixel shift.

Ve piksel kaydırmalı

Ayrıca bir şehir görüntüsü ile piksel kaydırmayı denedim ve şu gözlemlerim var: beklenildiği gibi çalışıyor ve tuğlalardaki detaylar, piksel kaydırması olmaktan çok daha keskin bir şekilde.Ancak hareketli nesnelerle, nesne kaymasından oluşan görsel bozukluklar var. Bu da beğeni ve tercih meselesi tabii.

Bu örnekte, tuğlalar üzerinde hareler minumum oluştu. Tuğlalar, piksel kaydırma fonksiyonu ile süper detaylı ve keskin. Ancak, su ve bulutlar gibi hareketli parçalar (bunlar aynı zamanda uzun pozlamalar, kısa pozlamalarda durum daha farklı görünebilir) kayma ve saçılmalar belli oluyor.

Bulutlar bana biraz garip geldi doğrusu.

Makinenin Sony'nin bu işlemi sonuçlandırmak için kullandırdığı yöntem, biraz enteresan gelebilir sizlere.

Yazılımın, 4 görüntüyü birleştirmek için kullandığı algoritmayı anlamak istediğim için bunun teknik yönüne biraz zaman ayırdım. Photoshop'taki yığın fonksiyonlar (medyan ve akıllı nesneler üzerinde ortalama) gibi benzer bir algoritma olacağını düşündüm ama bu durum böyle değildi. Görüntüleri çoklu istifleme teknikleriyle istiflemeyi denedim ve her biri orijinalinden daha kötü çıktı. Bu, muhtemelen burada farklı çalışan hafif piksel kaydırması nedeniyle. 'Imaging Edge' yazılımı farklı bir algoritma kullanıyor.

Bu tekniği, görüntünün belirli kısımlarında daha net sonuçlar elde etmek ve bunları başka görüntülerle bir araya getirmek için kullanabilirim. Bu biraz zor olsa da sadece bazı durumlarda kullanabiliriz. Benim tavsiyem şu an için görüntünüzde, hareketli nesneler olduğunda piksel kaydırma işlevini kullanmamak olacaktır.

ÖZET:

Piksel Kaydırma işlevi, daha iyi keskinlik, renk doğruluğu ve daha az hareli olan daha yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturur.
    Fotoğraf makinesi en az 1 saniyelik aralıklarla 4 çekim yapar. Bu nedenle hareketli nesnelerle bir sahneyi çekmek zor olabilir. Önerilen, sabit nesne ve hareketsiz sahneler için kullanılmalıdır.
    Fotoğraf makinenizin ayarı, sıkıştırılmış işlenmemiş çekimler modunda olsa bile, kamera 4 sıkıştırılmamış fotoğraf çeker.
    Dosyaları Sony Imaging Edge yazılımı ile manuel olarak birleştirmeniz gerekir. Kamera bunu sizin için otomatik olarak yapmaz.
    Aldığınız son dosya hala 42 Megapiksel. Daha fazla Megapiksel içeren bir dosya değil...
    Sonuç

Yani kısaca: Bu fonksiyon bir hile değildir, gerçekten işe yarıyor. Onu bir manzara fotoğrafçısı olarak kullanacak mıyım? Kesinlikle denenebilir. Resimleri olabildiğince fazla ayrıntıyla çekmeyi sevenler için oldukça ideal. Gerçekte, bu işlevi genellikle hareketli nesneler nedeniyle kullanamazsınız. Ancak, çektiğiniz görüntüleri defalarca harmanlarken, eş kadrajlı çoklu fotoğraf çekip-bunu birleştirmekle uğraşanlardansanız, bu fonksiyonun fotoğrafınıza entegre olabileceğini de,kesinlikle görebilirsiniz.

