Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Huawei P30 Pro

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

Kızılmaske Find out more about Kızılmaske
X
  • Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Huawei P30 Pro

Huawei’nin yeni P30 serisi gücünü 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen sekiz çekirdekli Kirin 980’den alıyor. Bu işlemci halihazırda Mate 20 serisine de güç veriyor.

Huawei-P30-and-P30-Pro.jpgMali-G76 MP10 GPU’nun yer aldığı Kirin 980 yüksek performans ihtiyacında 2.6 GHz hızında çalışan iki adet Cortex A76, günlük kullanımda ise 1.92 GHz hızında çalışan iki adet Cortex A76 çekirdeğinden yararlanıyor...

Huawei P30 Pro, 6.47 inç büyüklüğündeki OLED ekranı ile geliyor ve 1080×2340 piksel çözünürlük ve 338 PPI piksel yoğunluğu sunuyor. Mate 20 Pro‘daki 2K ekranın aksine yeni amiral gemisinde daha düşük çözünürlüklü bir ekran tercih edilmiş.

5c9b1a1061361f12b4861b0e.jpgParmak izi sensörü ekrana gömülü şekilde geliyor. Ekran üzerinde damla çentiği olarak tanımlanan ve sadece ön kamerayı barındıran bir çentik var.

huawei-p30-pro-hands-on-9-640x640.jpg

47oiEjSwtdGvhZzJabXoER-768-80.jpg?resize=768%2C431&ssl=1.jpg
    Android 9 Pie ve EMUI 9.1 arabirimiyle gelen P30 Pro’nun simgelerinde ve temalarındaki değişiklikler de göze çarpıyor...

huawei-p30-pro-cameras-100791941-large.jpg
    Arka tarafta 40 Megapiksel çözünürlüğündeki ana kamera 27mm’lik geniş açılı bir lensle geliyor. Diyafram değeri de f/1.6. OIS’de bu kamerada kullanılıyor.

İkinci kamera ise 20 MP çözünürlüğünde ve 16mm ultra geniş açıya sahip ve f/2.2 diyafram değerinde...

huawei-p30-pro-ozellikleri-ve-fiyati-335x195.jpgÜçüncü kamera 8 Megapiksel çözünürlüğünde ve 125mm açılı bir lens ile beraber geliyor. 5X optik zoom yapabilmemizi sağlayan Periscope zoom lens, f/3.4 diyafram değerine sahip.

Dördüncü kamera ise TOFF lens. TOFF lens ile beraber çok daha iyi derinlik algılayabilen P30 Pro, hem yapay zeka uygulamalarında hem de AR konusunda çok daha yetenekli.

Böylelikle telefon 5x optik, 10x hybrid ve 50x dijital yakınlaştırma yapılabiliyor.

Bunun yanı sıra karanlık alanlarda da optik yakınlaştırma ve yapay zeka güzel bir uyumla çalışıyor ve karanlıkta bile çok daha yakını çekebildiğiniz fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

409.600 ISO değerine kadar çıkabilen Huawei P30 Pro, gece fotoğraf çekimlerinde öne çıkıyor ve hayli iyi fotoğraflar çekiyor.

Super Portre için hem yapay zeka hem de yenilenen HDR algoritması devreye giriyor ve karanlık ortamlarda da iyi portre fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

147530-phones-review-hands-on-huawei-p30-pro-review-image4-w02y89zeiw.jpg?v1.jpgAhizenin yer almadığı P30 Pro’da ses ekrandan iletiliyor. Ahize tarafında hoparlör olmadığı için sadece ses Type C bağlantısının yanında yer alan ızgaradaki tek hoparlörlerden çıkıyor.

5c9b1a10ae78491460f891a2.jpgCihaz, 4200 mAh batarya ile geliyor. Yani Huawei Mate 20 Pro ile birebir aynı. Bunun dışında 40 Watt gücünde Huawei Supercharge destekli adaptörü de kutudan çıkıyor ve oldukça hızlı şarj oluyor.

5c9b1a1061361f12b4861b2b.jpg
    Son olarak Mate 20 Pro’daki gibi 15 Watt’lık kablosuz şarj ve kablosuz ters şarj özellikleri de Huawei P30 Pro’da bulunuyor...

https://www.dpreview.com/news/110811...huawei-p30-pro

https://www.dxomark.com/huawei-p30-pro-camera-review/

Huawei P30 Pro DxOMark puanı ile adeta bir tarih yazdı. Huawei P30 Pro DxOMark puanını sadece muhtemelen 2020’de tanıtılacak olan P40 Pro kırabilecek. İşte Huawei P30 Pro DxOMark puanı!

