Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Nokia 9 Pureview örnekleri

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

Asarhaddon Find out more about Asarhaddon
X
  • Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Nokia 9 Pureview örnekleri

Dünyanın ilk beşli dizisine sahip olan Nokia 9 PureView gücünü, 10 nm fabrikasyon süreciyle üretilen ve 2.8GHZ hızında çalışan yapay zeka destekli Snapdragon 845‘den alıyor. Grafik tarafında ise gerekli olan gücü Adreno 630 GPU‘dan alan yeni amiral gemisine 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza eşlik ediyor.

10W kablosuz şarj ve 18W Quick Charge 3.0 desteğine sahip olan 3.320 mAh boyutundaki bir bataryadan beslenen Nokia 9, ekran kısmında ise ne yazık ki rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor.
    5.99 inç boyutundaki ve 538ppi değerindeki p-OLED (PureDisplay) ekranın üzerine kurulan amiral gemisi ayrıca kullanıcılara yüzde 79‘luk bir ekran-kasa oranı sunuyor. Nokia 9’un rakiplerine şöyle bir göz attığımızda ise yüzde 85-90’lık bir ekran kasa oranı bizleri karşılıyor. Bu konuda Nokia’nın rakiplerinin biraz gerisinde kaldığını görüyoruz.

Bunun haricinde Corning Gorilla Glass 5 ile korunan yeni nesil amiral gemisinin ekranı HDR10 ve Always on Display desteğine de ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz, tüm bu detayları geride bırakıp yeni nesil Nokia’nın asıl odak noktası olan, beşli arka kamerasının özelliklerine değinelim.
    Donanım ve tasarımdan ziyade beşli kamera kurulumuyla ön plana çıkan Nokia’nın yeni amiral gemisi bu konuda oldukça kaliteli bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Nokia 9 PureView‘in arka tarafında her biri 12 MP ve f/1.8 diyafram açıklığında olmak üzere 5 farklı Zeiss lensi bizleri karşılıyor.

Bu kısımda açıklanan resmi bilgilere göre, Nokia‘nın yeni amiral gemisinde iki adet renkli, üç adet ise siyah beyaz sensöre yer veriliyor.
    Bu sensörlerin haricinde altında bir sensöründe yer aldığı amiral gemisinde, ToF sensörüne de yer verildiğini görüyoruz. Bu sensör ise, daha gerçekçi ve iyi bir derinlik efektinin verilmesine olanak sağlıyor.

Kamera özellikleri ile kendine hayran bıraktıran Nokia 9, ayrıca 40 metre uzaklıktan bile rahatlıkla bokeh efekti yapabiliyor. Bunun yanı sıra, 4K çözünürlükte 30 fps video çekim imkanı sunan yeni amiral gemisinin arka kamerası, bu konuda günümüz akıllı telefonlarının biraz gerisinde kalıyor.

Ön tarafta ise, 20 MP f/1.8 diyafram değerindeki Tetracell pixel teknolojisine sahip olan bir kamera ile karşımıza çıkan Nokia 9, bu kısımda da farkını konuşturuyor.
    Açıklanan bu özelliklerin haricinde, RAW çekim gerçekleştiren Nokia 9 PureView’in fotoğraf düzenleme konusunda Adobe ve Google ile ortaklaşa çalıştığını da görüyoruz. Böylece kullanıcılara daha ayrıntılı bir şekilde fotoğraf düzenleme imkanı da sunuluyor.

Etkinlik sırasında verilen bir örneğe göre, bu düzenleme seçeneklerinden önceden çekmiş olduğunuz fotoğrafları odak noktasını da değiştirebileceğimiz belirtildi.

Bunun haricinde beşli kameranın aynı anda çalıştığını belirten HMD Global’in söylediklerine göre, bu kamera kurulumuyla piyasadaki telefonlara göre 10 kat daha fazla ışık yakalayabiliyor.

özellikle bazı fotoları çok beğendim ciddi manada dslrdan hiçbir farkı yok

https://www.gsmarena.com/feast_your_...ews-35690.php#
    s r d r m r s tarafından düzenlendi. 26-02-2019, 08:17 AM.

en hızlı büyüyen sektörlerden biri , fotoğrafları bende beğendim bu arada.
    s r d r m r s tarafından düzenlendi. 26-02-2019, 10:01 AM.
    Işık yoksa, yanında götüreceksin

www.serdarmaras.com

ELEŞTİR

• HakanGunes
      Yorumu düzenle
      Fotoğraflar harika valla... Neler oluyor, neler oluyor? Fotoğraf makineleri'nin ağırlığını taşımak zorunda kalmıyor muyuz?

