Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Articles

Daralt

Üyelerimizin, metin ve görsel içerik alıntıları olarak her konudaki paylaşımlarını içerir.

 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Sen Mutluluğun Resmini Yapabilir Misin Abidin?

  Sen Mutluluğun Resmini Yapabilir Misin Abidin?

  Abidin Dino ile Nazım Hikmet'in dostlukları çok iyi bilinir.


  Abidin Dino, Nazım Hikmet Ran ve çok sevdiği eşi Vera, Paris’te bir otel odasında kalmaktadır. Nazım Hikmet, gecenin bir yarısı eline kalemini almış eşi Vera’ya “Saman Sarısı” adlı şiirini yazmaktadır. Eşi Vera çoktan uyumuştur. Nazım ve Abidin, otel odalarının penceresinden Sen ırmağını gören çatı katındaki otel odalarının pencerelerinin başında oturmuşlardır. Abidin de bir yandan bir şeyler çizmektedir. Nazım’ın şiirinin içindeki şu mısradan anlıyoruz bunu:

  “Abidin uçsuz bucaksız hızın renklerini döktürüyor.”

  Aynı zamanda Nazım, yakın arkadaşı olan Abidin Dino’nun yaptığı resimlere hayranlık da duymaktadır. Yine o gece yazdığı şiirin içindeki şu mısralardan bu durum fazlasıyla sezilmektedir.

  “Yüz elliye altmışın meydanlığında
  suda balıkları nasıl görüp suda balıkları...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • John Berger ve “Bir Fotoğrafı Anlamak”

  John Berger ve “Bir Fotoğrafı Anlamak”

  Berger, bir fotoğrafa nasıl bakmamız gerektiği konusunda bir yol gösterici niteliğinde.
  Kitabı satın almak için:
  https://www.dr.com.tr/Kitap/Bir-Fotografi-Anlamak/Sanat-Tasarim/Fotograf-Grafik-Sanati/urunno=0000000674413?
  gclid=Cj0KCQjwjbveBRDVARIsAKxH7vnl9ygz1i9sMe8R18Mb ggZSQ8ZTDzM8PUVO-jAvY5HFiSUdsCgUOOkaAhjxEALw_wcB

  Geoff Dyer’in John Berger’in yazılarını hazırlayıp sunduğu Bir Fotoğrafı Anlamak kitabını elinize aldığınızda W. Eugene Smith’e ait “Cennet Bahçesine Yürüyüs” adlı kapak fotoğrafı ile karşılaşıyorsunuz. Karanlık bir orman mı yoksa bahçe mi olduğunu bilmediğiniz belirsiz bir ışığa doğru yürüyen el ele tutuşmuş iki çocuk. Fotoğrafın adı sizi yönlendirse de fotoğraf sizde başka bir kaybolma hissinin ve başka görünümlerin oluşmasına neden oluyor.

  Bu noktada aklımıza ilk gelen şu: John Berger’in sorduğu gibi, bir fotoğrafa herkes...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Selçuk Taylaner

  Selçuk Taylaner

  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • 26 Ağustos ve İstiklal Marşı

  26 Ağustos ve İstiklal Marşı

  26 Ağustos 1922, Büyük Taarruzun başladığı gün. Bu günün önemini en güzel anlatan, İstiklal Marşı’nın Sözleri ve Altında Yatan Derin Anlamı sizlerle paylaşmak istedim.
  Kurtuluş savaşı sırasında milletin moralini yüksek tutacak ve aynı zamanda da bağımsızlığın sembolü
  olacak milli bir marşa ihtiyaç duyuluyordu. Hem şair hem de bir milletvekili olan Mehmet Akif Ersoy
  hiçbir menfaat gözetmeksizin eline kalemi aldı ve İstiklal Marşı’nı Türkiye Cumhuriyeti’ne kazandırdı.
  İstiklal Marşı’nın yazıldığı şartları göz önünde bulundurarak her bir kıtanın altında yatan derin anlam
  yazımızın devamında…


  1.
  Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
  Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
  O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
  O benimdir, o benim milletimindir ancak.
  İlk kıtada Mehmet Akif Türk milletinin milli duygularını ortaya çıkarmak ve onlara cesaret...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Kodachrome

  Kodachrome  A.G. Sulzberger’in The New York Times için yazdığı bir makaleden yola çıkan "Kodachrome"un konusu şöyle: Matt Ryder (Jason Sudeikis), uzun yıllardır ayrı kaldığı ve ölmekte olan babası Benjamin (Ed Harris) ile birlikte ülkeyi boydan boya arabayla geçmek zorunda kalır. Dünyanın en ünlü fotoğrafçılarından biri olan Benjamin, ‘Kodachrome’ film basabilen son laboratuvar kapanmadan önce, elindeki dört eski film rulosunu laboratuvara götürmek istemektedir. Benjamin’in hemşiresi Zoey (Elizabeth Olsen) ile birlikte üçlü, geçmişlerini arkada bırakarak, analogtan dijitale geçen dünyada bir seyahate çıkarlar.