Huawei P30 Pro ile kamera konusunda çığır açan Huawei, DxOMark’tan aldığı puan ile yine zirveye oturdu. Fotoğraf makinelerinin ve mobil cihazların kameralarını değerlendiren ve verdiği puanlar genel geçer kabul gören DxOMark ekibi, P30 Pro modeline tam 112 puan verdi.

112 puan ile listenin zirvesine oturan P30 Pro, 109 puanlık Huawei Mate 20 Pro ve P20 Pro modelini geride bıraktı. DxOMark’ın şu an ilk üç sırasında Huawei modellerinin olması da, firmanın fotoğraf konusunda ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesi aslında.

HakanGunes tarafından düzenlendi. 28-03-2019, 11:22 AM.

Huawei , leica ile isbirligine gidince once monochrome (renk filtresi olmayan) sensor eklediler, sonra RWB (5 monochrome-2red-2blue) simdide RGB yada RGGB yerine yesil cikararak sari dalgaboylarini kaydeden RYB yada RYYB sensor kullanmislar..

ELEŞTİR

5x Optik zoom 25-125 mi yoksa 125-625'imi kapsıyor ?

ELEŞTİR

Beni artık bu haberler heyecanlandırıyor fotoğraf makinesi yahut lens haberleri değil Malum Sony kullanıcısıyım sony 135 1.8 çıkarmış lenslerin kralıymış mükemmelmiş bu güne kadar ki en iyi 135 miş (miş miş te miş miş :) ne yapayım ulaşılabilir olmadıktan sonra (lensin TR fiyatı asgari 12-13 bin olur herhalde bir de kocaman lens ) su an p30 zaten 6-7 yıl önceki dslr seviyelerinde fotoğraf çekebiliyor daha önce yazmıştım yumuşak karınları zum ve p30 ile buna çare bulmaya çalışacaklar diye nitekim bu işi baya başarmış gibiler bu durumda niye gidip m43 yahut apsc makine alayım ne gereği var hatta iki üç kuşak sonra ff orta format bile kısacası tüm ILC sistemi batabilir ayfonun geliştirdiği yapay bokehin başarısı ortada, o işte zamanla mükemmele yakın hale gelecek benim için önemli olan sonuç nasıl yapıldığı değil
        Sony bu işler için ltyro ile anlaşma yaptı çoklu kamera sistemleri geliştirecekler telefonlar için ve kendisi e"n önemli sensör üreticisiyken neden en iyi cameraya sahip makineyi üretemiyor" sorunsalına ciddi kafa yoracaklarını ortaya koyuyorlar yaptıkları açıklama ve çalışmalar ile

Kısacası yakın zamanda Huawei'ye rakip gelebilir aynasızdaki başarısını düşündükçe Sony'nin bu işe sonuna kadar yüklenmesini temenni ediyorum ki İphone, Samsung bunlarda kesinlikle boş durmayacaklar meydanı kimse Huawei ye bırakmaz ama Huawei seviyorum 5 yıldır telefonumun başına gelmedik kalmadı hala hizmet ediyor

Bu arada lenslerimin bir kısmını sattım fotograftan manuel lens kullandığım zaman ki kadar zevk almıyorum artık(kısacası iki otomatik dışında manuel ile devam) birde ufak bir araba parası yatırmışım zamanında bu işe satıp elime parası geçtikçe anlıyorum ne kadar gereksiz masraf yaptığımı :)

ELEŞTİR

Şurada da diğer telefonlar ile karşılaştırması var

https://www.technobuffalo.com/huawei...era-comparison

5x optik zoom müthiş çalışmış hakeza 10x dijitalde çok p40 mı beklesem alsam mı karar veremedim neyse ben şu p40'ı bir göreyim o değilde tüm ekipmanı sattırır sonra

Şu telefon ortalama üstü bir prime lens parasına satılacak şu durumda kaç kişi gidip makine alır

Ne der diyalektik değişmeyen geriye gider statiklik sonu getirir ve maalesef fotoğraf makineleri için son yaklaşıyor makineler ne kadar gelişse de lens bazında değişen hiçbir şey yok neredeyse

Bu arada ruh felan hikayesine tekrar dönmeyiz inşallah :)