Çoğunlukla eski yapılar, binalar, kiliseler üzerinde çok ince taşlar olan, çekim alanları düşünün. Bazen bunları çekerken hafif bir hareli görünüm oluşur. Piksel Shift ile çekim yapmak hareleri tamamen ortadan kaldırır. Ayrıca, hareketli sahne sorunlarını gidermek için bir piksel kaydırma görüntüsünü "normal" çekim bir fotoğraf ile de birleştirebilirsiniz. Seçim sizin.

Yazının orijinali

https://petapixel.com/2017/11/18/tes...ature-a7r-iii/
    HakanGunes tarafından düzenlendi. 12-08-2018, 01:35 PM.
    Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

ELEŞTİR

Ben bu siteyi işte bunun için seviyorum... Bunca senedir fotoğraf çekerim, fotoğrafı sevdirmeye çalışırım. Elimden geldiğince de bilgimi gençlerle, fotoğraf öğrenmeye isteklilerle paylaşırım. Geçen gün Pixel Shift özelliğinden bahsedildiği duydum. Hüsamettinin bir fotoğrafında, pixel shift ile çekilmiştir gibi bir yazı gördüm. Merak ettim. Nereden öğrenirim derken... Bu yazıyı gördüm. İnsanın aklından geçen bu kadar mı tahmin edilip, bir yazı yazılır... Teşekkürler Hakan...
      www.ruhiodev.com
      Nikon D750 , Nikon 24-120mm f/4, Nikon 14- 24mm f/2.8, Nikon 35mm f/1.8G, Nikon 85mm f/1.8G, Nikon 105mm f/2.8G IF-ED VR Macro , Sigma 70-300 f/3.5-5.6 ve bir sürü ıvır zıvır...
      Sony A6000, Sony 16-50, Helios 37 f/2.8, Helios 58 f/2

ELEŞTİR

• HakanGunes
        HakanGunes
        Yorumu düzenle
        Abi, hep demişimdir aramızda "hissi kablel vuku" var diye... İnandın mı şimdi?

Pixel Shiftte yeni gelişmelerde mevcut sony yeni bir yazılım ile 4 ardaşık kare arasındaki zamanı 1 Sn. den 0,5 Saniye ye düşürdü yakın gelecekte bu zamanın milisaniyelere kadar düşeceğini elde bile pixel shift çekimi yapılabileceğini düşünüyorum , şimdilik tripod olmadan pixel shift neredeyse imkansız.
      Diğer önemli gelişme ise Orta format makinalarda da bu teknolojinin kullanılmaya başlaması.

Birde örnek bizden olsun.

DSC04428 by Hüsamettin Demirci, on Flickr

ELEŞTİR

Eline sağlık Hakan Abi bir şey daha öğrenmiş olduk :)

ELEŞTİR

Yaziyi okumadim, basinda algilayicinin gordugu sey gri nin tonlari diyor. Busoyledigi dogru degil. Algilayici dalga boylari ile gelen photon lardan sadece kirmizi-yesil-mavi dalga boylarini algilar. Bunlar ana renk lerin dalga boylaridir.Bu dalga boylerinin frekans lari birbirinden cok farkli dir.Pikseller farkli frekans lara gore photon alimi yaparlar. Kirmizi frekansini alan piksel mavi ve yesil frekansi almaz. Mavi frekansi goren piksel kirmizi ve yesili gormez. Yesil frekansi goren piksel mavi ve kirmizi yi gormez. RGB de Mavi nin frekensi yuksek kirmizi nin dusuktur. Piksel kaydirma frekans kaydirma dir.
          Kızılmaske tarafından düzenlendi. 13-08-2018, 11:40 AM.

ELEŞTİR

Ileride renk filtresi olmayan siyah beyaz sensor de frekans ayrimlari cozulebilirse film li donemdeki gibi renkli fotograf uretebilecek.