  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Tim Krabbé - Yarışçı

  Tim Krabbé - Yarışçı

  İlk olarak 1978 yılında Hollanda’da basılan “Yarışçı” bisiklet sporuna gönül verenler tarafından kült kabul edilen bir klasik. Zekice kurgulanan ve soluk soluğa okunan bu yarış öyküsü, hayal gücünün gerçeklere karıştığı, yol bisikleti yarışının sanata dönüştüğü tutkuyla yazılmış edebi bir şaheser. Şimdiye kadar dünya çapında 10 dilde yayınlanarak 100.000’den fazla okura ulaşan bu eserde Tim Krabbé, bir bisiklet yarışının en ince detaylarını epik bir dille kaleme alıyor.

  https://www.facebook.com/zebraska.com.tr/?fref=mentions...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • “Ahlat Ağacı”: Türkiye senfonisi | Feridun Andaç

  “Ahlat Ağacı”: Türkiye senfonisi | Feridun Andaç
  Sinemada, edebiyatta bir yeri bir duyguyu anlatmak önemlidir. Hele o yeri, duyguyu iyi biliyor, hissediyor ve yaşıyorsanız bunu iyi anlatmak sizin vazgeçilmezinizdir.


  Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Ahlat Ağacı” dokunaklı bir film. Hem bu nedenlerle, hem de orada adeta bir Türkiye senfonisi yarattığından…

  Filmi izlerken aldığım notlara dönüyorum. Görselliğin sizi içine çeken büyülü görünümünün yanı sıra ilkten gözüme ilişen kavramlardı. Filmin her bir karesinde öykü adım adım ilerlerken karşımıza çıkan hayata/insana/zamana dair kavramlar…

  Yani Ceylan, filminde bir parantez açarak, bildiği/tanıdığı bir yerden yola çıkıp adım adım bir gencin/ailenin öyküsünden Türkiye senfonisi yaratıyordu. Görüntüyle, sesle, renkle, sözle, ışıkla, eylemle tını tını işliyordu öyküsünü.

  Buruk, içli, eğlenceli, ironik, öfkeli, sevgi dolu, aşkınca bir bakışla insanı...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Susan Sontag ile edebiyat ve fotoğraf üzerine bir söyleşi

  Susan Sontag ile edebiyat ve fotoğraf üzerine bir söyleşi


  Geoffrey Movius: The New York Review of Books da fotoğraf üzerine yazdığınız son makalelerinizden birinde, “hiçbir kurgusal edebi eser bir belge ile aynı özgünlüğe sahip değildir” demiş ve “Amerika’da edebi görünen herhangi bir şeye karşı kin dolu bir şüphe” olduğundan bahsetmiştiniz. Sizce kurgusal edebiyat için yolun sonu göründü mü? Basılı söz için yol göründü mü?

  Susan Sontag: Kurgu yazarları bir güvenilirlik sorunu yüzünden son derece gergin bir hale getirildiler. Birçoğu, kurgulamayı doğru yaptığını düşünmeyip bunun rahatsızlığını hissediyorlar ve kurguya kurgu dışı bir karakter vermeye çalışıyorlar. Bunun son zamanlarda ortaya çıkmış bir örneği Philip Roth’un My Life as a Man isimli üç kısa romandan oluşan kitabıdır: ilk iki kitap, sözde üçüncü romanın birinci tekil şahıs başkişisi tarafından yazılmıştır. Yazarın kendi karakterine ve deneyimine dair bir belgenin kurgulanmış bir metinden daha fazla yetkiye...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • IMDB'ye Göre 2000 Senesinden Bu Yana Çıkmış En İyi 20 Film

  IMDB'ye Göre 2000 Senesinden Bu Yana Çıkmış En İyi 20 Film

  IMDB, film değerlendirme konusunda dünya genelinde en büyük kaynaklardan birisi. Her ne kadar bir filmi aldığı puan ile değerlendirmek çok doğru olmasa da, kullanıcı oyları ile oluşturduğu dev arşiv sayesinde IMDB bu konuda görece güvenilir platformlardan biri. Hazırladığı listelerde yer alan filmlerin kalitesiyle de bu güvenilirliğini ortaya koyan IMDB'de, son 18 senede çıkıp Top 250 listesine girmeye hak kazanmış olan 20 şahane filmi sizin için listeledik. 20 - Coco (2017) - IMDb 8,4  İdolü olan ölü bir gitaristin gitarını çalmaya başlayıp bir anda ölüler diyarına yolculuğa çıkan 12 yaşındaki Miguel'in hikayesini anlatan yapım, Pixar'ın son filmi. Oscar 2018'den de 'En İyi Animasyon' ödülü ile dönen yapım, animasyon severler için muhakkak izlenmesi gereken filmlerden biri.
  19 - Wall-E (2008) - IMDB 8,4  İnsanların Dünya'yı bir çöplüğe çevirip terk etmesinden sonra, gezegende yalnız kalan Wall-E adındaki robotun, Eve isimli başka bir
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • İkonik Hayali Silahlar