ELEŞTİR

• Asarhaddon
            Yorumu düzenle
            Sony'nin nesinin olduğu umrumda değil hakeza diğerlerininde ayriyeten o leicanın 3d pop olayı artık fazlasıyla tellere gelecek hatta 3d nin nirvanasını 2-3 seneye kadar görecez zaten şu şartlarda hala apsc veya m43 makineleri savunmak sığlığın, öngörüsüzlüğün dip noktasıolur maalesef :) FF ve hatta mf bile amatör kullanıcıların portföyünden büyük oranda çıkacaktır MF de çok fazla amatör yok ama FF piyasanın amiral gemisi ki FF ciddi yara alacak bu işin kurtuluşu yok Sony gitti Aynasızda zirve olmasını sağlayan adamı mobil bölümüne getirdi ha bire yeni sensör çıakrıyorlar en son 48 mp'lik sensör geldi ki bir iki, kuşak sonra hem sensörler iyice gelişecek hem de belki de 6-7 cameralı telefonlar gelecek kısacası yolun sonu görünüyor gibi bak abim biz 6-7 sene önce aynasızlar dslr piyasasını gömecek dediğimizde yine aynı sığ görüşlerle daha af bile yapamıyorlar vs diyenler vardı bugün en iyi af sistemi bir aynasız makine de bu sonucun bazılarına dramatik gelmesi tek kelime ile geleceği görememektir ama ben bunlara o zaman gülüyordum şu anda m43 apsc şöyle böyle iyi akıllı telefonlar onları bitiremez diyenlere gülüyorum apsc yahut m43 sistemin yaşayabilmesi ancak sensör teknolojilerinin akıllı telefonlar hızında gelişmesine bağlıdır o vakit evet ölmezler hala alıcı bulabilirler ancak görünen o ki bu iş böyle olmayacak gibi kısacası organik sensör gibi devrimler fotoğraf makinelerine gelirse bir gelecekten bahsedebiliriz onun dışında ruh çağırıcılar dışında kimse o tür makinelerin yüzüne bakmayacaktır

• Kızılmaske
            Yorumu düzenle
            Sony nin son cikardigi telefonler cok iyi.. Fotorafi iyi ekrani muthis..

• Asarhaddon
            Yorumu düzenle
            Evet son çıkanlar iyi olabilir ama hala rakipleri ile kıyaslanacak özellikte değil özellikle sensorunu sen üret ama yazılımını yapamadığından dolayı geri kal Sony bu ise edilecek başka çareleri kalmadı neyse ben bu sektörden umutluyum mesele fotoğraf çekmek ise en fazla iki kuşak sonra bu işi layıkıyla yapan tellere kavusucaz buna inanıyorum

Google Pixel 2 XL, Nokia 8, Huawei Mate 10 Pro ve Huawei P20 Pro gibi pek çok telefonda harici mikrofon desteği yokken benim kaç senelik G4 te mevcut. P30 tanıtılırken kamera dışında hiç bir özelliğine değinilmedi. Ekran boyutu ve çözününürlüğü ne? Kaç gram bunlar sunum esnasında dile bile getirilmedi. Çok övülen kameranın videodaki rezillikleri ortada iken ben hayatta binlerce lira vermem. 2 binliraya gayet güzel apsc kamera almak varken telefon için binlerce lira verenin aklına şaşıyorum.

ELEŞTİR

• Kızılmaske
            Yorumu düzenle
            2000 tl ye yada 20000 tl ye alacagin hic bir dslr ile arkadaslarinla, alienle az isikli bir ortamda yemek yerken, gece karanliginda dolasirken makinayi yanina alsan bile bir ani fotografi alamazsin.. bu telefon ile aliyorsun..

Pixel 3 , mate 30 ve P30 pro nun ortak ozelligi simdiye kadar yapilamayan gece gorus basarisi. Hem fotograf hem video da.. Diger hic bir telefonda bu basari yok.
          https://www.youtube.com/watch?v=0q0nN978MKw
          Kızılmaske tarafından düzenlendi. 02-04-2019, 03:07 AM.

