Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

YAZI DERLEMELERİ

Daralt

Üyelerimizin, metin ve görsel içerik alıntıları olarak her konudaki paylaşımlarını içerir.

 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Doğan Cüceloğlu - İnsanın Anavatanı Çocukluğudur

  Doğan Cüceloğlu - İnsanın Anavatanı Çocukluğudur
  İnsanın Anavatanı Çocukluğudur


  Bir gün seminere başlamadan önce kısa boylu güler yüzlü birisi geldi,
  “Hocam elinizi öpmek istiyorum.” dedi.
  Ben el öptürmekten pek hoşlanmadığım için,
  “Yanaktan öpüşelim” dedim, öpüştük.
  Aramızda şöyle bir konuşma yer aldı:
  – Hayrola, neden elimi öpmek istedin?
  – Hocam, üç yıl önce sizin bir seminerinize katıldım. Hayatım değişti. O seminerden sonra daha mutlu bir ailem var ve size teşekkür etmek istiyorum; onun için elinizi öpmek istedim.
  – Ne oldu, nasıl oldu?
  – Üç yıl önce şirketimizin organize ettiği iki günlük bir seminerde bizimle beraberdiniz. O seminerin bitişine doğru dediniz ki,
  “Bir insanın anavatanı çocukluğudur. Çocukluğunu doya doya yaşayamamış bir insanın mutlu olması çok zordur. Bir annenin, bir babanın en önemli görevi, çocuklarının çocukluğunu doya doya
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...
  HakanAbi tarafından düzenlendi. 08-10-2017, 12:41 PM.

 • Luo Li Rong

  Luo Li Rong

  Luo Li Rong, 1980'de doğan ve Belçika'ya yerleşen bir Çinli ressamdır. Pekin Güzel Sanatlar Akademisi'nde okudu. Mezun olduktan sonra Zon Jiabao stüdyosuna girdi ve figüratif stilini mükemmelleştirdi.

  Kendi eserlerini oluştururken, Avrupa Rönesansı ve Barok heykeltıraşlardan esinlenmiştir.

  Luo Li Rong'un heykelleri, şehvetleri, şıklıkları ve detaydaki zarif ustalıkla tanımlanabilir. Kadınlar sık sık başörtülü ya da çıplak olarak ana rol oynar; bedenlerinin her bir kısmı sanatçı ve titiz çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Eserlerini izleyenler, her bir ayrıntının yaydığı muhteşem uyum ve sanatsal detay ile şaşkına döner.

  Luo Li Rong, koleksiyonerlerin ve sanat galerilerinin vaz geçilmez sanatçısıdır. . Pekin'de 2008 Olimpiyat oyunları için de heykel yapmıştır.


  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Mağara Ressamları - Gregory Curtis

  Mağara Ressamları - Gregory Curtis

  Fotoğrafı doğru anlayabilmek için, resmin geçirdiği evrimi çok iyi bilmek gerekir. Yaratıcılık yeni mecralarda yolunu bulurken, yaratıcılığın sınırlarını, sadece dijitalin sınırları ile belirlemek mümkün değildir.

  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Filmekimi - 2017

  Filmekimi - 2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 16. Gerçekleştirilecek olan Film Ekimi 29 Eylül’de başlıyor. Peki sinemaseverlerin merakla beklediği 16. Filmekimi filmleri neler?  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Vodafone Red sponsorluğunda gerçekleştirilen 16. Filmekimi 29 Eylülde başlıyor. Ekim ayının gözdesi Filmekimi, her yıl olduğu gibi, dünya festivallerinde gösterilmiş, ödüller almış, eleştirmenlerin ve izleyicilerin ilgisini çekmiş ve merakla beklenen yeni yapımları içeren programıyla ekim ayının en çok konuşulan sinema etkinliği olacak.
  16. Filmekimi biletleri ne zaman satışa çıkıyor? Filmekimi 2017 biletleri ne kadar?

  Filmekimi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Vodafone Red sponsorluğunda 29 Eylül-8 Ekim arasında gerçekleştirilecek. Yedi farklı şehirde sinemaseverlerle bulaşacak 16. Filmekimi...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Behiç Günalan - BÖYLE DE YATILMAZ Kİ…

  Behiç Günalan - BÖYLE DE YATILMAZ Kİ…


  Orhan Veli, kısacık ömrüne iki aşk sığdırdı.
  Biri umutsuz yasak bir aşktı, diğeri platonik...
  Nahit hanıma delicesine aşıktı,
  karasevdalıydı ama, sevgilisi evliydi.
  Bir de genç bir kız vardı: Bella…
  Hayatının bir döneminde kalbi,
  sarkaç gibi iki kadın için çarpmaya başlamıştı.
  Sarkacın bir kıyısında Nahit hanım,
  diğer kıyısında o, Bella vardı...
  Nahit hanım, Atatürk'le üç kez dans etmiş
  bir Cumhuriyet hanımefendisiydi. Öğretmendi...
  Hayatının sonuna kadar,
  şaire ilham veren kırık bir aşk hikayesi oldu.
  Bella ise daha lise öğrenciydi;
  henüz on yedi yaşında genç kızdı.
  Bir Musevi ailenin üç kızından biriydi.
  Babasının ölümünden sonra,
  Ankara’ya ablası Dora’nın yanına yerleşti.
  Bella, Orhan Veli’nin İstanbul Üniversitesi’nden
  yakın arkadaşı Erol Güney’in baldızıydı.
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Onur Çalı - “Kâğıtsız kalan Bergamalıların icadıdır parşömen.”