  İkonik Hayali Silahlar

  En sevdiğimiz kurgusal dünyalarımızda bir ton yıkıcı silahı var. . Üzücü gerçek şu ki, ikonik silahlardan bazılarında feci tasarım hataları var.
  Aşağıda bunlar sıralanmış. Kusura bakmayın Türkçeye çeviremedim.
  • 14. Batarang (Batman)

   It’s a wonderful toy, but mainly because if you read more into it’s name… it’s intended to just be a boomerang. These can be dangerous to the thrower for sure, but not in the hands of Batman. He tends to use them as a blunt object, but really, if one were to throw a boomerang at someone and strike them, the whole boomerang part of returning to the thrower goes out the window. Now we’re just talking about a bunch of lost batarangs for Batman, or ones he just has to go pick up. Then, in the Christopher Nolan interpretation, the batarang transformed into ones with sharp edges, functioning sort of like a ninja star. While this is likely more efficient in a fight, you’re still going to lose a ton of them; the boomerang aspect still
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • 10 Klasik Filmde Klişe Replikler

  10 Klasik Filmde Klişe Replikler

  Bazı şeyler hiç değişmez, yada bazı şeylerin bir ilki vardır. Bakalım güncel sinema filmlerine çağrışım yapan sahne ve diyaloglar var mı?
  Brief Encounter (1945)

  P.T. Anderson notes Brief Encounter as one of the films he and Daniel Day-Lewis incessantly watched while putting together Phantom Thread. It’s the story of a bored suburban housewife who falls in deep with a doctor of a neighboring town, basically The Real Housewives of ’45. Maltese Falcon (1941)

  A film noir in which Humphrey Bogart plays Detective Sam Spade who’s on the hunt for a falcon statue for a beautiful woman (yes, it’s the movie where the “stuff that dreams are made of” line comes from). Things heat up when the man suspected of having the statue kills Bogart’s partner. That deserves a bitch slap. “When you’re slapped, you’ll take it and like it.” – Humphrey Bogart Citizen Kane (1941)

  If you’ve ever seen a “Best Movies of All Time” list anywhere at any time, Citizen Kane is almost invariably...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • 2018 Yılı itibariyle En Popüler 50 Yabancı Dizi

  2018 Yılı itibariyle En Popüler 50 Yabancı Dizi


  • 50- The 100 (2014) 7,8
  • 49- Rick and Morty (2013) 9,3
  • 48- Dark (2017) 8,7
  • 47- The Resident (2018) 6,3
  • 46- Gotham (2014) 7,9
  • 45- Waco (2018) 7,9   MAYIS AYININ EN POPÜLER DİZİLERİ
  • 44- Suits (2011) 8,6
  • 43- The Crown (2016) 8,7
  • 42- Counterpart (2018) 8,3
  • 41- Breaking Bad (2008) 9,5
  • 40- The Alienist (2018) 7,8
  • 39- NCIS: Naval Criminal Investigative Service (2003) 7,9
  • 38- Homeland (2011) 8,4
  • 37- The Big Bang Theory (2007) 8,3
  • 36- The Good Place (2016) 8,0
  • 35- Modern Family (2009) 8,5
  • 34- Law & Order: Special Victims Unit (1999) 8,1
  • 33- Cinayetten Paçayı Kurtarmak (2014) 8,2
  • 32- The Office (2005) 8,8
  • 31- Lethal Weapon (2016) 8,1
  • 30-Criminal Minds (2005) 8,1
  • 29- The End of the F***ing World (2017) 8,3
  • 28- Britannia (2017) 6,5
  • 27- Supergirl (2015) 6,5
  • 26- Gizli Dosyalar
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...
Bu bölüme henüz makale gönderilmedi.
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar
Abone olduğunuz mesajları görmek için hesabınıza giriş yapın.

Son Eklenenler

Daralt

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by HakanAbi, 28-11-2018, 05:57 PM
0 yorum
16 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 23-10-2018, 03:44 PM
0 yorum
24 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 27-09-2018, 10:23 PM
3 yorum
51 gösterim
6 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 21-09-2018, 10:39 PM
0 yorum
44 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 26-08-2018, 09:28 PM
0 yorum
19 gösterim
3 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 12-08-2018, 02:51 PM
0 yorum
22 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 27-06-2018, 12:08 PM
0 yorum
36 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 27-06-2018, 12:03 PM
0 yorum
23 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 26-06-2018, 12:46 AM
0 yorum
37 gösterim
4 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 14-06-2018, 02:29 PM
0 yorum
41 gösterim
0 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Lütfen bekleyin...
X