Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Forum kurallari

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

admin Find out more about admin
Konu kapalı
X
Bu konuda, sure hakkında yapılmış genel yorumlar yer alır.
X
X
 
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Forum kurallari

  • LÜTFEN OKUYUNUZ. BU FORUMA ÜYE OLMAK, YAZI YAZMAK, FOTOĞRAF EKLEMEK İLE BU KURALLARI KABUL ETMİŞ SAYILIRSINIZ.
  GENEL KURALLAR

  Fotografcafe forumu; fotoğraf severlerin, fotoğraf ve bilgi paylaşımına aracılık etmek misyonuyla, tamamen gönüllü fotoğraf dostları tarafından oluşturulmuş bir forumdur. Fotoğrafa gönül verenlerin bir araya gelip oluşturduğu bir forum olması dolayısıyla, ruhuna uygun olarak. Kendine özgü kuralları olan, ancak sınırsız özgürlüklerde vaat etmeyen, dostlukları bozmama ***esiyle, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.
  Üyeler, foruma kendi özgür iradeleriyle geldiklerine ve forumun bu yapısına uymaya gönüllü oldukları için, aşağıda yazdığımız kurallarına uymak durumundadırlar. Peşinen bu kadirşinaslığı gösteren üyelerimize de biz sevgimizi-saygımızı sunarız. Şayet, Fotografcafe’nin belirlenmiş olan kurallara uymayı reddedecek iseniz de, bizler böylesi kullanıcılara hizmet vermek zorunda haliyle değiliz.
  Kurallarımız aslında çok da bilindik şeyler:
  • Forumdaki ileti ve başlıkların içeriğinin sorumluluğu tamamıyla bunları gönderen kullanıcıya aittir. Bunların içeriğindeki ifadeler fotografcafe forum ve sitesini bağlamaz; forum yöneticileri bundan sorumlu tutulamaz. Bizler her üyenin başına bir jandarma, bir savcı, bir yargıç dikecek halimiz yok. Kendini bilen aramıza gelsin.
  • Yeni bir başlık açmadan önce “arama” özelliği mutlaka kullanılmalıdır. Aynı konuda daha önceden açılmış başlık varsa sonradan açılan başlıklar silinebilir.
  • Başlıkların ilgili yerlere açılmasına özen gösterilmesi çok önemlidir. İzleyenler ve takip edenlerin, çabuk ulaşılmasına da yardımı dokunacaktır. Başlığın konusu ile ilgili olmadığı bir üst başlığa açılması durumunda forum yöneticileri ilgili başlıkları kaldırabilir veya uygun üst başlıklara taşıyabilir, akabinde de üye bu davranışından ötürü ikaz edilir.
  • Konusu ne olursa olsun, forum yönetiminden izin almadıkça, herhangi bir web sitesinin, forumun veya bloğun, doğrudan veya dolaylı yoldan reklamının yapılması kesinlikle yasaktır. Sadece salt iletiler değil, o yazıların sahiplerinin, alametifarika olarak kullandığı, özel şekilli imza, avatarlar, reklam sloganları da bu kapsamdadır. Bu tarzdaki ileti ve başlıklar silinecek, imza, avatarlar vs. kaldırılacak ve bunu devam ettirmekte ısrarlı olan üyelikleri de sonlandırılacaktır.
  • Her türlü yerli ve yabancı film, müzik, bilgisayar programı, cep telefonu programı, Promosyon içerikli ürünlerin alım/satım ilanı ve indirme linklerinin verilmesi kesinlikle yasaktır. Bu yönde istekte bulunan ya da satış duyurusu yapan, link veren üyeler sürekli olarak forumdan uzaklaştırılacaktır. Ayrıca, programların lisansını kırmak için seri no vermek, kopya program ve oyun dağıtımı, satışı veya talebi içerikli iletilere hiçbir şekilde forumda yer verilmeyecek ve bu tür ileti ve başlıklar doğrudan silinecektir.
  • Forumda yayınlanan her türlü FTP, HTTP, ED2K, Bit, Torrent, P2M, Debrid ve benzeri duyurular link niteliği taşımaktadır ve bu linklerin forumda yayınlanması yasaktır. İlgili forumlardan veya başka bir kullanıcıdan alınıp ulaşılacak olan site ve dosyaların içeriğinden ve bunların yasalara aykırı kullanımından forum sitesi ve yöneticileri sorumlu değildir.
  • Forumda genel ahlaka aykırı, şiddet içeren, satışı yasak ürünlerin reklamını yapan, insanları suç işlemeye teşvik eden her türlü yazılı, görsel ve işitsel linklerin paylaşımı yasaktır.
