Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Yeni Bir Fotoğraf Dergisi 'UZAK'

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

HakanGunes Geziyor, çekiyor, yazıyor... Hayata yorumu bu... Find out more about HakanGunes
X
 
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Yeni Bir Fotoğraf Dergisi 'UZAK'

  Uzak_Yayında.jpg

  İzmir merkezli yeni bir fotoğraf dergisi bugün yayın hayatına başlıyor.

  Yayın yönetmenliğini fotoğrafça Tuncay Dersinlioğlu’nun yaptığı derginin adı “Uzak”.

  Derginin giriş yazısında “Uzak” adının seçilme nedeni şöyle aktarılıyor:

  “Fotoğrafçı uzak olanı merak eder. Uzak, onun için bazen dünyanın bir ucu bazen de her gün geçtiği sokaktır.”


  UZAK DERGİ

  Fotoğrafçı uzak olanı merak eder. Uzak, onun için bazen dünyanın bir ucu bazen de her gün geçtiği sokaktır. Fotoğrafı bir anlama aracı olarak kullanan bizler belleğimizin bir yansımasını paylaşma kaygısıyla fotoğraf çekiyoruz. Tanıklığımızın sonucu olan fotoğrafı zihnimizin süzgeci olarak kullanıyor dahası varlığımızın kanıtı olarak görüyoruz.

  Uzak, 10 yılı aşkın bir hayalin, keşkelerle dolu sayısız muhabbetin, biriken dostlukların, yarım kalmış girişimlerin ama en çok da eksilmeyen bir tutkunun sonucu. Sosyal medyanın tahakkümüne inat kağıdın kokusunu özleyen bir grup insanın yeteneklerini bir araya getirebilme becerileri elinizde tuttuğunuz bu ilk sayının ortaya çıkmasını sağladı.

  İlk sayıda Türkiye belgesel fotoğrafının en önemli isimlerinden Haluk Çobanoğlu’ndan Arabesk’i, Fransız fotoğrafçı Olivier Remualdo’dan Sadhu rahiplerinin hikayesini, çalışmalarını İzmir’de sürdüren Mert Çakır’la birlikte, gurbetteki suriyeli mültecilerin yaşam koşullarını belgeleyen Gurbet’i ve uzun yolculuklar yaparak uzak coğrafyalarda belgesel fotoğraf projeleri üreten Cevahir Buğu’dan Trans Sibirya Ekspresi’ni sayfalarımıza taşıyoruz. Benzersiz vahşi yaşam fotoğraflarıyla Özkan Özmen ve Kapadokya’nın hayranlık uyandıran coğrafyasını yıllardır kaydeden Nihat Yılmaz’la uzakları yakın ediyoruz. Ayrıca çağdaş fotoğraf çalışmaları ile dikkat çeken Sinem Dişli Ceryan ve Toros Mutlu Yürüdüğüm Gün serileri ile ilk sayıda yer alıyor. Ayrıca İnanç Avadit, Beril Erbil ve Nevzat Çapalov farklı bakış açılarından süzülen yazılarıyla ilk sayıya katkıda bulunuyorlar.

  Tamamen bağımsız bir girişim olarak ortaya çıkan bu derginin ilk sayısında yaşadığımız keyfi sonraki sayılara da taşıyacağımıza inanıyoruz. İkinci sayıda buluşmak dileğiyle.

  Tuncay Dersinlioğlu İzmir 2018


  Daha fazla detay ve sipari için

  http://www.uzakdergi.com/index.php#news
  Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel
Lütfen bekleyin...
X