Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Sokak Fotoğrafçılığı ve Utangaçlık

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

BlackEagle Find out more about BlackEagle
X

• Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Sokak Fotoğrafçılığı ve Utangaçlık

Sokakta, gezerken nasıl fotoğraf çekiyorsunuz, daha doğrusu güzel bir pozu yakalamak için özel yaklaşma, davranış şekilleriniz var mı? Biliyorum Fotoğrafçılık İletişim sanatı da denir ama bunu nasıl geliştiriyorsunuz veya yapıyorsunuz. Önerilerinizi bekliyorum, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler...

ben şimdilik aklıma gelenleri aşağıda sıraladım;
    - Üzerinizde dikkat çekmeyen kıyafetler olsun. diğer yandan sizinde sokakta yürüyeceğiniz uzun mesafelerde rahat etmenizi sağlasın. ben genelde koyu renk outdoor Pantalon ve ayakkabı giyinip çıkarım günde 20km yürüdüğüm olur.
    -dslr makinalar ile de sokak fotoğrafı çekilebilir ama makina ne kadar küçük olursa o kadar az dikkat çeker. büyük makinayı gören insanlar tepki verebiliyor veya doğallığı bozuluyor. sokaktaki insanlar halen aynasızları profesyonel makina olarak görmüyor o yüzden önemsemiyor. ama ben 6d ile fotoğraf çekerken daha çok tepki aldım veya hangi gazete sorusuna muhatap oldum.
    - mümkünse elektronik shutter olan bir makina kullanın böylelikle ses çıkartmasınız. kalabalık sokaklarda mekanik shutter gürültüden dolayı pek duyulmuyor ama sakin sokaklarda veya cami, pasaj vs gibi yerlerde yankılanarak dikkat çekebiliyor.
    -ben genelde prime lens kullanarak lensin ebatını da küçültmüş olurum ama tercihe göre değişebilir.
    -ben çoğunlukla insanlardan izin almadan çekerim zira izin isteyince ya çekmemi istemiyorlar veya ixin veriyorlar ama doğal görünümleri bozulup poz vermeye dönüşüyor.
    -ben göbekten çekim dediğim tarzı da sık sık uygularım. makina boynumda asiliyken hafifce ekrani görebileceğim gibi açarım ve çekerim.
    -fotograf çekerken ne kadar tedirgin görünürsen karşındaki kişi daha çok tepki gösterir. yani sen yaptığın şey suç veya ayıp bir şeymiş gibi davranırsan karşındakinin tepkisi ona göre değişir. ama kendinden emin bir şekilde görünürsen aldığın tepki azalır.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ELEŞTİR

Salih,
      Sertaç'a katılıyorum. Her yazdığı doğru. Ama ben sokakta D750 ile çekiyorum. Lens de öyle pek küçük değil. Nikon 24-120 f/4 . Sokak fotoğrafçılığında güzel çekim yapmak istiyorsanız, zamanınız olacak. Güzel bir konu bulduğunuzda, oraya demir atacaksınız. Kişilerle sohbet edeceksiniz. Hatta ilk etapta makinenizi de çıkarmayın çantasından. Ben buralarda, ufak yerleşim yerlerine gidince öyle yapıyorum. Sohbet koyulaşınca ne için geldiğimizi filan sorduklarında söylersiniz, fotoğraf çekmeye diye. Sizi çekebilir miyim dersiniz. Önce nazlanırlar, sonra müsaade ederler. Hatta sohbet koyulaşınca zor kurtulursunuz oradan.
      Ama İstanbul, İzmir gibi büyük yerlerde sormak, izin almak hakgetire... Az da uzaktan çekerim o kadar. Yalnız zaten insan portreleri çekmem büyük şehirde, yanımda mutlaka başkaları da olur... Bu yaşımda ben de hala sıkılırım, çekinirim. Herkesi çekemem...
      :_dolarmen:
      www.ruhiodev.com
      Nikon D750 , Nikon 24-120mm f/4, Nikon 14- 24mm f/2.8, Nikon 35mm f/1.8G, Nikon 85mm f/1.8G, Nikon 105mm f/2.8G IF-ED VR Macro , Sigma 70-300 f/3.5-5.6 ve bir sürü ıvır zıvır...
      Sony A6000, Sony 16-50, Helios 37 f/2.8, Helios 58 f/2

ELEŞTİR

İzin istediğimde olmaz diyorlar ben de habersiz çekiyorum veya göbek hizasından .
        canon 5D MK II zaten iri bir de 24-70 hepten dikkat çekiyor.
        Benim için de zor yani.Evet çek dediklerinde de ben dumur oluyorum.:Saka_2: poz vermeye çalışıyorlar da.
        Tek başınıza değil de grup gidince pek sesleri çıkmıyor.:karısık_1:
        Ben de bu yaşımda bile hala utanır çekinirim.
        Dostlukların Pastacıbaşısı.
        Keyfimin kahyasıyla istediğim yere...