  • Forum içi yazışmalarda kullanılacak dil ve üslup forumun verimli olmasıyla doğrudan ilişkilidir. Bundan ötürü iletilerde küfür ve benzeri kaba ifadeler kullanılmaması, başka birini veya grubu küçük düşürücü, tahrik ve hakaret edici söylem ve tavırlardan uzak durulması özellikle rica olunur. Küfür içeren, aşırı laubali, başka bir kullanıcıya hakaret ve saldırı amaçlı; genel olarak çirkin kabul edilen iletiler yöneticiler tarafından silinecektir. Bu yöndeki tutumunu sürdürmekte ısrarlı davranan kullanıcı site kullanımından süresiz men edilecektir. Ayrıca üyelerin forumda kullanacakları, kullanıcı isimleri (nickleri)'nin de küfür içeren, diğer kullanıcıları taciz veya tahrik edecek özellikte olmaması gerekmektedir. Aynı konu kullanıcıların avatar ve imzaları için de geçerlidir.
  • Kullanıcıların özellikle forumdaki yazışmalarda olabildiğince düzgün Türkçe kullanmaları önerilir. Tamamı büyük harften oluşan, noktalama işaretlerine yer verilmemiş, gerekli yerlerde paragraf yapılmadan uzun ve seviyesiz bir tarzda yazılmış iletilerin zor anlaşıldığı ve anlaşılsa bile dikkate alınmadığı bilinmelidir. Bu tür hatalar ihtiva eden ileti ve/veya başlıklar kaldırılabilir ve bu tutumunda ısrar eden üyelere ceza verilebilir.
  • İletilerde aşırı şiddet içeren görüntü ve ifadelere yer verilmemelidir. Avatar ve imzalar da buna dahildir ve bu niteliklerdeki avatar ve imzalar tercih edilmemelidir. Forumun her yaştan ve gruptan üye tarafından kullanıldığı düşünülerek diğer üyelerin bunlardan rahatsız olabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Siyaset, futbol ve din içerikli konular çok kısa sürede gereksiz bir tartışma ortamı yaratması ve kırgınlıklara yol açması sebebiyle bu konuların forum içerisinde konuşulması kesinlikle yasaktır. Tartışma ve gerginlik yaratması olası bulunan ileti ve başlıklar haber verilmeksizin yöneticilerce silinir.
  • Siteye ve foruma üye olunurken kullanılan e-posta adresleri, telefon numaraları doğrudan başlık altında ileti içeriğinde verilmemelidir. Verilmesiyle doğacak her hangi bir sorun forum yönetimini bağlamayacaktır. "fotografcafe.net" sitesi/forumu tarafından sadece site ve forum ile ilgili genel duyurular dışında ticari reklam içerikli herhangi bir e-posta gönderilmemektedir.
  • Mesajların daha çok dikkate alınıp sonuca daha çabuk ulaşılabilmesi için "Konu Başlığı" satırında anlamlı ifadelere yer verilmelidir. Konu başlığı "YARDIM EDİN" veya "ACİL ACİL" şeklinde olan başlıklar silinecektir. Başlıkta içerik hakkında bilgi verilmesi kullanıcının kendi yararınadır. Herhangi bir başlık açmadan önce iyice düşünülmeli, yeterli açıklama içerip içermediğine dikkat edilmelidir.
  • Foruma birden fazla gönderilen iletilerin veya açılan başlıkların bir tanesi dışında diğerleri silinecektir.
  • Açılan her başlığın, gönderilen her iletinin yanıtlanma zorunluluğu yoktur. Diğer kullanıcılar sorunun yanıtını bilmiyor olabilir. Yanıt alınmaması durumunda bunda ısrarcı olunmamalı ve yanıt verilmediği için kişilere sitem edilmemelidir.
  • İnternet bağlantısı yavaş olan kullanıcıların da forumu kullandıkları göz önüne alınıp iletilerde çok büyük boyutlu dosyalara ve resimlere yer verilmemesine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte sayfa yapısını bozan veya yavaşlatan resim ve dosyalar yöneticilerce silinebilir ya da düzeltilebilir.
  • Üyelerimizin yararı gözetilerek imzalarda resim kullanıldığı takdirde resim boyutu en fazla 100 KB ve bu resmin yüksekliği en fazla 300 piksel, genişliği de en fazla 200 piksel olması gerekmektedir. Eğer imza sadece yazıdan oluşuyorsa karakter boyutu en fazla 25, satır sayısı da en fazla 2 olacak biçimde sınırlandırılmalıdır. Buna uymayan imzalar, yöneticilerce haber verilmeksizin değiştirilebilir veya silinebilir.
  • "fotografcafe.net" site/forumu ile ilgili olarak her türlü şikâyet, dilek ve önerileriniz Yöneticilerimiz tarafından en kısa zamanda dikkate alınır ve gereken değerlendirme yapılarak size cevap verilir.
  • "fotografcafe.net" sitesine yüklenen fotoğrafların ve/veya her türlü içeriğin yasal, özellikle de telif hukuku yönünden sorumlulukları yükleyen kişiye aittir. Başkasına ait bir fotoğrafın, resmin, grafik çizimin, videonun, müziğin vb. her türlü medyanın paylaşılmasında (Youtube, Vimeo ve benzeri kamuya açık paylaşım yapan sitelerden link vermek hariç) ve basılı ya da elektronik ortamda - internette yayımlanmış eserlerden yapılan alıntılarda eser sahibin isminin belirtilmesi şarttır. Eser sahibi bilinmiyorsa bu durum belirtilmelidir. Basılı yayınların tamamı paylaşılamaz, eser sahibin maddi haklarına zarar vermeyecek kısa alıntılar yapılabilir.