ELEŞTİR

Makine çok iyi ama şu gelişim hızını yakalamışken ben biraz daha sabredicem Sony ve lytro ortaklığının meyvesini bekliyorum ne yalan söyleyim P40 yahut (bu sıralama ile giderse 50 olacak herhalde) P50 ile bu iş tmm diyebiliriz gibi geliyor iki kuşak sonra güncel bir apsc ayarında net fotoğraflar alabileceğimizi düşünüyorm şu anda bile 7-8 sene önceki apsc dslrların kit lensle verdiğini verebiliyor zaten ama işte biraz daha sabır diyorum kendime :)

ELEŞTİR

• HakanGunes
              Yorumu düzenle
              Hayatı erteleme Cihangir... Sen lale plantasyonları şu an nasıl, ondan söz et.

• Asarhaddon
              Yorumu düzenle
              daha vakit var bu sene geç açacak ben gider sana sahadan veri akışı sağlarım :)

• HakanGunes
              Yorumu düzenle
              Çukurca'ya gideceğim, fotoğraf yarışması için... dönüşüm 1 Mayıs civarı olacak... Ona göre lalelerin açışını ayarla... Geldiğimde açıp bitmesin... :)

APSC sensör de bir adam yerine konmadı garibim. Düne kadar sensörünün namı cücük idi, bugün de sensörü cücük olanlarla boğuşuyor. Sensör düşmeye görsün bir kere diyeceğim de APSC hiç ayağa kalkamadı ki. Her şey değişiyor ve gelişiyor ama küçük sensöre de bir özür borcumuz yok mu? Yaw garibim tek başına netsin yanında ki işlemci zayıf ise kondastörleri dıbık ise küçük sensör netsin. Hani işlevi önemliydi pardon o sensör konusu değildi.

Ahhh bu iyi fotoğrafa olan heves yok mu? Ahhh..... :) Panasonic olsun Nikon olsun veya canon ultra zoom kompakt makinalara heves ederdik. Sonra bunun ultra zoomu bilmem kaç mm daha uzun diye yenisi çıkar o iyi denilirdi. Bu seferde sensörü cücük 1/2,33 sensör efenim bakın bu makine zoom o kadar yok amma sensörü 1/1,61 daha iyi denirdir. Bunu almak daha efdaldir zooma takılmayın iki adımda atıverin canım falan tavsiyesi buyrulurdu.

APSC ye kadar gelir 18-55 deyip geçmeyin o elinizde ki ultra zoomlu lenslerden 10 kat eyidir falan muhabbetleri. Hadi mabadımızı sıkalım da bir harç borç APSC makina alalım bari dediğimizde Nikon mu canon mu pentax mı... Gitti paracıklar. :) Ehhh tamam bir APSC aldık hayatım anlamını buldu. Biraz büyük ama iyi fotoğrafın ayak sesleri bunlar. Bu seferde FF ciler tokatladı kardeşim. Lens alalım dedk APSC ye sen FF e geçersin lenslerini ona göre al muhabbetleri. :)

Neyse iyi foto çekmek adına fotoğraf hobicilerinin serüveni pişmiş tavuğun başına ancak gelmiştir. Sonra aynalı aynasız. sonra aynasızın hızlısı yavaşı, sonra aynasızın küçüğü büyüğü, pili az gideni çok gideni, iki kartlısı tek kartlısı, az bitlisi çok pirelisi, ... :)

Ulen altı üstü iki yakınımızı iki akrabamızı fotoğraf çekelim dedik iki manzara çekelim de tabiatı biz yaratmışız edası takınalım dedik soyulduk be. :)

Düne kadar bu serüveni yaşayan bizler bugün gelişen cep telefonu fotoğraf çekme kabiliyetinin verdiği sonucu makul görüyoruz. (Hep bu cep telefonu üreticileri yüzünden, geç kaldılar. yavaş yavaş soygun her sektörde var demek ki. Hımmmm :))

İçimi soğutan yegane gelişme MF'nin FF'yi kırpık sensör durumuna düşürmesi olmuştur. :) Malum büyüğün olduğu yerde küçüğe ....... düşer. (sus düşer diyenler bildi) :)

Bu arada cep telefonu ile fotoğraf çekip beğenip bir foto makinası mı alsam acaba diye düşünmekte olan gruplar olduğu bilgisi geliyor malum doğup büyüyor ve ölüyoruz (muhtemel büyüyen kesimlerden) onları yazının APSC ile ilgili kısmından alalım.

https://500px.com/cakkoyunlu

ELEŞTİR

• Asarhaddon
              Yorumu düzenle
              Biz de bunu diyoruz işte fotoğraf makinesi demek dert demek hep gözün başkasında makine alırsın yok şu lens yok bu lens ya paran kısıtlıdır yada paran çoktur ama ekipmanı taşımaya dermanın yoktur :) bir çanta dolusu ekipman (mübarek komando çantası bile daha hafiftir)
              lensiydi. makinesiydi. tripoduydu. flaşıyd.ı filtresiydi, saymakla bitmiyor :)