ELEŞTİR

Demek ki tek değiliz, ben de bu konuda sıkıntı çekiyorum. O yüzden uzun süre 70-200 ile çekim yaptım. Bir de sanırım bunu sağlamak için makine sürekli yanında ve her gün de mutlaka bir fotoğraf çekmeli insan. Bir de İstanbul da bu biraz daha zorlamaya başladı sanırım. 🤔

SM-P580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

https://www.flickr.com/photos/muratreis
          https://www.instagram.com/muratunal_bw/

ELEŞTİR

Sokakta, gezide toplantilarda 5D İİ ile 24-105 tek kullandığım.
            Yanımda 70-300, 85, 50mm cantada olsa da değiştiriyorum.
            Genel düşünce aynı. Gurup olmadan tek olarak çekime çıkamıyorum. En az aileçek gezerken çekim yapabiliyorum.
            İzin konusu olabilecek fotoğraf da çekmiyorum.

Yıllar önce bir fotoğraf gurubunun izmir Hava gazı fabrikasında toplantısına katıldım. Baca ve binaları çekerken güvenlik gelip "yassak kardeşim " diye engel oldu.
            Sonradan yönetim müdahale etti düzeldi.
            Hayallerim, fotoğraf çantamdaydı.
            Çanta ağırlaşınca artık evde bıraktım.

ELEŞTİR

Konuya uzun zamandır bir yorum yazılmamış ama ben de bir kaç cümle ekleyeyim. Sokak fotoğrafçılığını çok sevmeme ragmen utangaçlık kısmı bende de var (sizde de olduğunu duymak beni rahatlattı). Son zamanlarda bu durum şu terör belası yüzünden başka bir boyut kazandı. Herkes sizden işkillenmeye başladı. Ben de açıkçası gizli çekim yapmayı tercih etmeye başadım. Bundan bir kaç sene evveline kadar DSLR makinamı boynuma asıyor kablo deklanşörü kolumdan geçirerek elim cebimdeyken çekim yapıyordum. Ama o da bana fotoğrafçılık gibi gelmiyordu çünkü rastlantısal olarak güzel foto yakalamaya çalışıyordum. Artık Sony RX100 makinamı tercih ediyorum. Çok fazla irrite etmeden çekim yapabiliyorum
              You do not have permission to view this gallery.
              This gallery has 1 photos.

ELEŞTİR

Kimsenin kimseye bir şey dediği yok, karşınızdaki aksi karakterli birisi değilse. Öyleyse Onun da fotoğrafını çekmeyin zaten, bir işinize yaramaz.
                Genelde çantasız ve geniş açı lens ile dolaşırım, özellikle tek başıma veya en fazla bir arkadaş. (üç kişi ile en güzel muhabbet oluyor.)
                Makine elimde olduğu için derdimi anlatmama gerek kalmıyor, niyetim belli zaten ama hemen fotoğraf çekmiyorum. Selam verip giriyorum dükkanından içeri ve yaptığı iş hakkında hiç bilgim yokmuş gibi, ne güzel yaptığından,ilginç olduğundan filan bahsederim. O işini yaparken ben de işi ile ilgili sorular sorarım, sonra kendimi devreye sokarım "zaten O da hemen sormaya başlar" kimsin, necisin, fotoğraf mı çekiyorsun diye. Hafta sonları gezdiğimi, bazen de ilginç şeylerin fotoğrafını çektiğimi ve özellikle geçmişten günümüze gelen fotoğraflardan bahsederim. Yani kendime yol yaparım fotoğrafını çekmek için ve "sizin de fotoğrafınızı çekmek isterim diye can alıcı cümleyi kurarım. Sessiz kalırsa bu evettir ama hemen çekim yapmam, biraz daha iş yapmasını, işine odaklanmasını bekler sonra çekime girerim. Ama çekim yaparken sorularımla dikkatini daha çok işine vermesini sağlarım yani benimle değil işiyle meşgul olsun diye "ne güzel yapıyorsun, nasıl böyle oluyor gibi..." Bende deneyebilir miyim diye bir gümüş ustasının çekiç seslerine eşlik etmişliğim bile olmuştur. Bazen saatlerce bir dükkanda kalmışlığım bile olmuştur.. Bu yüzden ya tek başınıza olun ya da fotoğrafla ilgilenen birisi olsun yanınızda, sıkılmasın yani. Çekiminiz bitti selam verip ayrıldınız ama işiniz bitmedi. O çektiğiniz fotoğraflardan küçük boyut bile olsa baskı alın ve tekrar oraya gidip hediye edin veya uzaksa kargo ile gönderin ama bunu mutlaka yapın. Belki de çektiğiniz fotoğraf Onun çekildiği en anlamlı fotoğraf olacaktır bir fotoğrafçının elinden ve hem de sizden sonraki fotoğraf için gelenlere yol vermiş olursunuz.
                Ha, çekim için izin vermezse de çekmeyin canım, bu dünyanın sonu değil ya, aksiliğine verin ve mekanı terk edin, O kaybeder.

ELEŞTİR

Lütfen bekleyin...
                X