  • "fotografcafe.net" de yayınladığınız fotoğraflar, yayınlanan ebatlarda başkaları tarafından kopyalanıp kullanılabilir. Bu durumdan sitemiz her hangi bir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
  • "fotografcafe.net"'de paylaşılan ve "mail.fotogragcafe.net" sunucusuna mail yoluyla gönderilen her fotoğraf "fotografcafe.net" etkinliklerinin tanıtımında, "fotografcafe.net" in sosyal medya bağlantılarında sisteme kaydedilen ölçülerde ad belirtilerek kullanılabilir. Kayıt sırasında kullanıcılar bu durumu kabul etmiş ve izin vermiş sayılırlar.
  • Hakaret içeren, Türk Ceza Kanunu, Kabahatler Kanunu ve diğer Kanunlarda suç olarak belirtilen ifadeler barındıran, içerikle ilgisi olmayan (örneğin reklam gibi) yorumlar ve eleştiriler silinir. Yorumlarda ve eleştirilerde geçen ifadelerin sorumluluğu sahibine aittir.
  • "fotografcafe.net" ilgili yasalar gereği kullanıcılara ait IP adresi, e-mail adresi ve Ad-Soyad bilgilerini saklama hakkına sahiptir ve bu bilgiler, resmi makamlarca istendiği takdirde kullanıcının bilgisi ve onayına başvurmaksızın yetkili makamlara verilir.
  • "fotografcafe.net" 5651 sayılı “İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN” hükümleri uyarınca resmi makamlardan gelen talepleri hemen yerine getirir. Bu Kanun kapsamında forum üyesi veya üye olmayan kişilerden gelen talepler de değerlendirmeye alınarak sonuçlandırılır.
  • "fotografcafe.net" e üye olduğunuzdan itibaren, ekleyeceğiniz tüm yazılı ve görsel dokümanların her türlü sorumluluğunun size ait olduğunu kabul etmiş olursunuz.
  • "fotografcafe.net" üyeliği ücretsizdir.
  • Tüm üyelerin kuralları okuyup kabul ettikleri varsayılır. Yeni üye olunması ya da kurallardan haberdar olunmaması, mazeret değildir."fotografcafe.net" üyelik kuralları zaman içinde güncellenebilir. Üyelerimiz periyodik olarak kurallarımızı gözden geçirmelidirler.
  • Üyelerimizin kendi aralarında ekipman alış verişi yapabilirler, buna ilişkin forumda ilgili yerde konu açabilirler. Alım ve satımı yapılan ekipmanlarla ve alım satım fiyatları konusunda sitemizin her hangi bir ilgi, alaka, garanti ve sorumluluğunun bulunmadığını biliniz. Sitemiz üyelerimizin kendi aralarında yapacakları alım ve satımlardan aracılılık ücreti, komisyon, tellallık ücreti velhasıl her ne ad altında olursa olsun her hangi bir ücret almamaktadır.
  • Üyeler forumunun veya başka bir forum üyesinin özel bilgilerini alenen açıklayamaz.
  YAPTIRIMLAR
  • Kullanıcıların kendi yararları göz önünde tutularak hazırlanan bu kurallar tartışmaya açık değildir.
  • Foruma üye olan kullanıcılar bu metni okumamış olsa da tüm kurallara uymayı kabul etmiş sayılır. Bu kurallar tüm kullanıcılar için bağlayıcı niteliktedir.
  • Aynı kullanıcının foruma farklı isimlerle üye olması yasaktır. Bu durum fark edildiğinde kullanıcının en eski kullanıcı adı dışındakiler silinir ve kendisine uyarı verilir. Tekrarlanması sonucunda sürekli olarak forumdan uzaklaştırılır. (Bazı moderatörler ve editörler, çift isimle forumda bulunabilmektedir, bu durum forum yönetiminin ortak kararına binaen, özel izinle yapılmaktadır.
  • Forum yönetimi gerek görüldüğü takdirde bu kurallarda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kurallar eklendiği anda yürürlüğe girer ve tüm üyelerin okuduğu varsayılır.
