Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Her Fotoğrafçının Rüyası Hindistan ve Renkler Festivali

Daralt

Yazar Hakkında

Daralt

HakanGunes Geziyor, çekiyor, yazıyor... Hayata yorumu bu... Find out more about HakanGunes
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Her Fotoğrafçının Rüyası Hindistan ve Renkler Festivali

  festival_of_colors_holi_india_sourabh_gandhi_01.jpg


  Holi festivali, dünyanın tüm fotoğrafçlarının gitmeye can attığı bir etkinlik. Her yıl Mart ayında gidenlere gıpta ile baktığımız, ahh bu sene olmadı, seneaye kısmet dediğimiz bir fotoğraf karnavalı.
  Hindistan'ta doğan, bir dini ritüel olarak kutlanan bir Hindu bahar festivalidir, ancak aynı zamanda “renk festivali” olarak da bilinir. Hindli diaspora aracılığıyla Asya'nın diğer bölgelerine ve Batı dünyasının bazı bölgelerine yayılmıştır. “Aşk Festivali” olarak da anılır. Festival, kötülüğe karşı iyiliğin zaferini, ilkbaharın gelişini, kışın sona ermesini ve birçok festival ritüelini içerir.  Ama temel amaç başkalarıyla tanışmak, oynamak ve gülmek, unutmak ve affetmek ve kırılan ilişkiyi onarmak için bir vesiledir.  Aynı zamanda iyi bir hasat için bir şükran günü olarak de kutlanır. Hindistan takviminde Şubat ayının sonundan Mart ayının ortasını kapsayan Phalguna'nın ayı içerisinde, Purnima Akşamı (dolunay günü) başlayarak bir gece ve bir gün sürer. Diğer günlerden ayrı olarak, rengin canlılığı ve hayatımıza pozitif bir enerji getirmesi amaçlanır.  Bununla birlikte, Krishna diyarında (Mathura, Uttar Pradesh), festivali 9 gün boyunca geleneksel bir şekilde kutlarlar. İlk iki gün Laddu Holi için, sonraki iki gün Barsana ve Nandgaon'daki Lath Holi'yi kutlanıp, sonraki iki gün Vrindavan'daki Phooli ile devam eder.  Lathmar Holi'nin hikayesi: Lord Krishna'nın, sevgili Radha'yı ve arkadaşlarını (Gopis) şakalarıyla kızdırmak için Barsana'yı ziyaret etmesini ister. Bunu bir suç olarak kabul eden Radha ve arkadaşları, onların bu yaptıklarını önlemek için Krishna'yı kovaladılar.

  Festivalin bir diğer önemli cazibe noktası Dul Holi:  “Holi”, insanların kışın somurtuk havasını atıp, renklerin ve baharın canlılığının keyfinin çıkarıldığı, yapılan tüm kutlamalara eşlik edelin bir renk festivali. Hal böyleyken, bir dul : Hindistan'daki muhafazakar Hindu kadınlar özelinde, toplumdan soyutlanmak, yas tutmak dışlanmak anlamındadır. İşte bu festivalde, tüm bu dışlanmışlıkları, yas duygusunu bir yana bırakıp, kimseden izin almadan, hayatın tadını alabilmek anlamı da taşır.  Geleneğin zincirlerini kıran yaklaşık 800 dul, Hindistan, Lord Krishna, Vrindavan, Mathura bölgesinde, Gulaal ve çiçeklerle Holi'de doyasıya eğlenir. Hindli kaynaklara göre, Holi festivalleri kapsamında dulların eğlencelere katılmaları ve festivalin yan ve özel anlamı olmaları çok da eski değil.


  festival_of_colors_holi_india_sourabh_gandhi_10.jpg

  2013'te bu şeklini alıyor ve dullar her geçen yıl daha fazla katı sosyal kısıtlamaları kırıp, kendilerini festivalin güzelliklerinde gösteriyorlar.
  Sourabh Gandhi, Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde bulunan profesyonel bir seyahat fotoğrafçısı. Hindistan'ın festivallerini keşfetmeyi seviyor ve son 8 yıldan beri fotoğraflarını çekiyor. Görüntüleri National Geographic, Smart Photography ve N-Photo dergileri de dahil olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası dergide yer aldı. National Geographic tarafından 2018 yılının Seyahat Fotoğrafçısı finalistlerinden biriydi ve dünya çapında çeşitli makaleler, web siteleri ve bloglarda yer aldı.  Copyrights:
  All the pictures in this post are copyrighted Sourabh Gandhi. Their reproduction, even in part, is forbidden without the explicit approval of the rightful owners.
  Dünya, fotoğraf sayesinde daha güzel

 • #2
  www.ruhiodev.com
  Nikon D750 , Nikon 24-120mm f/4, Nikon 14- 24mm f/2.8, Nikon 35mm f/1.8G, Nikon 85mm f/1.8G, Nikon 105mm f/2.8G IF-ED VR Macro , Sigma 70-300 f/3.5-5.6 ve bir sürü ıvır zıvır...
  Sony A6000, Sony 16-50, Helios 37 f/2.8, Helios 58 f/2

  ELEŞTİR


  • #3
   Sourabh Gandhi ile yarışamam ama.
   Bunlar da benden olsun.
   -IMG_0373.jpg

   -IMG_0473 AK3.jpg
   Dostlukların Pastacıbaşısı.
   Keyfimin kahyasıyla istediğim yere...

   ELEŞTİR


   • #4
    -IMG_0225.jpg-IMG_0449.jpg

    Dostlukların Pastacıbaşısı.
    Keyfimin kahyasıyla istediğim yere...

    ELEŞTİR


    • Ruhi Ödev
     Yorumu düzenle
     Fotoğraflar harika...

   • #5
    Senin fotoğrafların daha güzel, Alev Abla kardeşim.

    ELEŞTİR


    • #6
     Bu fakir Hint liler Amerika yi ele gecirdi.. Buyuk sirketlerin yoneticileri hep Hintli.. 1 Hintli nin altinda 100 Amerikali calisiyorsa, 100 Amerikali nin altinda 1 Hintli calisiyor USA da.. En pahali milyon dolarlik evlerde Hint fakirleri oturuyor.. En ucuz evlerde Amerikalilar..En iyi okullarda Hint fakirleri okuyor, en ucuz basarisiz okullarda Amerikalilar..Unlu universiteler Amerikali ogrenci almak istemiyor basarilari dusmesin diye.. Hint liye her kapi acik..

     ELEŞTİR


     • HakanGunes
      Yorumu düzenle
      Amerikan sosyal yapısı ile ilgili derin bir analiz oldu... (Bir sosyoloji öğrencisi olarak, ayrıca konuyu inceleyeceğim...) Da, bizim tercihimiz beyaz yakalı olmuş Hintliler değil de, gariban Hintliler... Fotografik olanlar onlar...

     • Kızılmaske
      Yorumu düzenle
      USA da bahsettigim hintli ler aynen yukaridaki fotograflardaki gibi… hepsi ayni giyiniyor..Amerikali gibi giyinen cok az..belki birkac kusak sonar..

     • HakanGunes
      Yorumu düzenle
      Afrikalılarla, İrlandalı Amerikan stili büyük yara almıştı. Hispanik göçleriyle, bir büyük yara daha oluşmuştu... Şimdi de Hintliler sayesinde, İrlandalı klasik Amirikan imajı yerle yeksan olacak sanki.
    Lütfen bekleyin...
    X