Sony de son bir iki yildir telefonlarini duzeltti. Ben Note 3 aldigimda arkadasim Sony X peria nin son cikanini almisti, sony nin ekrani bir yil icinde mat lasti. uzerinde fabrikasyon koruyucu bir tabaka varmis (sonradan satilan yapistirma lar gibi ama belli olmuyor) zorla cikardi..cok zor cikti yerinden..ama sony nin ekrani ilk gunkunden temiz ve cok guzel oldu..sonraki yil cop oldu ekran.. Note 3 ise 6 yil oldu ekranina hic koruyucu takmadigimiz halde ilk gunku gibi..heryerden dustu suya girdi .. sahadayken is makinasinin onune dusmustu birsey olmuyor ona dedim aldim yikadim peril peril..kalfam sinir oldu anahtari ile birgun cizmeye calisti beceremedi kiracakken elinden zor aldim..
    Neyse, Samsung en iyi malzemeyi kullanirken Sony rezalet malzeme kullaniyordu..
    Simdi digger telefonlarin rekabet zorlamasi ile adam gibi telefon yapiyorlar.. hatta en iyi ekran cozunurlugu 1-2 yildir sony de.. en parlak ekran sony de (triluminious) ..birtek internal hafiza ve ram dusuk..birde biraz kalin veya sisman..
    fotograf olarak ta iyi birseyler yapiyor olmalilar.

ELEŞTİR

Su anda S10+, dxo da zirveye ortak oldu. selfie puaninda ise lider. Ve 1TB internal hafiza + Micro SD hafiza destegi (512 yaziyor ama 512 yazanlara 2 TB lik kartlar takiliyor) ve 12 gb ram lik modeli ile de cikacak.. Birsuru marka 10 - 12 gb ram li modellerini piyasaya surduler.
      Note 10 da sanirim S10+ in uzerine birseyler daha koyarak cikacak ve DXO da birinciligi Hayvey den alacak.

ELEŞTİR

Daha önce şöyle bir başlık açmıştım
        https://www.fotografcafe.net/forum/f...%C5%9Fmi%C5%9F

Telefonlardaki sensör büyüklüğü ile fayda ilişkisini hesaplarsak bence bizim kameraları katlarlar. Ben kamera üreticilerinin hantal kaldığını düşünüyorum. Telefon üreticileri 6-7mm lik kasanın içine kamera, batarya, işlemci, ekran, vb. herşeyi sığdırıp sorunsuz çalıştırırken hasselblad eşşek kadar kameradaki işlemciyi ısıtmayı başarıyor. Ben bu işi sorgularım. Telefonlardaki işlemci bizim kameralardaki işlemcileri çok rahat tokatlar. Ama hala üreticiler eski yıllardaki gibi gıdım gıdım veriyor. Yürümez bu kafayla.

Ben telefonda Mi 9 gibi yarım inçlik sensör olsun yeterli. Öyle 3-5 taneye ihtiyaç duymam. Mi 9 çok can yakacak şimdiden söyleyim.

ELEŞTİR

OBA adlı kullanıcıdan alıntı: Mesajı Gör
          Daha önce şöyle bir başlık açmıştım
          https://www.fotografcafe.net/forum/f...%C5%9Fmi%C5%9F

Telefonlardaki sensör büyüklüğü ile fayda ilişkisini hesaplarsak bence bizim kameraları katlarlar. Ben kamera üreticilerinin hantal kaldığını düşünüyorum. Telefon üreticileri 6-7mm lik kasanın içine kamera, batarya, işlemci, ekran, vb. herşeyi sığdırıp sorunsuz çalıştırırken hasselblad eşşek kadar kameradaki işlemciyi ısıtmayı başarıyor. Ben bu işi sorgularım. Telefonlardaki işlemci bizim kameralardaki işlemcileri çok rahat tokatlar. Ama hala üreticiler eski yıllardaki gibi gıdım gıdım veriyor. Yürümez bu kafayla.

Ben telefonda Mi 9 gibi yarım inçlik sensör olsun yeterli. Öyle 3-5 taneye ihtiyaç duymam. Mi 9 çok can yakacak şimdiden söyleyim.
          haselbald çok ufak bir firma. telefon üreticileri çok çok daha büyük sanayiler. aynı teknolojiyi bekelemek doğru olmaz. diğer üreticilerde rüzgarın estiği yerden gitmekte.
          Işık yoksa, yanında götüreceksin

www.serdarmaras.com

ELEŞTİR

Lütfen bekleyin...
          X