  • Hakaret/Tehdit/Küfür: forum ortamlarında her hangi bir konuda başlayan tartışmalarda genel olarak tartışmanın bir yerinde amiyane tabir ile "gel yüzüme karşı söyle, yersen, seninle şurada karşılaşırız, aşağılık, terbiyesiz, yalancı, adam mısın? vb kelime ve cümleler kullanılır. Tartışmanın ateşi ile bu tarz yazılar yazılabileceğini bildiğimizden, bu tarz söylemler içeren yazılar, kullananların onayına sunulmadan silinir. Konuya taraf olan üyelerin, gerektiğinde üyelikleri geçici olarak dondurulur ve 24 saat içerisinde üyeden açıklama ve özür mesajı yönetime ulaştırılmadığı takdirde üye zaman sınırlaması olmaksızın siteden uzaklaştırılır. 24 saat içerisinde Yönetime gelen özür yazısı uygun bulunması halinde söz konusu fiilin gerçekleştiği aynı başlık altında üyeden gelen mesaj yayına alındıktan 3 gün sonra üyelik tekrar açılır. Olayın tekrarında 24 saat beklenmeksizin üyelik sonlandırılır. Hakaret, tehdit, küfür ve diğer suç teşkil eden yazışmalar hakkında 5651 sayılı Kanun hükümleri saklıdır.
  • Forumda flood yapmak (herhangi bir konuda ard arda cevaplar yazmak) yasaktır. Forumda sadece mesaj kotası doldurma amaçlı yazışmalar yasaktır. Bu yazışmalar öncelikle Yeni üyeler tarafından eski konuların güncellenmesi ve/veya aktif konulara katkı yapmayacak şekilde kısa süre içerisinde pes peşe atılan teşekkür ve benzeri mesajları içerir. Bu mesajlar silinir. Üye uyarılır. Tekrarında 24 saat uzaklaştırma cezası verilir ve yeni konu açma izni 1 ay sure ile kaldırılır.
  • "fotografcafe.net" forum/sitesinde "din, siyaset ve spor (futbol)" hakkında tartışma başlatacak nitelikte mesaj yayınlamak, herhangi bir partinin siyasi görüşünü öven veya yeren, ideolojik yazılar yazmak yasaktır. İnternet de bu tarz paylaşımlar için yeterince forum ortamı mevcuttur. Bu tarz paylaşımda bulunan üyelerin mesajı silinir ve üye uyarılır. Tekrarında üye 24 saat yasaklanır. Gösteri, miting vb politik olayların fotoğrafları, spor müsabaka fotoğrafları, fotoğraf sanatı adına, art niyetli paylaşım olarak yapılmamış ise bu kapsamda değildir.
  • BÜYÜK HARFLE yazı yazmak forumlarda bağırma anlamına geldiğinden kullanılmamalıdır. Mesaj silinir veya düzeltilir.
  • Hacking, cracking, warez gibi yasa dışı konularla ilgili başlık açmayınız, mesaj yazmayınız. Oyunlar da dâhil olmak üzere herhangi bir yazılım için seri numarası, CD key, crack, keygen gibi bir uygulama isteğinde bulunmayınız. Bu tür bilgileri/uygulamaları paylaşmayınız. Paylaşım silinir, Üye uyarılır, tekrarında önce 24 saat ardından 3 gün olmak üzere uzaklaştırılır.
  • Telif haklarıyla korunan her türlü materyal ile özellikle müzik ve filmleri (MP3, DivX DVD vs.) paylaşmayınız. Paylaşım silinir, Üye uyarılır tekrarında, önce 24 saat ardından 3 gün olmak üzere uzaklaştırılır.
  • ​"fotografcafe.net" forumuna içeriksiz, gereksiz veya açılan başlıkla ilgisiz mesajlar göndermeyiniz. "fotografcafe.net" forum ortamı tartışma/sohbet ortamı olarak değil, fotoğraf paylaşımı ve yorumlaması ortamı olarak kullanılmalıdır.
  • Sadece forum kurallarını hatırlatmaya yönelik mesaj yazamazsınız. Bu tür mesajlar konunun akışını bozmaktadır. "Rapor / Şikâyet Et" düğmesiyle yöneticileri uyarmanız yeterlidir. Bu kurala uymayan Üye uyarılır, tekrarında forumdan 3 gün uzaklaştırılır. Eğer davranış 1 ay içerisinde tekrar ederse 15 gün uzaklaştırılır.
  • "fotografcafe.net" forumunun bazı bölümlerin (Örneğin: Fotoğraf Galerisi – Üyeler arası ekipman alım satım gibi) kendine özgü kuralları vardır. Paylaşım yapmadan evvel arama bölümüne "kurallar" yazarak açılan başlıklardan bunlara ulaşabilirsiniz. Bu kuralları takip etmek kullanıcıların sorumluluğundadır.
  • Kuralların uygulanması ile ilgili yöneticiler ile tartışmaya girmek yasaktır ve tartışma yaratıldığında üye forumdan önce üç gün ardından süresiz olarak uzaklaştırılır. Bir yöneticinin yaptığı uygulamada hata olduğunu düşünüyorsanız şikâyette bulunabilirsiniz.
  • Site- forum yöneticileri yukarıda yazılan kurallarda yer alsın veya almasın, forum düzeni açısından gerekçe göstermeksizin mesajları silme, düzenleme, taşıma ve kilitleme yetkisine sahiptir. Ayrıca yöneticiler forumun düzenini bozan kişi ya da mesajlara müdahale etme hakkına, cezaların miktarını ve suresini arttırma hakkına sahiptir.
  • Foruma sırf ekipman satma amacıyla üye olmuş kişi yada kuruluşların bu niyetleri anlaşıldığında üyelikleri iptal edilir
  • Fotografcafe yönetimi
  HakanGunes tarafından düzenlendi. 27-04-2016, 12:38 AM.
  Biz Fotoğraf İçin Varız...