  Onur Çalı - “Kâğıtsız kalan Bergamalıların icadıdır parşömen.”


  “Kâğıtsız kalan Bergamalıların icadıdır parşömen.” Bir Onur Çalı Ropörtajı...

  İsa’dan önce ikinci yüzyıldayız. Bergama Krallığı güçlenmiş; her alanda muazzam gelişmeler var. Heykel sanatında Bergama ekolü ortaya çıkmış, ünlenmiş... Akropol’deki kütüphane, İskenderiye Kütüphanesi ile cilt sayılarını yarıştırıp duruyor. Hal böyle olunca Mısır, o dönemin en popüler kağıdı olan papirüs satışını durduruyor, Bergama’ya (Pergamon Krallığına) satmıyor. Birazdan okuyacağınız söyleşide, bu toprakların tek kadın parşömen ustası Demet Sağlam şöyle diyor: “Kâğıtsız kalan Bergamalıların icadıdır parşömen.”

  Parşömen, işte bu kağıtsız kalmanın, her icat gibi bir ihtiyacın sonucunda doğmuş Bergama’da. Bir nevi yazı direnişi, estetik bir silah gibi… Peki, Demet Sağlam kimdir? Demet, en başta ve ilkin, bir güzel insandır. Benim de, ne şanslıyım,...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Hüsnü Arkan - 'Gülhisarlı Terziler'

  Hüsnü Arkan - 'Gülhisarlı Terziler'


  Dünyası yıllar içinde gitgide küçülen insanlara dair bir pencere açıyorsunuz Gülhisarlı Terziler’de. Gerçekte tam tersine, her birimizin dünyası yavanlaşarak büyümüyor mu?

  Büyüyüp büyümediği tartışılır ama yavanlaşma tespitinize katılıyorum. Benzer bir şeyi, Levi Strauss ikinci savaşın hemen öncesinde, uygarlığın yavanlaşması olarak dile getirmişti. Paradan başka değerlerin olduğu hızla unutuluyor, başkalarının acısını hissetmekte zorlanıyoruz, adaletsizliği alıştığımız bir şey olarak yaşıyoruz. Böyle bir dünya hepimiz için tehlikelerle dolu. En büyük parayı petrol, silah ve paranın kendisi kazandırıyor. O büyüyen şey, sanırım yavanlık dediğiniz şey ve genellikle büyük savaşlarla, yıkımlarla noktalanıyor.

  Sıradan insanlarsa gerçekten sıradanlığı yaşıyor. Kaderlerini ellerinde tutamıyorlar. Savaş isteyenlerden başka kimse için anlam taşımayan savaşlara gönderiliyorlar.
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Murat Germen : 'muta-morfoz'

  Murat Germen : 'muta-morfoz'  Murat Germen, mutasyon ve metamorfoz kelimelerinden ürettiği “muta-morfoz” kavramıyla ve deneysel fotoğraf teknikleriyle şehirlerin geçirdiği dönüşüm ve mutasyonu, Özge Yılmaz ile yaptığı röportaj'da anlatıyor.
  Özge Yılmaz: Lisans eğitiminizi İ.T.Ü’de Şehir Planlama bölümünde aldığınızı biliyoruz. İşlerinizde birçok farklı şehir ve şehre dair olgu da mevcut. Şehir kavramıyla olan ilişkinizi anlatabilir misiniz?

  Murat Germen: Sanat ve kent birbirlerini her zaman desteklemiş iki bileşen. Sanat kentleşmenin ileri düzeye çıkması ile kendine daha geniş ifade alanı bulmuş, kentlerse sanatın ileri seviyeyi yakalaması ile kendilerine farklı bir yer edinmişler. New York, Londra, Paris gibi ilk akla gelen üç önemli metropolün bu makamları edinmelerinde, ürettikleri sanatın önemli bir payı olduğu yadsınamaz. Şahsen yaşamakta olduğum hayatı kent ortamında yetişmiş
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Magnum Photos - Merter Oral

  Magnum Photos - Merter Oral

  Yard. Doç. Dr. Merter Oral, Anadolu Ünv. İletişim Bilimleri Fakültesi
  Bu değerli çalışma, MERTER ORAL’ın “Weimar Cumhuriyeti`nden günümüze fotoğraf ajanslarının fotojurnalizme katkıları” başlıklı doktora tezinde yer almaktadır.