ELEŞTİR

Sokak, spor, doğa fotoğrafçılığı gibi konularda olması mümkün değil. Stüdyoda ürün çekimlerinde yada bina gibi gerçekten sabit duran şeylerde işe yarar. Çaresi faveon :D

ELEŞTİR

• Hüsamettin Demirci
                Hüsamettin Demirci
                Yorumu düzenle
                Faveon çok başarılı değil sedece kırmızıda iyi diğer tonlarda pek beğenmemiştim. Pixel shift çekim aralığı 0.5 saniyeye kadar indi bunu daha aşağıya çekebilirlerse bence kullanım alanı oldukça yaygınlaşacaktır bu haliyle portre,manzara , ürün özellikle macro için rahatlıkla kullanılabilir.

• OBA
                OBA
                Yorumu düzenle
                Bence faveonun şansızlığı sadece Sigmanın geliştirmesi. Sony, Nikon Canon bir el atsa ortaklaşa şahlanır diye düşünüyorum. Mevcut hali bile bence fazlasıyla umut verici. Daha geniş argo bütçesine ihtiyacı var Sigmanın veya faveonun. Bir zamanlar Cmos sensörlerede burun kıvırıyordu üreticiler. Pixel shift 'te BKT yapılamıyor. Benim gibi HDR sevenler için hoş değil.

Pentax k1 ii ile elde Pixel schift cekim yapabiliyorsunuz

ELEŞTİR

Hüsamettin Abi birde gündüz manzara cekmeyi denermisin

ELEŞTİR

elinize sağlık çok faydalı bilgiler.

ELEŞTİR

Kısa zamanda ancak balkondan oluyor örnekler. Pixel Shift Örneği. F/5 İso 100 Perde 1/500 Örnekler %100 Crop ve müdahalesiz.

Pixel Shift

DSC04555_PSMS by Hüsamettin Demirci, on Flickr

Normal Çekim

DSC04554 by Hüsamettin Demirci, on Flickr

ELEŞTİR

• OBA
                    OBA
                    Yorumu düzenle
                    Ağaç ve kablolar bozmuş işi.

• Hüsamettin Demirci
                    Hüsamettin Demirci
                    Yorumu düzenle
                    Sıradan bir deneme çekimi amaç faklılığı göstermekti .İlerleyen zamanda detaylı örnek yükleyeceğim hatta pixel Shift ile çekilerek işlenmiş kareleride örneklerde ilave edeceğim.

• OBA
                    OBA
                    Yorumu düzenle
                    Fotoğrafın kendisi için iyi kötü anlamda demedim sadece tekniğin getirdiği sıkıntılar bunlar. HDR de de benzer sıkıntı oluyor ancak maskeleme yaparak aşıyorum ben onları ancak bu teknikte maskelem ne kadar işe yarar şüpheliyim.

ağaç çöl'ü çirkin göstermiş.

ELEŞTİR

Kareler tam boydur.
                    Normal RAW dan Convert

​​​​​​DSC04668 by Hüsamettin Demirci, on Flickr

Pixel Shift TİFF kayıt Sonrasında düzenleme ve JPEG kayıt

​​​​​​DSC04669_PSMS by Hüsamettin Demirci, on Flickr

ELEŞTİR

Hareketten dolayı çeşitli yerlerde ghosting oluşmuş. Acaba Sony bin kendi yazılımı maskeleme yaparak bunları yok etmeye izin vermiyor mu? Yada kendi içinde ghosting engelleyiciside yok mu? Suyun kendisi bile çok tuhaf çıkmış.
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 1 photos.

ELEŞTİR

• Hüsamettin Demirci
                        Hüsamettin Demirci
                        Yorumu düzenle
                        İşaretli alanlar photoshop ile revize edilecek noktalar bence çok sıkıntı olmaz. Daha önce yazdığım gibi bu işin çözümü çekimler arasındaki 0,5 saniyelik zamanın azaltılmasıyla gelecektir . Şu an için Manzara , still life,mimari, macro gibi bazı çekimler için rahatlıkla kullanılabilir düzeyde.
                    Lütfen bekleyin...
                    X