 • #2
  Lütfen daha sonra sıkıntı, sorun yaşanmaması için kuralları dikkatli ve detaylı okuyunuz. Teşekkürler. Saygılar
  Biz Fotoğraf İçin Varız...

  ELEŞTİR


  • #3
   Değerli arkadaşlar,

   Forum kurulumunda bulunan bir gurup arkadaşımızın onayını da alarak, forum yönetiminin moderatör kısmını (idari kararlar almak olarak düşünün) Nisan 2017 tarihine kadar,

   HakanAbi, MuratReis ve Srdrmrs isimli arkadaşlarımızın oluşturduğu bir komiteye bıraktık. Bu komite, forumların bilindik moderatörlük yapısı dahilinde, günlük yazılanları izleyip bir çeşit denetim görevi üstlenecektir. Amacımız Jandarmalık yapmak değildir. %95 gerçek isimlerimizi kullandığımız ve nickname'lerin arkasına sığınmadığımız bu ortamda, fotoğrafın güzelliklerini paylaşırken, maksadını aşabilecek bazı olumsuzlukları önlemektir.

   Nisan 2017 tarihinde moderatörlük görevini başka arkadaşlara devretmeyi, yeni moderatörler dahil etmeyi yine sizlerle birlikte olmak üzere kararlaştıracağız.

   Amacımız bu forumun, forum mantığı devam ettiği sürece baki kalması... Tekrar yinelemek istiyorum, bu forumun sahibi yoktur, forumun sahibi, sizler, emeği geçen tüm fotoğrafçı dostlarımızdır. Şu an aramızda olsunlar-olmasınlar, bunun hiç bir önemi yoktur. Zaman zaman bayrağı taşıyanlar değişebilir.

   Bu vesileyle, sevgili Abimiz Hüsamettin Demirci, bir süre aramızdan ayrılmak istiyor. Talebini kabullenemediğimiz için baştan öteledik ancak, bu kadar dayanabildik. Özel hayatta görüşmeye devam edeceğiz kendisiyle. Sanıyorum ki, bir süre sonra tekrar aramıza geri dönecektir. Bu süre zarfında üyeliğini donduruyoruz, dönmeye tekrar karar verdiğinde başımızın üzerinde yeri her zaman hazır olacaktır.
   HakanGunes tarafından düzenlendi. 01-11-2016, 06:09 PM.
   Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

   ELEŞTİR

   Lütfen bekleyin...
   X