  MAGNUM PHOTOS

  Magnum ajansı, 1947 yılında Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger, David Seymour ile bir Life fotoğrafçısı olan William Vandivert, Rita Vandivert ile Maria Eisner tarafından kurulmuştur. Kurucuların her biri kuruluş bütçesi için 400′er dolar sağlamışlardı.2 Diğer fotoğraf ajanslarından önemli farklılığı, ticari bir yapı olmakla birlikte bir kooperatif niteliğinde olması ve kooperatif ortaklarının ajansın işleyişinde eşit haklara sahip olmalarıydı.

  Magnum, uluslararası alanda serbest çalışan fotoğrafçıları bir araya getiren kooperatif nitelikte ilk ajanstır. Kuruluşundan bu yana 50 yılı
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Gezi Fotoğrafçılığı - Emre İkizler

  Gezi Fotoğrafçılığı - Emre İkizler  GEZİ FOTOĞRAFÇILIĞI

  Hepimiz gezmeyi, farklı yerleri, farklı kültürleri, farklı insanları tanımayı, farklı yemekleri tatmayı ve bu arada da fotoğraf çekmeyi severiz. Ama pek çoğumuz için fotoğraf, bu gezinin içinde küçük bir yer tutar. Ya da bir başka deyişle, gezilerimizin amacı fotoğraf çekmek değildir. İş gezisi, akraba ziyareti, tatil, dinlence, eğlence, alışveriş gibi amaçlarla gezen insanların çektikleri fotoğraflar, ne yazık ki verimli olmaktan uzaktır. Gidilen yerde fotoğraf çekme eylemini ön plana çıkarmadıkça, bu sonuç değişmez. Çünkü fotoğraf emek ister, özen ister, sabır ister, zaman ister… Bu yazıda, herhangi bir gezi ya da seyahatten farklı olarak “fotoğraf amaçlı gezilere” eğilmek, “gezi fotoğrafçılığı” kavramına açıklık getirmek istedim.

  “Fotoğraf çekmek amacıyla yapılan geziler” ile “diğer amaçlarla yapılan geziler” arasında önemli
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...

 • Aktarımın içeriğini pekiştirmek ya da yanlış bilgilendirmek - Murat Germen

  Aktarımın içeriğini pekiştirmek ya da yanlış bilgilendirmek - Murat Germen

  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...
  HakanAbi tarafından düzenlendi. 14-08-2017, 12:51 PM.

 • Üstad Behiç Pek Röportajı

  Üstad Behiç Pek Röportajı

  'Komikliği kâğıt üzerinde yapıyorum’  H.SALİH ZENGİN

  Behiç Pek! İsmini duyunca onu hatırlamayacak insan pek çıkmaz gibi. Gırgır Dergisi’nde yazdığı Muhlis Bey kadar Zalak Mahmut tiplemesinden de tanıyacağınız ünlü çizer, şu an Leman Dergisi bünyesinde çalışmalarını, kendi deyimiyle patates burunlar yaptığı ‘çocukluğunu’ devam ettiriyor.

  Çizgilerindeki ince esprilerini hayatına da yansıtan Pek, kendisini çizerden çok yazar olarak görüyor. Mizah dergilerinin okul olmaktan çıktığını belirten ünlü karikatürist “Belden aşağı espri yapmak kolay bir yol. Benim için sahiden espri bulmaya çalışmak daha çekici bir şey.” diyor. Pek, genç karikatüristlerle arayı kapatmak için çok daha fazla çalıştığını da belirtiyor.

  Zamanında ‘Samatya’nın yarısını dedeme vermişler, ama almamış’ gibi bir abartılı hikâye sonucu mu bulaştınız m
  ...
  Genişlet | Tümünü Oku...
Bu bölüme henüz makale gönderilmedi.
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar
Abone olduğunuz mesajları görmek için hesabınıza giriş yapın.

Son Eklenenler

Daralt

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by HakanAbi, 06-10-2017, 04:04 PM
2 yorum
21 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 03-10-2017, 01:05 PM
0 yorum
18 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 22-09-2017, 10:38 AM
0 yorum
18 gösterim
0 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 21-09-2017, 03:04 PM
1 yorum
24 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 21-09-2017, 02:40 PM
4 yorum
28 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 20-09-2017, 10:35 AM
0 yorum
13 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 20-09-2017, 10:30 AM
0 yorum
14 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 20-09-2017, 10:18 AM
0 yorum
19 gösterim
2 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 23-08-2017, 11:26 AM
2 yorum
49 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Started by HakanAbi, 15-08-2017, 10:33 AM
5 yorum
61 gösterim
0 beğeni
Son Mesaj HakanAbi  
Lütfen bekleyin...
X