Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Hindistan 2018 - Avereyim

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

Deniz Mert İÇÖZ Fizik öğretmeni. Amatör fotoğrafçı. Find out more about Deniz Mert İÇÖZ
X
  • Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Hindistan 2018 - Avereyim

s r d r m r s tarafından düzenlendi. 09-05-2019, 11:22 PM.
    Üsküdarda doğdu, Fizik hocası oldu.

abi videoyu buraya gömdüm ama link de bir hata mı var acaba?
    Işık yoksa, yanında götüreceksin

www.serdarmaras.com

ELEŞTİR

Fonda çalan şarkı, Raj Kapoor'un yönetip oynadığı 1951 yapımı Hint filmi 'Avare'nin müziği, Özgün adı Awaara Hoon...
    1951'den benim izlediğim 80'li yıllara kadar, 30 yılı aşkındır Türkiye'de vizyonda kalabilen bir filmdir. Yani, belki milyonlarca kişi izlemiştir sadece Türkiye'de...

Ve şarkının Türkçe sözlerine gelelim...

Avereyim
    Veya şansım döndü de gökyüzünde bir yıldız mıyım ?
    Avereyim
    Avereyim

Ailem yok yuvam yok
    Beni seven kimse yok
    Nehir boyunda beni bekleyecek bir sevgilim yok
    Beni seven kimse yok
    Benim için şehir bomboş , sevgi yolu bilinmez oldu

Avereyim
    Avereyim

Mutlu olmazdım serseri olurdum
    Ama söylediklerim evlilik şarkıları
    Yüreğim yaralarla dolu
    Fakat çevrem mutlulukla dolu

Ey dünya beni yaraladın mı ?
    Bu benim kötü kaderim mi ?

Avereyim
    Avereyim (4)

Sonuç olarak, Deniz Hoca'mın kafasındaki değişik şapkaları da kaçırmadığımın altını çizerek, müthiş bir keyifle izlediğimi, ilham aldığımı söylemek isterim... Ellerin dert görmesin Deniz Hocam.

Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

ELEŞTİR

Hindistan bir cok bolgeden olusuyor, farkli diller konusuyorlar..Mesela Kerela bolgesi oldukca kalitelidir, herkesin villa si lux evi vardir. Dunyanin en buyuk sirketlerinin yoneticileri genellikle buradan cikar. Orjinal Avare filminindeki yapilara bakin..50 li yillar fakat 70 lerin post-modern yapi tarsi var. Cok karisik bir kultur ve nufus artisinin dayanilmaz yuku perisanligi beraberinde getiriyor bir cok yerde.(Avare filmi cekildiginde Hindistan in nufusu 360 milyondu.. bugun 1.4 milyar, 70 yilda 1 milyardan fazla insan cogalmis)
      Hintli ler Amerikada cok saygin durumdalar. Amerikada en cok para kazanan meslek doctor luk. Ve doctor larin neredeyse cogu hint li. Yada yzailim muhendisligi..Nerdeyse hepsi hintli.. ve bu insanlar aynen yukarida Mert icoz un cektigi filmlerin bircok yerinde gorulen geleneksel kiyafetlerini giyiyorlar amerika da.. Amerikan okullarinda cocuklarini yaris ati gibi hazirliyor Hint kadinlari..Hele en yuksek puani almasin..Felaket de haklarini soke soke alan cazgir kadinlar. Cok fazla olduklari icin gucluler. Amerikalilar egitim de Hintli lerin cok altinda. Amerika da Hint li hizmetci - ev temizleyicisi - tamirci - isci vb alt mesleklere ait 1 tane hintli bulamazsiniz. Hepsi gururlu onurlu insanlar..Gelecekte Amerika nin sahibi ve yoneticiligi, Hint liler ile Cekik gozluler arasinda belirlenecek. Amerika boyle giderse..
      Kızılmaske tarafından düzenlendi. 10-05-2019, 05:42 AM.

ELEŞTİR

Asya serisini Hindistandan sonra bu yaz Pakistan ile devam ettireceğim. Seneye planım ise Bangladeş.
        Kızılmaske nin dediği gibi eğitim Hintliler için çok önemli. İngilizler Hintlilerin eğitim almaması, zeki olanların da beyinlerini köreltmek için yine eğitim silahını kullandılar. Saçma sapan gereksiz bilgiler yüklediler ama başaramadılar. Bugün nükleer silah yapımından tutun da, Marsa araç gönderecek kadar teknolojileri gelişmiş durumda. Yazılım konusunda ise dünyada lider durumdalar. İnsan ve kadın hakları konusunda ise tartışma çok tabiki.

HakanGunes abi ilk önce Panjabi MC - Mundian To Bach Ke (The Dictator Soundtrack) kullanmayı düşündüm müzik olarak fakat daha sonra "olur mu hiç Avare dururken" dedim :)
        Sözlerin Türkçesi ise harika olmuş, hemen videonun altına ekleyeyim. Bu arada kafama sardığım kırmızı sarık 12m kumaştan oluşuyor :) ciddi ağır bir şey. Pazarda yaşlı bir kadından aldım, nasıl bağlayacam bunu dedim, yoldan geçen bir adamı çevirdi, adam kendi başında sardı sonra çıkartıp benim kafaya taktı. Ve sonra İstanbula gelince eşim kumaşı çok beğendi, bunlardan güzel yastık olur dedi :))
        Üsküdarda doğdu, Fizik hocası oldu.

ELEŞTİR

• HakanGunes
          Yorumu düzenle
          Güzel yastık olur ha! İyiymiş...
          Bu arada, planlarından bize de bahset de, belki yancı oluruz...

• Deniz Mert İÇÖZ
          Yorumu düzenle
          Kurban bayramında Pakistandayım Hakan abi. Yaklaşık 14 - 15 gün sürecek. İslamabadda başlayıp Karaçide bitireceğim.

• HakanGunes
          Yorumu düzenle
          14-15 gün... Mmmm...

Oh maşallah buralara da eklenmiş çok sevindim.
        Avare filmi çocukluğumun açıkhava sinema filmidir.
        Emeğine sağlık Deniz MÜTHİŞ KEYİFLE İZLEDİM.
        Dostlukların Pastacıbaşısı.
        Keyfimin kahyasıyla istediğim yere...

ELEŞTİR

• Deniz Mert İÇÖZ
          Yorumu düzenle
          Teşekkür ederim Alev abla. Valla ben bile izlerken keyif alıyorum :D
      Lütfen bekleyin...
      X