İyi lens 1 kg artı asgari 1000 usd değer mi? ben artık kesinlikle değmediğine inanıyorum

Bir de seri diziyoruz aman 24 olsun 35 te olsun 55 te olsun 85 te bir iki de zum (70-200 olmazsa olmaz ama ne hikmetse hep 200 de çekilir f4 ün kalitesi beğenilmez 2.8 in ağırlığı ve fiyatı :) )

Ben artık piksel piksel bakmayı bıraktım şöyle bir tam boy baktığımda gözümü tırmalamasın yeter ve bu pro 30 bile aslında bunu sağlayabiliyor hatta pureview9 sonuçlarını daha fazla beğendim ama çok fazla incelemesi yok maalesef karşılaştırma fırsatı bulamadık

Yine de şu Sony ve light işbirliğini merak ediyorum öyle zırt pırt telefon değiştiren biri de değilim o yüzden hele bir iki kuşak daha geçsin bakalım

ekipmanıda satıyorum zaten bir makine ve 2-3 manuel lens bana yeter (gerçi 16-35te kalacak gibi) bu arada onlarla takılırız :) sorun yok

https://www.youtube.com/watch?v=RL7mfQUX2YQ

2017 yılında telefon mu kamera mı diye video hazırlamıştım. Şu günlerde birde devam videosu hazırlama niyetindeyim. Bu sefer raw çekip karşılaştırmada göstereceğim fotolar ne kadar işlenebilir diye. Evet teknoloji ve sensörler gelişiyor. Telefonlar geçmiş yıllara göre çok daha iyi hale geldi ancak sanıyormusunuz ki APSC yada FF yerinde sayıyor? Telefon sensörleri gelişiyorsa diğer sensör boyutlarıda yetenekleri artıyor ve fizik kanunları gereği hiç bir zaman aynı olamazlar. Aynı daha daha iyi olduğunu idda eden de ya yalan söylüyordur firma pazarlamacıları gibi yada gerçekten bilgisiz biridir. Sanırım burada gerçekten bilgisiz bir üyemiz yoktur. O yalanlarla ancak sokaktaki sıradan vatandaşı kandırabilirler.

APSC nin nesi küçümseniyor anlamıyorum. Gayet de ideal bir boyut. Hazırladığım videoda A3 ile karşılaştırmıştım ama fujinin yine A3 ten çok daha küçük ve APSC sensörlü kompakt kamerası var XF10 diye. Günümüz amiral telefonlarından çok daha küçük. 2 binlira civarında sıfırı var ki ikinci elde 1000 lira civarına bulunur heralde. Şimdi bir telefona 10 katı fazla vermenin ne mantıklı yanı var? Bu kameralar gerçekten hafif ve küçükler. Günümüz boyunca çok rahat boyunda taşınıyor ki ben A3 ve tripod ile dünyayı dolaşıyorum. İşte örnekleri burada

https://www.flickr.com/photos/33101461@N06/

Ha şimdi yanımızda niye kamera taşıyalım diyen olursada zaten foto kalitesi önemli değildir o kişi için. Önemli olsa öyle bir cümle kurulmaz. Önemli değilse kalite zaten her telefon fotoğraf çekiyor. Ne diye 10.000 lira verilsin ki? Gerçekten hiç bir anlamı yok. Ve burada övülen P30 hala 60 kare 4K çekemiyor diğer rakiplerinin aksine. AF performansıda yerlerde. Birde 400.000 iso çekiyor diye lansmanda söylüyorlar. Ya bizim binlerce dolarlık kameralarımız bile o isoya çıkamıyor neyin kafasını yaşıyorlar? Ufacık sensördeki noise miktarını düşünebiliyormusunuz? 800 iso bile çamur gibi telefonlarda ne 400.000 iso su? Lansmanda hiç mi fotoğrafçı yoktuda sormadılar dalgamı geçiyorsunuz diye?

Hadi bakalım şu fotoyu P30 ile çekin

_DSF4895 by OBA INC, on Flickr

Ve çinli firmaların güvenlikle ilgili yediği skandallar ortada. Ben güvenmiyorum hiç bir çinliye. Huawei için güvenlik raporu hazırlandı. Sistem baştan aşağı güvenlik açıkları ile dolu ve bunu kullanarak her türlü bilginiz çalınıyor. Telefon ile çektiğiniz özel fotoğraflarınızı nasıl koruyacaksınız? İşin bu boyutunu düşünen hiç yok.

https://arstechnica.com/information-...es-are-a-mess/

Buda başka bir çinlinin yediği nane.

https://arstechnica.com/gadgets/2019...data-to-china/
            OBA tarafından düzenlendi. 03-04-2019, 04:31 PM.

ELEŞTİR

• Kızılmaske
              Yorumu düzenle
              P30, Mate30 ve Pixel 3 icin bu fotograf rakip degil.. Arti cok fazla isik var, daha karanlik hatta zifiri karanlik bir ortamda karsilastirma yapmali.. En iyi FF diyelim Z6 yada A7III un focus bile yapamayacagi sifir tepki verdigi ortamda bu telefonlar hayret edilecek kalitede cekim yapabiliyor. Denemeden anlayamazsin.

• OBA
              OBA
              Yorumu düzenle
              Nokia örnekleri keskin değil. Bir tane düzgün APSC ile yarışabilecek fotosu yok linkte.

• Asarhaddon
              Yorumu düzenle
              Yapmayın elinize bir 550d ve kit lens alın ve çekin bakalım bundan daha iyi olacak mı modern apsc makineler iyi lensle tabi ki daha iyi sonuç verecektir ama daha dün yukarıda yazdığım makine gibi makineler ve kit lenslerle neler cekiyyorduk bunlarla da çekeriz :) m43 sistemini öve öve bitiemiyirduk yok lensleri ufakmista çıktıları kime yetmezmis şu durumda m43 u niye alayım ne gereği var :) birde büyük sensör = her zaman daha iyi fotoğraf olarak düşünmek çokta doğru bir çıkarım değil neticede bu telefonların işlemcileri inanılmaz 7nm teknolojisi geliştikçe işler bambaşka boyuta gidecek yapay zekanin gucunu hafife almayın buna bir de çoklu kamera sistemi ekleyin olay bu tekrar söylüyorum ben sonuca bakarım isterse aynı sahneyi tel içinde yeniden üretip bana sunsun ama gördügumle cektigim aynı olsun netice de bizim sensörler de birçok işlem kopyalama yahut doldurma yoluyla yapılmıyor mu

Yukarida link olarak verdigim video.

ELEŞTİR

https://www.photographyblog.com/revi...preview_images

Şu adreste örnekler var. iso 640da bile çamur gibi fotoğraflar.
              huawei_p30_pro_23a.jpg

Sulu boya efektinin nesi güzel? Detay falan yok fotoğrafta olması mümkün değil. Noise temizlicem diye dümdüz etmiş detayları ki yüksek isotlara hiç girmiyorum. Mümkün değil. Ve yapay zeka çok fazla oynuyor fotolar ile. Adamın çevresine NR işlemi yapmış ama çantalının üstü ve birazda çevresini kavrayamamış ve NR işlemi daha az. APSC bir sensör kesinlikle böyle çekmez. Deli gibi detay verir. FFye hiç girimyorum bile. Z6 çok rahat yer bitirir.

huawei_p30_pro_27a.jpg

Iso400 de bile çamur gibi netlik ve keskinlik yok. Öndeki kızın suratını algılayıp basmış NR ile rötuşu arkadaki gözlüklüyü algılamamış. Lokal bazlı işler yapmaya kalkıyor ve başaramıyor. Şu örneğe kim keskin diyebilir? Aynı kareyi ben 4 senelik G4 ilede çekerim ve sonuç bundan çok daha iyi olur. 400 isoda bile çamur bir foto ve ben 400.000 isoyu düşünemiyorum bile.

huawei_p30_pro_19a.jpg

Ve son örnek iso 50 sadece. En çok detayı verebileceği iso ve nasıl bir detay var? Hala sulu boya efekti mevcut. Hayır ben hiç bir şekilde beğenmiyorum. Bizim kullandığımız kameraların kalitesine alışan bir fotoğrafçı hiç bir şekilde memnun olmaz. Ancak sokakta fotoğraftan anlamayan insanları mutlu ederler.
              OBA tarafından düzenlendi. 04-04-2019, 01:58 AM.

ELEŞTİR

Z6 ile elde full otomatik ayarda (hersey serbest- arti lens) focus ve cekim yapamayacagin karanlikta bu telefonlar hem video hep fotograf aliyor. FF in cok zorlandigi yerde ise telefonlar rahat cekim yapiyor. Kalite ve detay kiyaslamasina tabiki giremez ama tum fotografa ekran boyutunda baktiginda oldukca tatminkar sonuclari.

ELEŞTİR

Pixel 3 ile boyle oyunlar oynanabiliyor.. Gece cekimi ise daha once hic bir telefonun cekemedigi gibi.

ELEŞTİR

Ben gerçekten anlayamıyorum... Mercimek kadar sensör, Muhabbet kuşunun gözü kadar bir lens ile çekilmiş fotoğrafların 55inç UHD TV'de, her ışık koşulunda mükemmel olabileceğini düşünebiliyorsunuz. Vaaay, Çinliler, Amerikalılar, Koreliler yapmış diyebiliyorsunuz... E o zaman Almanlar Leica'nın koca koca lensleriyle, Japonlar bir sürü sensör ve lensleriyle bu işi beceremiyorlar mı demek bu... Avuç içerisine sığan bir ekranda, buna uygun dijital süreçten geçmiş fotoğraflar oldukça tatminkârdır. Amaç o zaten... Mobil bir araçla, tekrar ediyorum, her yerde her zaman yanınızda olmak zorunda olan bir araçla, fotoğraf çekebiliyorsunuz, bu fotoğrafları aynı mecrada izleyecek, dünyanın öbür yanındaki kimselerle eş zamanlı gösterebiliyorsunuz, esas nimet budur... En iptidai m43 bile raw çekebiliyorsa, (bazılarındakinin jpg'si de olur) en iyi telefondan bile iyi sonuç verecektir. Çünkü, kosssssskocamaaaaaaan optik kullanıyor ve yine büsbüyük (cep telefonuna göre) sensör kullanmakta... Fizik bunu söylüyor... Haa dijitalle boyayacaksan, otur PS'de sen de boya m43'ün sonuçlarını...
                  Bunu niye yazdım... Bir cep telefonunun sonuçlarını, fotoğraf makineleriyle karşılaştırmak, öncelikle cep telefonunun yapabildiklerine karşı haksızlıktır... Cep telefonları, cep telefonlarıyla karşılaştırılabilir... Sonuçlar, bir cep telefonunda izlenecek ise şayet, zaten fotoğrafı üreten ve izleyen için zaten mükemmel olarak işlevini yerine getirmiştir. Mutluluk garantidir... Cep telefonunun mobilitesi, ekstrem koşullarda hizmet verebilmesi, kolaylığı ve paylaşım yapabilme hızı nedeniyle tercih edildiği unutulmamalı, gereksiz bir rekabetin içine çekilmemelidir.
                  Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

ELEŞTİR

• Asarhaddon
                    Yorumu düzenle
                    Vay benim hakan abim yakında müzeye koyarlar sizin makineleri gelişinin önünde duramazsin cep telefonlarının 3 sene önceki çektiği fotoğrafa bak bir de şimdi aynısını git fotoğraf makineleri için bak bakalım sonuç ne olacak :)
                    Kısacası bu tartışma bile bence yersiz görünen köy klavuz istemez :)

• Asarhaddon
                    Yorumu düzenle
                    Ayriyeten yukarıda koyduğum örneklere bak istersen abicim sonra o kocaman sensörlü m43'ün vasat bir lensle performansını bir daha değerlendir :)

gideyim 3000 usd vereyim em1x alayım üzerine bir de 2000 usd verip 25 1.2 alayım ben en iyisi :)

• HakanGunes
                    Yorumu düzenle
                    Cep telefonu büyük bir boşluğu dolduruyor fotoğraf adına... Her zaman yanında bulunması, oldukça kaabiliyetli olması büyük nimet... Sürekli nete bağlı olması da paylaşımı kolay hale getirmesi de büyük ayrıcalık. Ki, 5', 6' büyüklükteki ekranlarda, optimizasyonlarla üretilen görsel muhteşem gözüküyor... Burada bir beis yok... Ama bir fotoğraf makinesinin data üretme gücünü beklemek, öncelikle bilime sonra da maksata ters...
                    Haa, muhabbet hoş, ayrı mesele... Dersen ki, benim ortamım sosyal medya, cep telefonu, tabii ki yeterli...
                Lütfen bekleyin...
                X